wtorek, 12 sierpnia 2014

Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Opole

 

Stolica Polskiej Piosenki

 


Tym razem wybraliśmy się do Opola. Dużo wcześniej oczywiście upolowaliśmy tanie bilety na Polskiego Busa. Z Krakowa do Opola dojedziemy autobusem w dwie godziny i czterdzieści pięć minut. Wysiadamy na Dworcu Autobusowym, który zlokalizowany jest w sąsiedztwie aktualnie remontowanego Dworca PKP Opole Główne.

Najpierw prosto do naszego pokoju zarezerwowanego w Domu Studenta "Niechcic" Uniwersytetu Opolskiego na ulicy Katowickiej. Akademik znajduje się w bliskiej odległości od Szpitala Wojewódzkiego, Państwowej Medycznej Szkoły Zawodowej i  Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej. Sam akademik to najwyższy budynek w mieście i zarazem jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Na jedenastu piętrach znajdują się moduły dwupokojowe z kuchnią i łazienką każdy. Pokoje są dwu i trzy osobowe. Cena to 43,50 groszy za dobę od osoby, więc jest to jedno z tańszych miejsc na nocleg w Opolu. Kolejnym tanim miejscem na nocleg jest Dom Sportowca na ulicy Kowalskiej i cenie 90 złotych za pokój dwuosobowy ze wspólna łazienką. Z akademików w centrum dojdziemy w niespełna 20 minut lub możemy skorzystać z komunikacji miejskiej.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Rynku z dużym neorenesansowym Ratuszem wzorowanym na florenckim Palazzo Vecchiow. Opolski Rynek mocno ucierpiał w 1945 roku, podczas zdobywania miasta przez Armię Czerwoną. Zniszczeniu uległa większość zabytkowych kamieniczek na pierzei zachodniej i wschodniej. Pozostałe odbudowano po wojnie, jednak większość nie nawiązuje kształtem do dawnych, przedwojennych. Architekci polscy nadali nowym budynkom kształty nawiązujące do baroku. Na Rynku znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki (między Ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie Rynku) powstaje od 2004 roku. Aktualnie swoje gwiazdy ma tam trzydziestu siedmiu polskich artystów.

Kolejnym zabytkiem w bliskiej odległości do Rynku jest Kościół Matki Boskiej Bolesnej i Świętego Wojciecha na tak zwany Kościół "Na Górce". Jest to budowla gotycka z barokowym wnętrzem i neoromańską fasadą. W zaciszu kościoła znajduje się Studnia Świętego Wojciecha. Podobno w 984 roku biskup praski Wojciech, dzisiaj znany, jako Święty Wojciech przybył na tereny dzisiejszego miasta Opola, aby głosić Ewangelię i chrzcić pogan, zamieszkujących nadodrzańskie grody. Kiedy zabrakło wody do chrztu zdenerwowany sytuacją uderzył pastorałem w ziemię, w miejscu tym wytrysnęło cudowne źródełko. Kiedy Święty Wojciech opuszczał opolską ziemię kazał tuż przy źródełku postawić kaplicę, w której mogli modlić się chrześcijanie. Kaplica stoi do dzisiaj zaraz przy budynku uniwersyteckim. Na pamiątkę pobytu i uczynionych przez biskupa cudów Opolanie postawili Studnię Św. Wojciecha. Współczesna studnia pięknie kuta z ażurową kopułą z żelaza, nad kamienną cembrowiną zdobią figury pięciu znamienitych postaci związanych z miastem. Studnia stoi w otoczeniu zadbanej zieleni, w zaciszu, z dala od miejskiego zgiełku. Wzgórze Uniwersyteckie nazywane "Opolskim Akropolem" jest miejscem ekspozycji zabytkowych rzeźb i współczesnych pomników. Są tu: „Cztery Pory Roku”, pomnik Świętego Krzysztofa, kolumna maryjna, pomnik Apostoła oraz współczesne pomniki: Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Jerzego Grotowskiego, Kabaretu Starszych Panów, Jonasza Kofta.

Kolejnym ważnym kościołem w mieście jest Katedra Świętego Krzyża. Dzięki wieżom o wysokości 73 metrów jest najwyższą budowlą w mieście. W świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej Opolskiej. Katedra ma gotycki charakter z neogotyckimi wieżami. W południowym fragmencie katedry znajduje się Kaplica Piastowska, zbudowana na przełomie XV i XVI wieku. W jej centralnej części umieszczono nagrobek Jana Dobrego, ostatniego z opolskiej linii Piastów.

Kolejnym wartym uwagi obiektem sakralnym jest Kościół Świętej Trójcy w bliskim sąsiedztwie Rynku. Bryła kościoła łączy elementy wczesnogotyckie, późnorenesansowe i barokowe. Wieża pochodzi z końca XV wieku, w 1902 roku nadbudowana została w stylu neobarokowym. Wnętrze świątyni ma charakter halowy, trójnawowy. Do kościoła przylega klasztor franciszkanów. Łącznikiem między kościołem a klasztorem jest kaplica św. Anny, zwana też Piastowską. Kaplica jest jednocześnie mauzoleum Piastów opolskich z rzeźbionymi nagrobkami Bolka I, Bolka II, Bolka III oraz księżnej Anny Oświęcimskiej. W krypcie pod ołtarzem głównym, spoczywają szczątki ośmiu książąt i pięciu księżnych, w tym wnuczki Władysława Łokietka - Elżbiety Łokietkówny.

Poza wyżej opisanymi kościołami warte uwagi są również obiekty sakralne takie jak: barokowy Kościół Świętego Sebastiana i Kościół Świętego Aleksego.

Warto też zobaczyć gotycką Wieżę Piastowską, jedyny ocalały fragment po Zamku Piastowskim w bliskiej odległości od Amfiteatru Tysiąclecia i Muzeum Polskiej Piosenki. Na skutek nierównego osiadania fundamentów 42-metrowa Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Obecne odchylenie od pionu wynosi około 1,5 stopnia. Wieża jest udostępniana zwiedzającym od wtorku do niedzieli.

Kierując się do Wieży Piastowskiej i Amfiteatru Opolskiego powinniśmy przejść obok drewnianego "Domku Lodowego" ze Stawem Zamkowym i największą w mieście multimedialną fontanną. Obecnie po rekonstrukcji mieści się w nim restauracja "Piramida".

Obok Wieży Piastowskiej mieści się Amfiteatr Opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Amfiteatr powstały z inicjatywy byłego prezydenta Opola Karola Musioła. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego i stał się jednym ze znanych symboli miasta. Od czerwca 1963, oprócz 1982 i 2010 roku, odbywa się tutaj Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. W amfiteatrze działa Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (Muzeum Polskiej Piosenki).

Trzeba zobaczyć tak zwaną "Opolską Wenecję" nad brzegiem Młynówki (stare koryto Odry), która szczególnie warta uwagi jest nocą, kiedy to jest bardzo ładnie podświetlona. Nad korytem Młynówki przerzucone jest kilka mostów, z czego dwa warte są uwagi. Pierwszy to Most Zamkowy ("Żółty") z pierwszej połowy XIX wieku. Przy moście znajduje się pomnik Karola Musioła (burmistrza miasta i inicjatora budowy amfiteatru). Kolejnym mostem jest Most Groszowy ("Zielony") z początku XX wieku.

Warto udać się też na oddalony o 700 metrów do Rynku Plac Ignacego Daszyńskiego z małym parkiem i zabytkową fontanna "Opolskiej Ceres". Rzeźby dolne przedstawiają dwóch rybaków z siecią, skalnik z kilofem i kobiety ze snopami zboża i koszem owoców, symbolizujących opolskie rybactwo, przemysł wapienniczy oraz rolnictwo. Ponad nimi, na kielichowatym postumencie góruje postać Ceres, bogini urodzaju, z dzieckiem na ręku oraz z wrzecionem. Fontanna otoczona została cembrowiną, z wyrytą sentencją „DES BÜRGERS TREU MIT FLEISS GEPAART EIN JUNGBORN GUTER DEUTSCHER ART” ("Obywatelska wierność z pilnością w parze odmładzającym źródłem dobrej niemieckiej duszy").

Osoby zainteresowane historią Żydów i pozostałymi po tej społeczności judaicami w Opolu powinny zobaczyć głaz pamiątkowy upamiętniający stojąco nieopodal Nową Synagogę przy ulicy Piastowskiej, zniszczoną podczas "Nocy Kryształowej". Do naszych czasów ostała się Stara Synagoga została wybudowana w latach 1840–1841 przy ulicy Szpitalnej, gdzie obecnie mieści się siedziba TVP Opole. Kolejnym miejscem jest cmentarz żydowski przy ulicy Granicznej, który został założony w 1822 roku. Obecnie kirkut ma powierzchnię tylko 0,398 ha zachowało się około 150 nagrobków.

Niestety brakło Nam czasu na odwiedzenie Ogrodu Zoologicznego na Wyspie Bolko o powierzchni 20 hektarów. Czasu również brakło na zobaczenie Muzeum Wsi Opolskiej (Skansen) przy ulicy Wrocławskiej.

W pierwszy dzień na obiad trafiliśmy do "Villa Młynówka" przy ulicy Wojciecha Korfantego.
W drugi dzień wpadliśmy do "BBB" (Bistro Bar Buffet) na rogu ulic 1-ego Maja i Hugona Kołłątaja. Dodatkowo 10% rabatu dla studentów i emerytów.
Na wino lub świeży sok warto zajrzeć do Winiarni "Strych" na opolskim Rynku. W karcie win między innymi kilka pozycji z polskich winnic.
Na czeskie piwo i coś do zjedzenia trzeba zajrzeć do "4Bas" przy ulicy Książąt Opolskich.


Przydatne strony internetowe: http://www.opole.pl/ http://www.visitopolskie.pl/ http://www.kampus.uni.opole.pl/ http://www.zoo.opole.pl/ http://www.muzeumwsiopolskiej.pl/ http://www.muzeumpiosenki.pl/ http://www.mzkopole.pl/ http://www.pks.opole.pl/
http://www.arrivabus.pl/ http://www.villamlynowka.pl/ http://www.strych-winiarnia.pl/  http://4bas.pl/



Neorenesansowy Ratusz

Ratusz
Wieża Ratusza
Kościół Katedralny Świętego Krzyża

Kamienice na Rynku

Kamienice na Rynku

Brytyjska Budka Telefoniczna na Rynku
Kamienice na Rynku i Wieże Katedry Świętego Krzyża


Kamienice na Rynku


Drogowskaz z Miastami Partnerskimi

Kamienice na Rynku


Kamienice na Rynku

Marmurowa Rzeźba "Gwiazda" na Rynku


Kamienice na Runku
Gwiazda Justyny Steczkowskiej w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki

Gwiazda Andrzeja Rosiewicza w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki

Gwiazda Beaty Kozidrak w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki
Żółty Most, Wieża Ratusza i Kościół Trójcy Świętej

Żółty Most (Most Zamkowy)


Wenecja Opolska

Wenecja Opolska

Śluza na Młynówce i Wenecja Opolska


Śluza na Młynówce
Amfiteatr Tysiąclecia i Wieża Piastowska

Most Groszowy (Most Zielony)

Most Groszowy (Most Zakochanych)

Kłódki na Moście Zakochanych nad Młynówką

Młynówka

Kajakarze na Młynówce

Multimedialna Fontanna na Stawie Zamkowym

Drewniany Domek Lodowy w Stylu Łużyckim

Zabytkowy Domek Lodowy nad Stawem Zamkowym na Wyspie Pasieka

Amfiteatr Opolski i Wieża Piastowska

Wieża Piastowska


Gotycka Wieża Piastowska

Pomnik Karola Musioła

Pomnik Karola Musioła i Wieża Piastowska

Kamienica przy ulicy 1-ego Maja


Street Art

Collegium Minus Uniwersytetu Opolskiego

Rzymskokatolicka Katedra Świętego Krzyża

Gotycki Obraz Matki Boskiej Opolskiej

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i Świętego Wojciecha

Pomnik Reżysera Teatralnego Jana Grotowskiego na Wzgórzu Uniwersyteckim



Wieża Kościoła Uniwersyteckiego Matki Boskiej Bolesnej i Świętego Wojciecha "Na Górce"

Pomnik Czesława Niemena na Wzgórzu Uniwersyteckim

Ławeczka Marka Grechuty na Wzgórzu Uniwersyteckim

Pomnik Agnieszki Osieckiej na Wzgórzu Uniwersyteckim

Ławeczka Kabaretu Starszych Panów na Wzgórzu Uniwersyteckim

Pomnik Jonasza Kofty przy Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego

Statek Wycieczkowy "Opolanin" na Odrze

Fragmenty Murów Miejskich i Katedra Krzyża Świętego

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Macewy na Cmentarzu Żydowski

Macewy na Cmentarzu Żydowskim

Macewa na Cmentarzu Żydowskim

Głaz Kamienny Upamiętniający Spalenie Nowej Synagogi

Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej

Groby Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej

Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego

Pomnik "Brońmy Swego Opolskiego"

Neogotycka Wieża Ciśnień

Zabytkowy Parowóz TKt48 przy Dworcu PKP Opole Główne

Perony na Dworcu Kolejowym Opole Główne

Opole Główne


opole.pl
Fontanna Opolskiej Ceres na Placu Ignacego Daszyńskiego
Fontanna na Placu Ignacego Daszyńskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz