poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Zalipie - Malowana Wieś

Zalipie

 

Malowana Wieś



Będąc w Dąbrowie Tarnowskiej, Szczurowej czy Tarnowie warto pojechać do Zalipia w powiecie dąbrowskim. Wieś leży trzynaście kilometrów od Dąbrowy Tarnowskiej na Powiślu Dąbrowskim w gminie Olesno. 

Niewielka miejscowość słynie ze specyficznego sposobu zdobienia ścian budynków. Zwyczaj ten pochodzi z przełomu XIX i XX w. Obecnie w samym Zalipiu jak i kilku okolicznych wsiach znajduje się kilkadziesiąt malowanych budynków. Zalipiańska sztuka zdobienia ścian swoje początki ma w sposobie dawnego sposobu bielenia wapnem zakopconych dymem ścian. Z upływem czasu na bielonych ścianach zaczęto malować coraz bardziej złożone wzory, z których wyewoluowały znane dzisiaj zalipiańskie motywy kwiatowe, które do dzisiaj w Zalipiu wykonuje się na wszystkich możliwych powierzchniach. 

Od roku 1948 roku cyklicznie odbywa się tutaj cieszący się zainteresowaniem konkurs zatytułowany "Malowana Chata". Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu działa, jako oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie i znajduję się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Prace zalipiańskich artystek można podziwiać między innymi w Zagrodzie Felicji Curyłowej, Domu Malarek i Kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Józefa w Zalipiu.

 Felicja Curyłowa (ur. 1904 - zm. 1974) - artystka ludowa, malarka najbardziej zasłużona w propagowaniu malowania chat i podtrzymywania tradycji ludowych ze wsi Zalipie.

Felicja Curyłowa jest autorką malowanych motywów we wnętrzach krakowskiego „Wierzynka”, czy jadalni na statku „Batory” a Fabryka Fajansu „Włocławek” produkowała ceramikę z zaprojektowanymi przez nią motywami. Na zalipiańskim cmentarzu znajduje się grób Felicji Curyłowej, ozdobiony przez nią samą malowanymi kafelkami.






Zagroda Felicji Curyłowej























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz