czwartek, 5 stycznia 2017

Lwów - Semper Fidelis

Lwów





Semper Fidelis

 

 

Kolejny na moim blogu post o Lwowie. O tym mieście można pisać niemal w nieskończoność. Tym razem do miasta wybrałem się na sierpniowy długi weekend. Od razu napiszę, że jeśli chcesz na spokojnie pozwiedzać, posiedzieć w barze czy restauracji najlepiej omijać długie weekendy i święta, bo w tym czasie zjeżdżą się do miasta masa turystów głównie z Polski.

Tym razem zacznę od wspomnienia o znajdującej się na Prospekcie Szewczenki pod numerem 27 słynnej "Kawiarni Szkockiej", którą powstała w czasach przedwojennych przy byłym Placu Akademickim. W latach swojej świetności odwiedzali ją lwowscy profesorowie, intelektualiści, elita miasta, studenci z pobliskiego uniwersytetu. Kawiarnia była miejscem codziennych spotkań lwowskich matematyków i tworzenia ich teorii. Najsłynniejszym lwowskim bywalcem, profesorem lwowskiej uczelni i matematykiem był Stefan Banach (pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim) i współtwórca tak zwanej "Księgi Szkockiej" oraz twórca działu matematyki zwanego analizą funkcjonalną. "Szkocka" w nowej wersji została reaktywowana w 2015 roku w tym samym miejscu, gdzie istniała ona pierwotnie. Budynek, w którym się znajduje został zbudowany w latach 1908-1909 wg projektu Zbigniewa Brochwicz-Lewińskiego a latach 1909-1939 mieściła się "Szkocka".

W pobliżu "Kawiarni Szkockiej" stoi pomnik Mychaiła Hruszewskiego, który był ukraińskim historykiem, politykiem, profesorem, patriotom i prezydentem efemerycznej republiki ukraińskiej z lat 1917-18, miał antypolskie poglądy, pod koniec życia poparł bolszewików. Jego podobizna znajduje się na awersie 50-ciu hrywien. Kilka kroków od pomnika mieści się wysokiego standardu restauracja "Hrushevskyy Cinema Jazz" (prosp. Szewczenki 28).

Z Placu Soborna (pl. Bernardyńskiego) wchodzimy w ulicę Piekarską, którą dojedziemy do Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Przy okazji na ulicy Piekarskiej znajduje się kilka ciekawych obiektów architektonicznych.

Pierwszy to dawny Pałac Siemieńskich-Lewickich (Палац Сєменських-Левицьких) (ul. Piekarska 19) (вул. Пекарська 19) zbudowany został przed 1849 rokiem. Ambasador Stanów Galicyjskich, hrabia Konstanty Siemieński, dziedzic majątku Magierów, zamówił projekt pałacu u architekta Fryderyka Baumana. Syn hrabiego, Wilhelm Stanisław Siemieński, 1827-1901) przebudował pałac w latach 1873-1877. Projekt wykonał architekt Adolf Wagner. Jan Lewiński i Jan Tomasz Kudelski w latach 1891-1894 dokonali kolejnej przebudowy pałacu, której zewnętrzne efekty zachowały się do dziś. Wystrojem wnętrz pałacu zajmował się rzeźbiarz Piotr Witalis Harasimowicz. W latach 30. XX wieku przeniesiona została tam z Domu Ludowego filia ukraińskiego Gimnazjum Akademickiego. W czasach powojennych znajdowała się tu szkoła średnia nr 36, z czasem w kompleksie pałacowym umieszczona została specjalistyczna szkoła wraz z internatem.

Drugi to dawny Pałac Turkułłów-Comello (Палац Туркулів-Комелло) (ul. Piekarska 50A) (вул. Пекарська 50A) zbudowany w stylu gotyku weneckiego w 1840 roku (według innej wersji zbudowany w 1844 roku) pałac zmienił wielu właścicieli, był posiadłością hrabiów Comello, Turkułłów, Dzieduszyckich; Majerów, Poletyłów. W 1932 roku w pałacu otworzył kancelarię prawniczą adwokat Eugeniusz Batycki. Obecnie jest częścią Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stepana Gzhytskoho.

Następnie zwróćmy uwagę na dwa kościoły. Kościół Narodzenia Jana Chrzciciela (Церква Різдва Предтечі Івана Хрестителя) (ul. Piekarska 52) (вул. Пекарська 52). Wybudowany w latach 1830-90 w eklektycznym stylu i drugi to były Kościół Zmartwychwstania Pana Jezusa i Klasztor Zmartwychwstańców przy ulicy Piekarskiej 59 (вул. Пекарська 59) a obecnie jest to Kościół Chrystusa Zbawiciela Wiary Ewangelickiej (Храм Христа Спасителя Християн Віри Євангельської). Kościół wybudowany w 1887 roku (według innych źródeł w 1889 roku) według projektu architekta Albina Zagórskiego.

Warto wejść też do budynku Lwowskiej Politechniki przy ulicy Stefana Bandery 12 (вул. Степана Бандери 12). Gmach główny uczelni zdobią alegorie Inżynierii, Mechaniki i Architektury. Wejść do środka nie stanowiło problemu, nikt Nas nie zatrzymywał, mimo, że robiliśmy zdjęcia i chodziliśmy po korytarzach. Budynek w latach panowania odwiedził cesarz Franciszek Józef I. Wśród słynnych absolwentów można wymienić: Stefana Banacha, Jan Sas-Zubrzycki i Eugeniusz Kwiatkowski. Na tej samej ulicy pond numerem 8 w dawnym Kościele Świętej Marii Magdaleny mieści się Lwowski Dom Muzyki Organowej i Kameralnej (Львівський Будинок Органної і Камерної Музики). Obiekt to barokowa świątynia powstała według projektu Wojciecha Kielara i Jana Godnego.

Z wejściem do drugiej lwowskiej uczelni, jaką jest Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki (Львівський Національний Університет ім. Івана Франка) również nie ma problemów. Budynek znajduje się przy ulicy Uniwersyteckiej 1 (вул. Університетська 1). Założony przez polskiego króla Jana Kazimierza w 1661 roku, jako Akademia Lwowska a w okresie międzywojennym 1919-1939 Uniwersytet Jana Kazimierza. Obecnie gmach główny zajmuje się w byłym gmachu Sejmu Krajowego Galicji. Absolwentami tej uczelni wyższej byli między innymi: Kornel Makuszyński, Stanisław Tołpa i wielu innych.

Warto zwrócić uwagę na siedzibę byłego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który od założenia do 1945 roku mieścił się w budynkach byłego Kościół Świętej Agnieszki i Klasztoru Karmelitanek Trzewiczkowych zakład położony przy ulicy Stefanyka 2 (ukr. вул. Стефаника 2). Obecnie w tych samych budynkach mieści się Lwowska Narodowa Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Wasyla Stefanyka (Львівська Національна Наукова Бібліотека України ім. Василя Стефаника).

Na wzgórzu powyżej byłego klasztoru znajduje się Kalecza Góra a na niej jedna z baszt Cytadeli Lwowskiej (Львівська Цитадель), którą od kilku lat mieści luksusowy pięciogwiazdkowy obiekt hotelowy "Citadel Inn Hotel & Resort" waz z luksusową restauracją "Armata". Cały kompleks obronny została wybudowany przez Austriaków w czasie zaboru austriackiego. Teren, na którym jest położone są obiekty obronne, stanowi wzniesienie o trzech wierzchołkach (góry: Kalecza, Pełczyńska i Szembeka). Na teren hotelowy możemy bez problemu wejść. Tutaj znajduje się oznaczony punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na Stare Miasto.

Na koniec wyjaśnienie łacińskiej dewizy: "Sempre Fidelis”, co możemy przetłumaczyć na język polski, jako "Zawsze Wierny" w tym przypadku często spotkamy taką sentencję "Leopolis - Sempre Fidelis" - "Lwów - Zawsze Wierny".


Przydatne strony internetowe: http://lviv.travel/pl/ http://www.touristinfo.lviv.ua/en/ http://www.eway.in.ua/en/cities/lviv http://lokal.lviv.ua/ https://www.inyourpocket.com/lviv



Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej (Львівський Національний Академічний Театр Опери та Балету ім. Соломії Крушельницької)
Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej (Львівський Національний Академічний Театр Опери та Балету ім. Соломії Крушельницької)
Kawiarnia "Szkocka" (Шкотська Кав'ярня) (Obecnie Hotel "Atlas Deluxe")
Pałac Turkułłów-Comello (Палац Туркулів-Комелло)
Pałac Siemieńskich-Lewickich (Палац Сєменських-Левицьких)
Pałac Potockich (Палац Потоцьких)
Cytadela Lwowska (Львівська Цитадель)
"Citadel Inn Hotel & Resort" (Готель Цитадель Інн)
Pomnik Mychajła Hruszewskiego (Памятник Михаилу Грушевскому)
Pomnik Mychajła Hruszewskiego (Памятник Михаилу Грушевскому)
Pomnik Tarasa Szewczenki (Пам'ятник Тарасові Шевченку)
Nagrobek Polskiego Pisarza i Publicysty Walerego Łozińskiego na Cmentarzu Łyczakowskim (Личаківський Цвинтар)
Pomnik Nagrobny Wasyla Iwanickiego na Cmentarzu Łyczakowskim (Надгробна Плита Василя Іваницького на Личаківському Цвинтарі)
Nagrobek Stanisława Kępińskiego na Cmentarzu Łyczakowskim (Личаківський Цвинтар)
Grobowiec Rodziny Schexów na Cmentarzu Łyczakowskim (Личаківський Цвинтар)
Grobowiec Rodziny Małachowskich na Cmentarzu Łyczakowskim (Личаківський Цвинтар)
Grobowiec Gabrieli Zapolskiej na Cmentarzu Łyczakowskim (Личаківський Цвинтар)
 Pomnik Markijana Szaszkewycza (Памятник Маркіяну Шашкевичу)
Pomnik Twórcy Muzyki do Hymnu Narodowego Ukrainy Mychajła Werbyckiego (Пам'ятник Михайлу Вербицькому)
Kościół Narodzenia Jana Chrzciciela (Церква Різдва Предтечі Івана Хрестителя)
Kościół Zmartwychwstania Pana Jezusa i Klasztor Zmartwychwstańców (Obecnie Zbór Baptystów) (Храм Христа Спасителя Християн Віри Євангельської)
Cerkiew Świętego Jerzego (Свято-Георгіївська Церква)
Muzeum-Dzwonnica "Rusałka Dniestrowa" (Музей "Русалка Дністровая")
Kościół Świętej Marii Magdaleny (Костел Святої Марії Магдалини) (Obecnie Lwowski Dom Muzyki Organowej i Kameralnej (Львівський Будинок Органної і Камерної Музики)
Gmach Główny Lwowskiej Politechniki (Львівська Політехніка)
Wnętrza Gmachu Głównego Lwowskiej Politechniki (Інтер'єр Головного Корпусу Львівської Політехніки)
Wnętrza Gmachu Głównego Lwowskiej Politechniki (Інтер'єр Головного Корпусу Львівської Політехніки)
Wnętrza Gmachu Głównego Lwowskiej Politechniki (Інтер'єр Головного Корпусу Львівської Політехніки)
Wnętrza Gmachu Głównego Lwowskiej Politechniki (Інтер'єр Головного Корпусу Львівської Політехніки)
Stare Polskie Napisy na Kamienicach (Старі Польські Написи на Фасаді)
Stare Napisy w Jidisz na Kamienicy (Ідиш Написи на Фасаді)
Stare Polskie Napisy na Kamienicach (Старі Польські Написи на Фасаді)
Stare Polskie Napisy na Kamienicach (Старі Польські Написи на Фасаді)

Lipa w "Pasażu Krzywa Lipa" (Проїзд Крива Липа)
Trolejbus Linii "13" (Тролейбусна Лінія "13")
Panorama Miasta z "Domu Legend" (Панорама Mіста з "Дім Легенд")
Panorama Miasta z "Domu Legend" (Панорама Mіста з "Дім Легенд")
Panorama Miasta z "Domu Legend" (Панорама Mіста з "Дім Легенд")
Panorama Miasta z "Domu Legend (Панорама Mіста з "Дім Легенд")
Panorama Miasta z "Cytadeli Lwowskiej" (Панорама Mіста з Цитаделі)
Panorama Miasta z "Cytadeli Lwowskiej" (Панорама Mіста з Цитаделі)