poniedziałek, 16 czerwca 2014

Szczecin - Zielone Miasto


Szczecin

 

Miasto Magnolii, Miasto Ogrodów, Miasto Oriona,  Miasto Portowe



"Weekendowa Biletomania" PKP Intercity SA skłoniła Nas do zakupu biletów. W promocyjnej cenie za 29,00 złotych bilet na trasie: Tarnów-Szczecin i analogicznie za 29,00 złotych powrotny w tej samej promocji. Wybraliśmy pociąg TLK "Przemyślanin" Przemyśl Główny-Świnoujście. Wsiedliśmy w czwartek wieczorem a na miejscu byliśmy przed 10 rano w piątek w Szczecinie Głównym. Od razu jeszcze wspomnę o pociągu powrotnym. Wracaliśmy w poniedziałek rano pociągiem TLK "Kossak" Szczecin Główny-Przemyśl Główny (jeden z lepszych składów PKP Intercity, indywidualnie sterowana klimatyzacja w przedziałach sześcioosobowych, gniazdka elektryczne, wagon barowy, całość składu pociągu złożona z nowego zespołu). Na Dworcu Głównym zaopatrujemy się w Szczecińskie Karty Turystyczne. Duży plus tutaj za cenę karty (24h - 15,00 zł, 72h - 25,00 zł) i możliwości, jakie daje posiadanie karty. Po pierwsze darmowe przejazdy komunikacją miejską bez ograniczeń plus wiele zniżek na wejścia do muzeów, restauracji, hoteli itd. Więcej info: http://www.szczecin.eu/karta_turystyczna

Po odwiedzinach Punktu Informacji Turystycznej w głównym holu budynku dworca kolejowego udajemy się na przystanki komunikacji miejskiej. Najbliższe znajdują się zaraz przy wyjściu z głównego budynku dworca. Wsiadamy i z jedną przesiadką na ulicy Wyszyńskiego jedziemy do Akademików Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ulicy Fryderyka Chopina. (http://www.osiedlestudenckie.zut.edu.pl/akademiki.html) Miejsce wybraliśmy ze względu na niską cenę noclegu. Pokój dwuosobowy z dwoma łóżkami, dwoma biurkami, szafą, lodówką i wspólną łazienką na dwa pokoje w cenie 72,00 złote za dwie osoby. Miejsce godne polecenia dla oszczędnych turystów, studentów. Z Akademików łatwy dostęp do centrum miasta w około 20 minut linia pośpieszną z przystanków zlokalizowanych zaraz obok Akademików.

Odnośnie tego, co warto w mieście zobaczyć to m.in.: Wały Chrobrego, Gmach Wyższej Szkoły Morskiej, Muzeum Morskie, Gmach Urzędu Wojewódzkiego, Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Panieńska, Brama Królewska, Brama Portowa, Czerwony Ratusz, Ratusz Staromiejski, Kamienica Loitzów, Pałac pod Globusem, Bazylika Archikatedralna, Pałac pod Głowami, Pałac Velthusena, Cmentarz Centralny, Wieża Quistorpa, Wieża Gocławska... Większość ważniejszych zabytków znajduje się w granicach Starego Miasta.

Plus do tego trzy punkty widokowe: Wieża Archikatedry Świętego Jakuba Apostoła (wyjazd windami), Wieża Głównego Gmachu Muzeum Narodowego (dużo schodów, ale najlepszy za to niczym nieosłonięty widok na każdą ze stron) i trzecie miejsce to "Café 22" (na oknach opisy tego, co w danym punkcie widać w oknie) na dwudziestym drugim piętrze Pazim-u przy Placu Rodła.

Teraz jeszcze gdzie i co warto w Szczecinie zjeść. W tygodniu polecamy: "Pod Aniołem" na terenie Akademików ZUT-u przy ulicy Fryderyka Chopina (http://podaniolem-szczecin.pl/)

Miejsce godne polecenia dla wytrawnych piwoszy to "Stara Komenda" (Browar restauracyjny) przy placu Stefana Batorego. (http://www.starakomenda.pl/)

Produkty związane ze Szczecinem. "Szczecińskie Paszteciki" parę punktów w różnych częściach miasta np. przy alei Wojska Polskiego. Paszteciki szczecińskie wytwarzane nie przerwanie od 1969 roku a w 2010 roku zostały wpisane na unijna listę produktów tradycyjnych. Warto spróbować piwa "Bosman" produkowanego przez Bosman Browar Szczecin SA należący do grupy piwowarskiej Carlsberg Polska SA. Trzeci produkt związany z miastem konserwa rybna: "Paprykarz szczeciński" również w 2010 roku wpisany na listę produktów tradycyjnych. Czwartym produktem jest produkowana w Szczecinie: "Starka" (tradycyjna wytrawna wódka zbożowa) w przeszłości wytwarzana przez Polmos Szczecin a teraz Szczecińską Wytwórnię Wódek "Starka".


Przydatne strony internetowe:  http://www.szczecin.eu/  http://app.szczecin.eu/
http://www.szczecin.pl/



Gmach Główny Muzeum Narodowego

Gmach Urzędu Wojewódzkiego

Gmach Urzędu Wojewódzkiego

Gmach Urzędu Wojewódzkiego

Fontanna

Nabrzeże Wieleckie, Trasa Zamkowa, Gmach Główny Muzeum Narodowego i Budynek Urzędu Wojewódzkiego
Muzeum Narodowe
Elewator Zbożowy "Ewa" przy Nabrzeżu Zbożowym


Nabrzeże Wieleckie, Zamek Książąt Pomorskich i Baszta Siedmiu Płaszczy
Nabrzeże Wieleckie

Graffiti

Graffiti



Port

Port

Port

Nabrzeże
Stocznia Szczecińska

Kontenerowiec

Stocznia


Czapla
Wieża Gocławska (Bismarcka)


Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza i Pomnik Ofiar Grudnia 1970 ("Anioł Wolności")

Pazim przy Placu Rodła

Czerwony Ratusz (Nowy Ratusz)

Urząd Morski (Czerwony Ratusz)

Ruiny Wieży Quistropa na Wzgórzu Arkony w Lesie Arkońskim

Wieża Quistropa

Aleja Platanowców na Cmentarzu Centralnym

Kaplica Cmentarna na Cmentarzu Centralnym

Kaplica Cmentarna i Fontanna na Cmentarzu Centralnym

Pomnik Braterstwa Broni na Cmentarzu Centralnym

Cmentarz Centralny

Pomnik Braterstwa Broni

Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Żołnierzy z 357 Pułku Piechoty

Pomnik Rodziny Hindrisched-Ziegler

Eklektyczny Nagrobek Hermanna i Johanny Haken z 1916 roku

Modernistyczny Nagrobek Rodziny Neumann w Gaju Urnowym z 1916 roku

Anioł z Nagrobka Rodziny Neumann

Mostek

Modernistyczny Nagrobek Gertrud Ziegenrűcker z 1920 roku
Brama Portowa


Brama Portowa
Zabytkowy Hydrant

Barokowa Fontanna Orła Białego przy Placu Orła Białego

Bazylika Archikatedralna Świętego Jakuba Apostoła z Punktem Widokowym na Wieży Katedralnej


Polskokatolicki Kościół Gotycki Świętego Piotra i Świętego Pawła

Ratusz Staromiejski przy Rynku Siennym
Fasada Ratusza Staromiejskiego

Późnogotycka Kamienica Loitzów


Zabudowa Rynku Siennego


Gotycka Baszta Panieńska (Siedmiu Płaszczy)

Aleja Spacerowa na Wałach Chrobrego

Mural przy Galerii "Galaxy"

Most Długi i Gmach Urzędu Celnego





Gotycki Kościół Świętego Jana Ewangelisty
Pomnik Kolejarza z 1964 roku
Perony Dworca Głównego
Perony Dworca Kolejowego

Główne Wejście Dworca Kolejowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz