poniedziałek, 5 września 2016

Odessa - Perła Morza Czarnego

Odessa




Perła Morza Czarnego

 

 

Odessa bywa nazywana "Perłą Morza Czarnego" ze względu na swoje położenie nad Morzem Czarnym. Nazywa się ją jeszcze „Stolicą Humoru”. Od 1972 roku, co roku odbywa się "Festiwal Humorina". W czasach Imperium Rosyjskiego i ZSRR miasto nazywane było też "Południową Stolicą". Możemy spotkać się z określeniami: "Złote Miasto" czy "Palmira Południa".

Chcąc zyskać przychylność mieszkańców, trzeba poprawnie wymawiać nazwę „Adjessa”, miękko i z czułością, jakby zwracało się do pięknej kobiety…

Współcześnie Odessa posiada największy port morski w basenie Morza Czarnego. W mieście mieszka ponad milion mieszkańców i trzecim miastem, co do liczby mieszkańców miastem Ukrainy po Kijowie i Charkowie.

Symbolem Odessy są, znajdujące się pomiędzy historycznym centrum a portem morskim "Schody Odeskie" później nazywane "Schodami Potiomkinowskimi". Zostały one zbudowane w latach 20-tych XIX w. Można je oglądać w radzieckim filmie Siergieja Eisensteina "Pancernik Potiomkin" z 1925 roku oraz polsko-radzieckim filmie "Deja-Vu" z 1990 roku. Będąc w Odessie koniecznie trzeba się wybrać na spacer po tych 193 schodach. Na szczycie schodów znajduje się również Pomnik Richelieu (pierwszego burmistrza Odessy).

O pięknie Odessy w swoich utworach pisał Aleksander Puszkin, który tak pisał o tym mieście:

"Europa jest tu na każdym kroku. Wszystko tu błyszczy, wszystko jest doskonałe. Na ulicach słychać rozmowy w wielu językach...".

W Odessie przebywał też znany amerykański pisarz Mark Twain, który tak napisał o Odessie:

"Przez długi czas czułem się jak w podróży. Dopiero w Odessie poczułem się jak w domu." 

O słynnych odeskich schodach pisał Jules Verne, choć tak na prawdę nigdy ich nie widział. W Odessie w czasie zesłania mieszkał na ulicy Deribasowskiej 16 wieszcz Adam Mickiewicz. A na domu w którym mieszkał znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniający ten fakt. Zaś Pomnik Adama Mickiewicza znajduje się na małym Aleksandrowskim Skwerze (Олександрівський Сквер). W Odessie bywał: Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Ignacy Kraszewski.

Odessa to rosyjskojęzyczne miasto i słychać to na każdym kroku. Choć współcześnie ponad 60% mieszkańców to Ukraińcy, Rosjanie stanowią 29%, Bułgarów i Żydów jest nieco ponad 2%, zaś Mołdawianie, Białorusini, Ormianie i Polacy to około 2%.

W tym roku postanowiłem odwiedzić Odessę i poplażować na czarnomorskiej plaży. Tak się składa, że Odessę odwiedzam po raz drugi a pierwszy raz byłem tutaj w sierpniu 2008 roku. Wtedy do miast przylecieliśmy samolotem z lotniska w Kijowie-Boryspolu na pokładzie węgierskich tanich linii lotniczych Wizz Air. W tym roku wybrałem dojazd do Odessy pociągiem z Lwowa. Wybrałem pociąg relacji: Lwów-Odessa odjeżdżający o 19:06 a w Odessie pojawiłem się po 12 godzinach i 16 minutach (07:22 rano). Drugi raz w życiu miałem okazję przejechać się w wagonach sypialnych typu "plackarta" i muszę powiedzieć, że na prawdę da się wyspać w takim pociągu. Warto zabrać ze sobą zatyczki do uszu, żeby zapewnić sobie większy komfort. W tym roku miałem też okazję jechać w plackarcie na trasie: Lwów-Czerniowce, ale ta trasa była o połowę krótsza, bo czas przejazdu wynosił 6 godzin 20 minut.

Wszystkie bilety są imienne i ważne tylko na konkretny pociąg (numer pociągu, numer wagonu i numer miejsca - wszystkie te informacje znajdują się na bilecie) i przed wejście do wagonu prócz biletu warto przygotować sobie paszport. Prowadnik chwilę tym jak pociąg rusza idzie po wagonie i zabiera wszystkie bilety a najczęściej oddaje je na godzinę przed przyjazdem na stację i wtedy też budzi pasażerów. Pociąg, jeśli wsiadamy na jego stacji początkowej podstawiany jest na godzinę przed jego odjazdem. Wagon typu "plackarty" ("Плацкарт") składa się z 9 otwartych przedziałów z 54 miejscami do spania. Zaś wagon "kupe" ("Купе") składa się z 4-osobowych, zamykanych przedziałów. Funkcjonują również przedziały typu "luks" ("Люкс"), gdzie znajdują się tylko dwa łóżka. Oczywiście najpopularniejsze i zarazem najtańsze są miejsca w wagonach typu "plackarta". Dla przykładu bilet na trasie Lwów-Odessa w wagonie "plackarty" wynosi 134 UAH (20 PLN) zaś w wagonie "kupe" to 227 UAH (34 PL). Należy dodać, że bilety można kupować po założeniu konta na stronie: http://booking.uz.gov.ua/en/. Do biletu bezpłatnie otrzymujemy pościel oraz możemy, jeszcze w czasie zakupu biletu on-line dokupić jedną lub dwie herbaty (5 UAH) (0.75 PLN). Herbatę czy kawę możemy kupić też bezpośrednio w pociągu od pracownika wagonu od tak zwanego "prowidnyka" ("Провідник"). W okresie letnim zdecydowanie warto kupować bilety ze sporym wyprzedzeniem, bo bilety rozchodzą się bardzo szybko i już na ponad 15 dni przed moim wyjazdem w systemie nie było żadnych biletów na termin, w którym ja wybierałem się do Odessy. Odkąd praktycznie nie da się jeździć na Krym to Odessa jest bardzo popularną wśród Ukraińców, ale także Polaków.

Prosto z placu przed dworcem, gdzie znajduje się przystanki komunikacji miejskiej udaje mi się złapać marszrutkę 220, którą dojadę w pobliże mojego hostelu w centrum, gdzie spędzę 4 noce. Przed budynkiem Dworca Kolejowego "Odessa-Główna" znajduje się tez lokalny dworzec marszrutek, którymi możemy dostać się do wielu innych miejscowości w obwodzie odeskim.

Po mieście możemy poruszać się na tramwajach, trolejbusach, marszrutkach i taksówkach. Przejazd tramwajem i trolejbusem kosztuje 2 UAH a bilet kupujemy od bileterki albo płacimy przy wychodzeniu przednimi drzwiami. Przejazd marszrutką kosztuje 5 UAH i wpłacimy przy wychodzeniu kierowcy. W sezonie miejski transport jest bardzo zatłoczony. Dwukrotnie mieszkańcy ostrzegali mnie przed kradzieżami i mówili, że miasto to "kriminalnyj gorod". W Internecie znalazłem artykuł z lipca tego roku, który ogłasza miasto niechlubnie "Kryminalną Stolicą Ukrainy". Z artykułu dowiaduję się, że w mieście i regionie z roku na rok wzrasta przestępczość. Miasto nigdy nie cieszyło się przydomkiem "bezpiecznego" już za czasów carskiej Odessy miasto nosiło niechlubne miano jednej z kryminalnych stolic Imperium Rosyjskiego.

Miano kryminalnej dzielnicy od lat ma "Mołdawianka”, po której według miejscowych najlepiej nie chodzić nocą. Przed Rewolucją Bolszewicką w 1917 roku dzielnica była centrum życia ortodoksyjnych Żydów w Odessie. O życiu w tej dzielnicy pisał rosyjski prozaik żydowskiego pochodzenia Izaak Babel w "Opowiadaniach Odeskich", które są heroikomiczną sagą opisującą życie mieszkańców żydowskiej dzielnicy Odessy.

W porze obiadowej na pewno z czystym sumieniem można polecić sieciowy lokal z ukraińską kuchnią "Puzata Hata", który znajduje się na 6 piętrze Centrum Handlowego "Europa" (ТЦ "Европа") na ulicy Derybasiwskiej 21. Zaś na kawę (espresso lub kawę po turecku) za 17-20 UAH w sieciowej kawiarni "Lwowskiej Manufakturze Kawy" ("Львівська Мануфактура Кави") przy ulicy Derybasiwskiej 22.

Z atrakcji, z których nie udało mi się skorzystać to Odeska Kolejka Linowa (Одеський Фунікулер) przy Schodach Potiomkinowskich, która akurat w tym roku jest w remoncie. Drugą atrakcją, której już nie uda się zobaczyć jest "Bajkowy Tunel" ("Казковий Тунель"), który według starszej pary został zamknięty. Bajkowy Tunel mieści się przy Francuskim Bulwarze 63/65 (Французький Бульвар 63/65) na terenie Sanatorium "Magnolia" (Санаторій "Магнолія").

Warto odwiedzić między innymi: Odeskie Delfinarium "Nemo" (Одесского Дельфинария "Немо") w którym można wybrać się na 45-minutowy pokaz z udziałem delfinów a koszt takiego pokazu to 250 UAH (38 PLN) za "Pełen Pokaz - Perła Odessy" ("Дневное Шоу - Жемчужина Одессы", który odbywa się 3 razy w ciągu dnia. Drugim miejsce jest Odeskie Zoo (Одесский Зоопарк), które pracuje codziennie od 09:00 do 19:00 a bilet kosztuje 40 UAH (6 PLN).

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od głównego deptaka w mieście jaki jest ulica Deribasiwska (
ул. Дерибасовская), na której koncentruje się życie miasta. Na ulicy znajdziemy całe mnóstwo restauracji, barów, sklepów znanych marek (Swarovski, oodji) oraz duże centrum handlowe "Europa". Ulica ma 945 metrów i jest całkowicie wyłączona z ruchu. Spacer najlepiej rozpocząć od początku ulicy, gdzie znajdziemy na rogu ulic Preobrazhenskaya i Deribasovskaya dawny Hotel "Pasaż" (Гостиница "Пассаж") (ул. Преображенская 34) wybudowany w stylu secesyjnym w latach 1989-1899 z zadaszonym pasażem handlowym, którym warto się przespacerować i podziwiać detale architektoniczne umieszczone na ścianach pasażu.

Dalej po lewej stronie zauważymy "Miejski Sad" ("Городской Сад") z podświetlaną fontanną i stylizowaną altaną, na której często wieczorami gra orkiestra. W okolicy "Ogrodu Miejskiego" znajdziemy Pomnik "Lwa i Lwicy" (Скульптурная Группа "Лев и Львица"), Pomnik "Dwunastu Krzeseł" (Монумент "Двенадцатый Стул"), która nawiązuje do satyrycznej rosyjskiej powieści, która napisana została przez Ilję Ilfa i Eugeniusza Pietrowa. Kolejnym pomnikiem rosyjskiego muzyka jazzowego, piosenkarza, komika i aktora filmowego Leonida Utiosowa (Памятник Леониду Утесову). Następny to Pomnik Siergieja Utochkina (rosyjskiego pilota i sportowca) (Памятник Сергею Уточкину).

Na skrzyżowaniu ulicy Dereribasowskiej i ulicy Polski Zjazd (Польський Спуск) stoi Pomnik Józefa de Ribasa (Иосифу де Рибасу) - hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej, który założył Odessę i od jego nazwiska nazwano najsłynniejszą ulicę miasta - Deribasowską. Tutaj znajduje się także Popiersie Ludwika Zamenhofa (Памятник Людвику Заменгофу) (вул. Дерібасівська 3). Ulica Polska przechodzi w ulicę Polski Zjazd (Польский Спуск) w ulicę Lecha Kaczyńskiego (ул. Леха Качиньского). Lech Kaczyński zagranicami kraju ma jeszcze swoją ulicę w Chicago i Tbilisi.

Drugą jedną z ważniejszych ulic w mieście jest ulica Jekaterininskaja (ул. Екатерининская) na której znajdziemy sporo butików luksusowych marek i restauracji.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Odessy jest budynek Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu (Одесский Национальный Академический Театр Оперы и Балета) przy per. Czajkowskiego 1 (пер. Чайковского 1) wybudowany w latach 1884-1887 w stylu neobaroku a jego projektantami była znane wiedeńskie biuro projektowe Fellner & Helmer. Opera jest zdobna pomieścić 1636 widzów. Zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem i trwa godzinę a bilet kosztuje 100 UAH.

Poniżej Opery znajduje się Fontanna (Фонтан у Оперного Театра). A schodząc w dół miniemy Odeskie Muzeum Archeologiczne (Одесский Археологический Музей Национальной Академии Наук Украины) przy ulicy Lanżeronowskiej 4 (ул. Ланжероновская 4). Przed budynkiem muzeum stoi kopia rzeźby "Laokoona i Jej Synowie" (Скульптурной Группы "Лаокоон и Его Сыновья"). A obok pod numerem 2 mieści się Odeskie Państwowe Muzeum Literatury (Одесский Государственный Литературный Музей). 

Idąc dalej w dół i kierując się lekko na lewo ujrzymy biały budynek Odeskiej Rady Miejskiej (Starej Giełdy) (Одесский Горсовет) (Старая Биржа) na Placu Dumy (Думской Площадь) przy Nadmorskim Bulwarze (Приморский Бульвар). Budowa budynku rozpoczęła się w 1829 roku a zakończyła się w 1837 roku. Według projektu Francesco Boffo i Gregorio Toricelli w stylu neoklasycystycznym. W fasadzie budynku znajdują się dwa duże posągi przedstawiające Ceres i Merkurego w swoich rolach, jako bogini rolnictwa i boga handlu.

Co pół godziny, zegar nad wejściem wygrywa melodię "Odessa Moje Rodzinne Miasto" ("Одесса, Мой Город Родной") i ta sama melodii grana jest na powitanie pociągów przyjeżdżających na stacji kolejowej Odessa-Główna. Melodia pochodzi z operetki "Biała Akacja" ("Белая Акация") skomponowanej przez radzieckiego kompozytora i dyrygenta żydowskiego pochodzenia Izaaka Dunajewskiego.

Dalej na placu przed Starą Giełdą stoi Pomnik Aleksandra Puszkina (Памятник Пушкину). W mieście znajduje się też Muzeum Aleksandra Puszkina przy ulicy Puszkina 3, gdzie przed budynkiem stoi drugi Pomnik Puszkina.

Na początku Bulwaru Nadmorskiego, który stanowi alejkę, gdzie po obu stronach rosną pokaźnej wielkości platany znajduje się Pomnik Działa Artylerii Okrętowej
z brytyjskie fregaty HMS "Tiger" (Пушка с Фрегата "Тигр") z czasów wojny krymskiej. Obecnie wokół pomnika ulokowane jest małe miasteczko namiotowe i wystawa fotografii z "Konfliktu na Wschodzie Ukrainy".

Na prawo od Bulwaru Nadmorskiego (Приморский Бульвар) jest realizowany projekt Parku Stambulskiego (Стамбульский Парк), którego otwarcie jeszcze nie nastąpiło. W 2016 roku rozpoczęła się budowa Parku Stambulskiego na stokach Bulwaru Nadmorskiego a w 2013 roku Parku Azerbejdżańskiego (Азербайджанский Парк) przy 4-tej Stacji Wielkiej Fontanny (4-й Станции Большого Фонтана). Na tą chwilę obydwa parki nie zostały ukończone.

Przy Bulwarze Nadmorskim pod numerem 1 mieści się w zabytkowym budynku czterogwiazdkowy historyczny "Londonskaya Hotel". Został wybudowany w latach 1826-1828 jako prywatna rezydencja, zaprojektowany przez architekta Franciszka Boffo we wczesnym stylu włoskiego renesansu. Gości tego luksusowego hotelu byli: Anton Czechow, Władymir Putin, Wiktor Juszczenko, Leonid Kuczma, Jean-Claude Van Damme czy Paulo Coelho.

Dalej po prawej stronie zobaczymy symbol Odessy - Schody Potiomkinowskie, które liczą 192 stopnie. Początkowo znane były pod nazwą "Gigantycznych Schodów" ("Гигантская Лестница"), później "Schodów Przymorskich" ("Приморская Лестница") i "Ryszeliowskich" ("Ришельевская Лестница"), a w czasach radzieckich do 1955 roku "Bulwarowych" ("Бульварная Лестница"), gdy postanowiono zmienić ich nazwę na dzisiejszą, w związku z 50-tą rocznicą buntu na pancerniku "Potiomkin".

W 1925 roku Siergiej Eisenstein rozsławił schody na cały świat swoim filmem "Pancernik Potiomkin", sceną wymyślonej przez niego masakry ludności dokonanej przez rytmicznie maszerujące wojsko carskie.

Po lewej stronie schodów zbudowano w 1906 roku kolej linową, która funkcjonowała do 1956 roku, później została zastąpiona windą. W 2004 roku znów uruchomiono kolejkę linową a która teraz znajduje się w remoncie. Przejazd Kolejką Linową (Одесский Фуникулер) trwa około 1 minuty i 10 sekund. Kolejka sama w sobie stanowi jedną z atrakcji miejskich.

Na szczycie schodów znajduje się pomnik z brązu upamiętniający pierwszego gubernatora Odessy Armanda-Emmanuela du Plessis (Памятник де Ришельё), który został odsłonięty w 1826 roku. A obok dwa symetryczne półkoliste budynki, które nazywa się "Prisutstvennyye Mesta" ("Присутственные Места") na Przymorskim Bulwarze 7-8 (Приморский Бульвар 7-8) zbudowane według projektu dwóch architektów Avraama Melnikova i Francesco Boffo w latach 1826-1830.

A ciut wyżej przy pl. Katarzyny (пл. Екатерининская) stoi wysoki Pomnik Katarzyny II (Памятник Екатерине II) nazywany też Pomnikiem Założycieli Odessy (Памятник Основателям Одессы) z 1900 roku, którego autorem jest François Sainte de Wollant.

Gdy zejdziemy Schodami Potiomkinowskimi i przejdziemy tunelem pod ulica wejdziemy na teren Portu Morskiego Odessa (Одесский Морской Порт) jest głównym portem handlowym o znaczeniu międzynarodowym i największy port Ukrainy. Z terenu portu możemy obserwować pracę portu a także wybrać się w rejs po Morzu Czarnym. Godzinny rejs turystycznym statkiem z dwoma pokładami po zatoce kosztował mnie 150 UAH (23 PLN). Na terenie portu znajduje się budynek Morskiego Dworca (Одесский Морской Вокзал). A przed budynkiem Pomnik "Złote Dziecko" ("Золотое Дитя") z 1995 roku. A dalej Pomnik "Żony Marynarza" ("Жена Моряка") z 2002 roku. Na końcu pirsu stoi mała Cerkiew Świętego Mikołaja (Св. Никольский Храм) z 1994 roku. Tutaj też znajduje się "Hotel Odessa" ("Отель Одесса"). Tuż obok jest miejsce z mariną dla jachtów (Yacht Club Odessa).

Oczywiście nad morzem nie może zabraknąć tego, co chyba każdemu kojarzy się z morzem i portem, czyli Latarni Morskiej Woroncowa (Воронцовский Маяк) i jest to trzecia latarnia, która została odbudowana po II Wojnie Światowej.

Dalej idziemy alejką Bulwaru Nadmorskiego a na jego końcu znajduje się wybudowany w latach 1827-1830 Pałac Woroncowów (Воронцовский Дворец)  przy per. Woroncowa 2D (пер. Воронцовский 2Д) a za czasów radzieckich przemianowany na Pałac Pionierów (Дворец Пионеров) według projektu sardyńskiego architekta Franciszka Boffo. Przy pałacu stoi stylizowana fontanna autorstwa Michaiła Rewa z 1994 roku o dwóch nazwach "Źródło" ("Источник") i "Dzień i Noc" ("День и Ночь"). Trochę dalej od pałacu stoi półokrągła, biała Kolumnada ("Колоннада"). Dalej na per. Woroncowa 4 stoi kolejny nieoczywisty budynek mieszkalny "Dom-Ściana" ("Дом-Стена") nazywany też "Płaskim Domem", "Domkiem z Kart". Budynek ma swoją nazwę od efektu wizualnego: patrząc od przodu domu po lewej stronie pod pewnym kątem, wydaje się, że to tylko solidny mur a nie dom. Niewiele osób wie, że to jedyny taki dom w Odessie. Kolejne taki budynki znajdują się przy: ul. Very Inber 12 (ул. Веры Инбер 12), Bulwarze Lidersowskim (Лидерсовский Бульвар 21), ul. Stepowaja (ул. Степовая 21), pl. Very Holodnoy 3 (пл. Веры Холодной 3), ul. Bogdana Chmielnickiego 96 (ул. Б. Хмельницкого 96) i ul. Miecznikowa 90 (ул. Мечникова 90).

Za Pałacem Woroncowów zaczyna się już Bulwar Żwanieckiego (Бульвар Жванецкого), gdzie mostem dla pieszych (Тещин Мост) znajduje się symboliczne miejsce nazwane "Narożnikiem Starej Odessy" ("Уголок Старой Одессы") to miejsce, w którym znajduje się garbaty mostek, ażurowa altana, rzeźba Gryfa i instalacji w kształcie serca z mnóstwem kłódek. "Narożnik Starej Odessy" to miejsce sesji nowożeńców, zakochanych par i turystów. Zaś nieopodal przy ulicy Gogola 2 (вул. Гоголя 2) mieści się dziewiętnastowieczny, neogotycki Pałac Szachów (Шахський Палац) nazywany też od nazwiska pierwszego właściciela Pałacem Beliny-Brzozowskiego. Pałac wybudowano w latach 1851-1852. Współcześnie mieści się tam siedziba "Marfin Banku". 

Trochę dalej przy ulicy Gogola 5-7 znajdziemy kolejny ciekawy budynek tym razem jest to
pałac barona Alexandra von Falz-Fein nazywany "Domem Faltz-Fein" lub częściej "Domem z Atlantami" ("Дом с Атлантами") według projektu Lwa Włodka z 1899 roku. Uważany za jeden z najpiękniejszych budynków w Odessie.

Wracamy na Bulwar Żwanieckiego (Бульвар Жванецкого) i idziemy nim dalej, po czym mijamy Pomnik Pomarańczy ("Памятник Оранжевые") z 2004 roku.

Idziemy do końca Bulwarem Żwanieckiego i wychodzimy na ulicę Sofijską (ул. Софиевская), gdzie pod numerem 5A znajduje się Pałac Potockich (Дворец Потоцких) z 1828 roku. W pałacu siedzibę ma Muzeum Sztuki (Одесский Художественный Музей).

W stronę centrum wracam ulicą Sofijską, która następnie przechodzi w ulicę Przeobrażeńską (вул. Преображенська). Idąc dalej dochodzimy do pl. Katedralnego (пл. Соборна) na którym stoi Sobór Przemienienia Pańskiego (Одеський Спасо-Преображенський Кафедральний Собор) wybudowany w stylu klasycystycznym z elementami eklektyzmu. Prz soborze stoi Pomnik Świętego Innocentego Odeskiego (Памятник Св. Иннокентию Одесскому). Przed soborem stoi duża fontanna. W parku przy soborowym stoi tez Pomnik Woroncowa (Памятник Воронцову).

Zaraz za Placem Soborowym przy stoi Pomnik Wiery Holodnoj (Памятник Вере Холодной), która była rosyjską aktorką kina niemego. Dalej miniemy mały skwer (пл. Веры Холодной) z Pomnikiem "Piotra i Gawrika", którzy są bohaterami powieści Walentina Katajewa "Samotny Biały Żagiel".

Przy Placu Tyraspolskim (пл. Тираспольська) możemy wsiąść w tramwaj "3" i wysiąść na przystanku "Pryvoz Rynok" (Рынок "Привоз"). Rynek można traktować w formie lokalnej atrakcji turystycznej oraz jeden z największych i najstarszych rynków w Europie, gdzie znajdziemy mnóstwo ryb wszelkiego rodzaju od żywych po suszone i jeszcze małże, krewetki, raki, kraby itd. Są tam stoiska z warzywami, owocami, przyprawami. Znajdziemy piekarnię, gdzie piecze tradycyjne wypieki kuchni gruzińskiej w specjalnym piecu. Taniej i bardziej klimatycznie jest na "Starym Pryvozie”, choć obok od kilku lat stoi "Nowy Pryvoz" ("Новий Привоз") w którym oprócz centrum handlowego znajduje się "Hotel Black Sea" ("Чёрное Море"). W hali targowej warto kupić marynowane małże, gotowane krewetki czy suszone ryby. Z owoców smaczne są ukraińskie melony i arbuzy.

Z rynku mamy blisko do Dworca Kolejowego "Odessa-Główna" (Вокзал "Одеса-Головна") do którego potrzemy idąc ulicą Pantelejmonіwską (вул. Пантелеймонівська). Budynek dworca kolejowego został wybudowany w latach 1880-1884 według projektu rosyjskiego architekta niemieckiego pochodzenia Viktora Schrötera w stylu neoklasycystycznym z renesansowo-barokowymi elementami. Stacja została wysadzona w powietrze w ostatnich dniach okupacji w 1944 roku a następnie odbudowana w latach 1950-1952.

W pobliżu "Privoza" znajduje się też Odeski Park Zoologiczny (Одесский Зоопарк) przy ulicy Novoshchepnoy Ryad 25 (вул. Новощепний Ряд 25) i jest otwarty codziennie w godzinach 09:00-20:30 i zajmuje powierzchnię 6 hektarów.

Na przystanku tramwajowym "vul. Katerynynska" (вул. Катерининська) lub na przystanku "Dworzec Kolejowy" (Железнодорожный Вокзал) wsiadamy w tramwaj "28" i wysiadamy na przystanku końcowym "Park im. Tarasa Szewczenki" ("ЦПКіВ ім. Тараса Шевченка").

Park im. Tarasa Szewczenki (Парк ім. Тараса Шевченка) zajmuje ponad 44 hektary i został otwarty w 1875 roku. Największą atrakcją w parku jest "Diabelskie Koło" ("Колесо Обозрения") w "Luna Parku" (Одесский Лунапарк), które zostało tam ustawione w 2011 roku i jest to największe tego typu koło w Ukrainie. Koszt przejażdżki na "Diabelskim Koło" to 50 UAH (3 okrążenia). Istnieje również szereg innych atrakcji dla dzieci i dorosłych takich jak karuzele, tor wyścigowy, roller coaster i więcej.

W parku znajduje się między innymi Kolumna-Pomnik Aleksandra II (Памятник Александру II) z 1875 roku oraz Obelisk-Pomnik Nieznanego Marynarza (Памятник Неизвестному Матросу). Poza tym znajduje się tutaj Wieża Strażnicza z Arkadami na której umieszczono taras widokowy (Сторожевая Башня Одесского Карантина и Арки Карантина). Poza tym w parku jest Stadion Piłkarski "Czornomoreć Odessa" i Obserwatorium Astronomiczne "Астрономическая Обсерватория" a na samym wybrzeżu znajduje się Delfinarium "Nemo", gdzie rozpoczyna się Plaża Lanżeron (Пляж Ланжерон). Piaszczysta plaża zaczyna się na prawo od Delfinarium "Nemo".

Kolejno plaże noszą nazwy: "Plaża Lanżeron" (Пляж Ланжерон), Plaża Otrada (Пляж Відрада), "Plaża Delfin" (Пляж Дельфин), "Plaża Caleton", (Пляж Калетон), "Plaża Nudystów" (Нудистський Пляж), "Plaża Arkadia" (Пляж Аркадія) i potem zaczyna się 16-cie "Stacji Wielkiej Fontanny" (Большой Фонтан).

Najbardziej znaną i chyba najbardziej obleganą plaża jest ta w "Arkadii”, do której z centrum dojedziemy tramwajem "5", ale czas przejazdu wynosi około godziny. Zaraz obok pętli tramwajowej znajduje się "Aleja Arkadiyska", która jest szerokim deptakiem, gdzie znajdziemy mnóstwo barów, knajp i restauracji a ponad to centrum handlowe "Arkadia City" i Aquapark "Hawaii".

Na pewno nie można zapomnieć o przejechaniu się "Kolejką Linową" ("Канатная Дорога") przy Francuskim Bulwarze 17A (Французский Бульвар 17A), która została wybudowana w 1971 roku. Przejazd odbywa się w żelaznych, otwartych i kolorowo pomalowanych wagonikach. Kolejka wozi plażowiczów z Bulwaru Francuskiego na Plaże Otrada. Przejazd jest możliwy codziennie w godzinach 10:00-22:00 a przejazd w jedną stronę  kosztuje 30 UAH i trwa około 5 minut. Wagoniki cały czas krążą, więc  wsiadać i wysiadać trzeba w ruchu. Do jednego wagonika może wsiąść 2 osoby.

Nowym i spokojnym miejscem, jakie udało mi się znaleźć była plaża "Lukas Beach" przy Francuskim Bulwarze 85 (Французский Бульвар 85). Żeby do niej dojść należy dojechać tramwajem "5" do przystanku "Sanatorium Czkałowa" ("Санаторий им. Чкалова") i następnie przejść jakieś 600 metrów i znajdziemy się na "Lukas Beach”, na której znajduje się bar, wypożyczenia leżaków (70 UAH) oraz toaleta i prysznic. Przy plaży są duże, jasnobrązowe skały. Plaża znajduje się pomiędzy "Otradą" a "Arkadią". Z jednej strony ograniczona jest przez ogromne skały a z drugie strony cześć muru.

Na Francuskim Bulwarze (Французский Бульвар 36) znajduje się "Zakład Win Szampańskich" ("Одесский Завод Шампанских Вин"). Zakład produkuje rocznie 15 milionów butelek pod nazwami "Odessa", "L'Odessika" i "Henri Roederer". A został założony przez francuskiego biznesmena Henry'ego Rederera pod koniec XIX wieku. W ramach wycieczki po przedsiębiorstwie można zobaczyć cały proces produkcji.

Od Parku Szewczenki i Plaży Langeron aż do Plaży w Arkadii wytyczona jest "Trasa Zdrowia" ("Трасса Здоровья") (ponad 5 kilometrów długości), gdzie wytyczony jest chodnik dla pieszych i szeroka asfaltowa droga dla rowerów i nie tylko. Po trasie kursują małe samochodziki typu melex. Latem trasa cieszy się powodzeniem wśród rowerzystów, sympatyków biegania i miłośników pieszych wycieczek. Wzdłuż szlaku znajdują się boiska sportowe, siłownie na świeżym powietrzu, ławki i toalety oraz dzikie zbocza, gdzie można cieszyć się przyrodą i morskim pejzażem.

W Odessie znajdziemy kilkadziesiąt cerkwi prawosławnych i greckokatolickich, dwa kościoły ewangelickie, trzy kościoły katolickie, trzy synagogi i centrum żydowskie oraz dwa meczety i centrum kultury arabskiej.

Pierwsza to Synagoga Główna (Главная Синагога Одессы) nazywana "Synagogą Or-Sameach" (Синагога "Ор Самеах") przy ulicy Żydowskiej 27 (ул. Еврейской 27) wybudowana w 1850 roku według projektu Francesco Morandi'ego w stylu florenckim z domieszką stylu romańskiego.

Druga to Synagoga Brodzka (Бродская Синагога) przy ulicy Żukowskiego 18 (ул. Жуковского 18) wybudowana w latach 1860-1863. 

Trzecia to Synagoga Grupy "Chabad-Lubawicz" (Синагога Еврейской Общины Хабад) przy ulicy Osipowa 21 (ул. Осипова 21).

Pierwszy to Meczet "Al-Salam" (Мечеть "Аль-Салам") z Centrum Kultury Arabskiej (Арабский Культурный Центр) wybudowane w latach 1998-2000 przy ulicy Riszeliewskiej 49 (ул. Ришельевская 49)

Drugi meczet to  Meczet "Al-Furqan" (Мечеть "Аль-Фуркан") przy ulicy Bagrickiego 3A (ул. Багрицкого 3A).

Msze w języku polskim odbywają się w Katedrze Wniebowzięcia NMP (Кафедральний Собор Успіння Пресвятої Діви Марії) przy ulicy Yekaterininskaya 33 (ул. Екатерининская 33)  według projektu polskiego architekta Feliksa Gąsiorowskiego. Drugi to Kościół Świętego Piotra Apostoła przy ulicy Hawanny 5 (ул. Гаванная 5). Trzeci to odbudowany po wojnie Kościół Świętego Klemensa (Церковь Святого Климента) przy ulicy Balkivska 209 (вул. Балківська 209).

W Odessie znajduje się też Centralny Katedralny Kościół Luterański Świętego Pawła (Кирха Святого Павла) przy ulicy Nowosielskiego 68 (вул. Новосельського 68). Kościół wzniesiono w stylu neoromańskim.

W centrum zasługuje na uwagę Ewangeliczny Kościół Prezbiteriański (Евангельская Пресвитерианская Церковь) przy ulicy Pasteura 62 (ул. Пастера 62), który został wybudowany w latach 1892-1896 według projektu Victora Schrötera. O tym kościele mówi się, że to najpiękniejszy kościół w Odessie.

Więcej informacji i zdjęć o podróżowaniu Ukraińskimi Kolejami Państwowymi, których prezesem od 2016 roku jest polski muzyk, gitarzysta w zespole "Chemia" i był prezes PKP Cargo Wojciech Balczun w tym linku: http://lwow.info/cala-prawda-o-podrozowaniu-ukrainskim-pociagiem/


Link do utworu "Odessa, Moje Miasto Rodzinne" - https://www.youtube.com/watch?v=tMcDzg06Llk


Przydatne strony internetowe: http://omr.gov.ua/ http://www.nemo.od.ua/ http://zoo.ua/ http://opera.odessa.ua/ http://archaeology.odessa.ua/ http://www.odessatourism.org/ http://ofam.od.ua/ http://zoo.ua/ http://www.lunapark.odessa.ua/ http://champagne.odessa.ua/


Schody Potiomkinowskie (Потьомкінські Сходи)
Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu (Одеський Національний Академічний Театр Опери та Балету)
Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu (Одеський Національний Академічний Театр Опери та Балету)
Budynek Odeskiej Rady Miejskiej (Stara Giełda) (Будинок Одеської Міської Ради)
Pałac Potockich (Odeskie Muzeum Sztuki) (Одеський Художній Музей)
Pałac Beliny-Brzozowskiego (Pałac Szacha) (Палац Бжозовського) (Шахський Палац)
Pałac Beliny-Brzozowskiego (Pałac Szacha) (Палац Бжозовського) (Шахський Палац)
Kolumnada Woroncowa (Воронцовська Колонада)
Pałac Woroncowa (Pałac Pionierów) (Воронцовський Палац) (Палац Піонерів)
Dom z Atlantami (Dom Faltz-Fein) (Будинок Фальц-Фейна) (Будинок з Атлантами)
Dom z Atlantami (Dom Faltz-Fein) (Будинок Фальц-Фейна) (Будинок з Атлантами)
Płaski Dom (Dom-Ściana) (Плоский Будинок) (Будинок-Стіна)
Muzeum Archeologiczne i Rzeźba "Laokoon i Jego Synowie" (Одеський Археологічний Музей и "Лаокоон та Його Сини")
Centrum Towarowe "Atena" na Placu Greckim (Торговий Центр "Афіна")
Sobór Przemienienia Pańskiego (Спасо-Преображенский Кафедральный Собор)
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (Собор Успіння Пресвятої Богородиці)
Ewangeliczny Kościół Prezbiteriański (Евангельская Пресвитерианская Церковь)
Cerkiew Świętego Mikołaja (Церква Святого Миколая)
Sobór Przemienienia Pańskiego (Спасо-Преображенский Кафедральный Собор)
Cerkiew Świętych Męczenników Adriana i Natalii (Храм Святых Мучеников Адриана и Наталии)
Bulwar Przymorski (Приморский Бульвар)
Ulica Deribasivska (Вулиця Дерібасівська)
Ulica Polski Zjazd (Польський Узвіз)
Hotel "Pasaż" (Готель "Пасаж")
Hotel "Pasaż" (Готель "Пасаж")
Rynek "Privoz" (Ринок "Привоз")
Rynek "Privoz" (Ринок "Привоз")
Rynek "Privoz" (Ринок "Привоз")
Rynek "Privoz" (Ринок "Привоз")
Rynek "Privoz" (Ринок "Привоз")
Rynek "Privoz" (Ринок "Привоз")
Ja Kocham Odessę ("Я Люблю Одесу")
Hotel "Odessa" (Готель "Одеса")
Hotel Odessa" i Port Morski (Готель "Одеса" и Морський Торговельний Порт)
Dworzec Morski (Морський Вокзал)
Latarnia Morska Woroncowa (Воронцовский Маяк)
Latarnia Morska Woroncowa (Воронцовский Маяк)
Hotel "Odessa" i Port Morski (Готель "Одеса" и Морський Торговельний Порт)
Hotel "Odessa" i Port Morski (Готель "Одеса" и Морський Торговельний Порт)
Chłodniowiec "Vilena" (Рефрижераторне Судно "Вілена")
Yacht Club (Яхт-Клуб)
Yacht Club (Яхт-Клуб)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Port Morski (Морський Торговельний Порт)
Plaża "Otrada" (Пляж Відрада)
Plaża "Otrada" (Пляж Відрада)
Plaża "Otrada" (Пляж Відрада)
Plaża "Otrada" (Пляж Відрада)
Plaża "Langeron" (Пляж Ланжерон)
Plaża "Langeron" (Пляж Ланжерон)
Plaża "Langeron" (Пляж Ланжерон)
Plaża "Langeron" (Пляж Ланжерон)
Jacht (Яхта)
Statek Wycieczkowy (Катер)
Windsurfer (Віндсерфер)
Jachty (Яхты)
Mewa (Чайка)
Plaża "Otrada" (Пляж Відрада)
Plaża "Luzanovka" (Пляж Лузановка)
Plaża "Luzanovka" (Пляж Лузановка)
Statek Wycieczkowy (Катер)
Resort & Spa Hotel "Nemo" (Резорт & Спа Готель "Немо")
Diabelski Młyn (Оглядове Колесо)
Lunapark (Лунаpарк)
Górna Stacja Kolejki Linowo-Terenowej (Одеський Фунікулер)
Dolna Stacja Kolejki Linowo-Terenowej (Одеський Фунікулер)
Kolejka Linowo-Terenowa (Одеський Фунікулер)
Kolejka Linowo-Terenowa (Одеський Фунікулер)
Kolejka Linowo-Terenowa (Одеський Фунікулер)
Górna Stacja Kolejki Linowej na Plażę "Otrada" (Канатна Дорога до Пляжу Відрада)
Kolejka Linowa na Plażę "Otrada" (Канатна Дорога до Пляжу Відрада)
Kolejka Linowa na Plażę "Otrada" (Канатна Дорога до Пляжу Відрада)
Kolejka Linowa na Plażę "Otrada" (Канатна Дорога до Пляжу Відрада)
Kolejka Linowa na Plażę "Otrada" (Канатна Дорога до Пляжу Відрада)
Dolna Stacja Kolejki Linowej na Plażę "Otrada" (Kolejka Linowa na Plażę "Otrada" (Канатна Дорога до Пляжу Відрада)
Drogowskaz (Вказівний Стовп)
Ulica Lecha Kaczyńskiego (Улица Качиньского)
Ulica Deribasivska (Вулиця Дерібасівська)
Pomnik Siergieja Utochkina (Пам'ятник Сергію Уточкіну)
Pomnik "Dwunastu Krzeseł" (Монумент "Двенадцатый Стул")
Pomnik Armanda de Richelieu (Пам'ятник Арману де Рішельє)
Pomnik "Żony Marynarza" ("Дружина Моряка")
Pomnik Józefa de Ribasa (Пам'ятник Йосипу де Рібасу)
 Pomnik Wiery Holodnoj (Пам'ятник Вірі Холодній)
Pomnik Pomarańczy (Монумент Апельсину)
Pomnik Aleksandra Puszkina (Пам'ятник Пушкіну)
Pomnik Leonida Utiosowa (Пам'ятник Леоніду Утьосову)
Pomnik Założycieli Odessy (Пам'ятник Засновникам Одеси)
Pomnik "Lwa i Lwicy" (Скульптурная Группа "Лев и Львица")
Pomnik "Lwa i Lwicy" (Скульптурная Группа "Лев и Львица")
Rzeźba "Grupa Laokoona" (Скульптура "Лаокоон")
Pomnik Aleksandra Puszkina (Пам'ятник Пушкіну)
Pomnik Działa Artylerii Okrętowej z Fregaty HMS "Tygrys" (Гармата з Фрегату "Тигр")
Szklana Kopuła nad Antyczną Osadą (Купол над Давньо Грецьким Поселенням)
Pomnik "Złote Dziecko" (Пам'ятник "Золоте Дитя")
Instalacja "Zakochane Serce" ("Закохане Серце")
Narożnik Starej Odessy (Куточок Старої Одеси)
Narożnik Starej Odessy (Куточок Старої Одеси)
Narożnik Starej Odessy (Куточок Старої Одеси)
Fontanna "Dzień i Noc" (Фонтан "День и Ночь")
Memoriał "Odeskich Bohaterów Związku Radzieckiego" (Меморіал "Герої Радянського Союзу Одеси")
Memoriał "Odeskich Bohaterów Związku Radzieckiego" (Меморіал "Герої Радянського Союзу Одеси")
Pomnik-Fontanna "Piotr i Gawrik" (Скульптура "Петя і Гаврик')
Pomnik Innocentego Winnickiego (Пам'ятник Ієрархію Інокентію)
"Miejski Sad" ("Міський Сад")
"Miejski Sad" ("Міський Сад")
"Miejski Sad" ("Міський Сад")
Kolumna Aleksandrowska (Олександрівська Колона)
Wieża Prochowa (Порохова Вежа)
Pomnik Nieznanego Marynarza (Пам'ятник Невідомому Матросу)
Tramwaj Tatra "T3" (Татра "T3")
Trolejbus Trolza-5265 "Megapolis" (Троллейбус Тролза-5265 "Мегаполис")
Zaporożec "ZAZ-968M" (Запорожець "ЗАЗ-968М")
Dworzec Kolejowy "Odessa Główna" (Залізничний Вокзал "Одеса-Головна")
Dworzec Kolejowy "Odessa Główna" (Залізничний Вокзал "Одеса-Головна")
Wagon Plackartny (Плацкартный Вагон)
Wagon Plackartny (Плацкартный Вагон)
Ulica Lecha Kaczyńskiego (Улица Качиньского)
Flaga Ukrainy (Прапор України)