czwartek, 21 maja 2015

Rzym - Wieczne Miasto

Rzym

Wieczne Miasto

 

 



Z krakowskich Balic do Rzymu-Ciampino poleciałem na pokładzie irlandzkiego Ryanaira. Bilety zarezerwowałem na oficjalnej stronie przewoźnika na początku listopada za, które zapłaciłem 147 złotych. W poniedziałkowe styczniowe przedpołudnie wylądowałem na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Giovan Battista Pastine'a (Aeroporto Internazionale Giovan Battista Pastine). Tak zaczęła się moja trzy dniowa wizyta w Rzymie. Dwie noce z trzech spędziłem w pensjonacie B&B Smile House Roma, który znajduje się nieopodal stacji metra Valle Aurelia (linia "A"). Ostatnią noc spędziłem u mojego "hosta" z couchsurfingu w pobliżu lotniska, który następnego dnia wczesnym rankiem odwiózł mnie autem na lotnisko w Ciampino. Lot powrotny do Krakowa miałem o 6:30. 

Pierwszą rzeczą, którą robimy do dojechaniu do Rzymu w moim przypadku do ostatniej stacji metra Anagnina w automacie biletowym kupuję bilet trzydniowy za 16,50 euro. Mając bilet mogę bez końca jeździć wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w obrębie Rzymu. Najpierw linią A dostaję się na stację: Valle Aurelia. Mój pensjonat B&B Smile House mieści przy Via G. de Vecchi Pieralice  w dużym bloku z dozorcą w holu głównym. Obiekt bardzo przyjemnie urządzony, bardzo czysty. Właściciel młody, bardzo miły i pomocny. Za dwie noce w przestronnym pokoju z łazienką i śniadaniem zapłaciłem 50 euro plus opłata klimatyczna. Zaś trzecią noc spędziłem u mojego gospodarza z couchsurfingu, który mieszkał blisko lotniska w Ciampino. 

 Po szybkim rozpakowaniu się i prysznicu ruszam w miasto. Wcześniej opracowałem sobie listę najważniejszych atrakcji w mieście i ich lokalizację. Większość znanych atrakcji turystycznych znajduje się w bliskiej odległości od stacji metra, co bardzo ułatwia orientację i zwiedzanie. Do tego w metrze na schemacie linii metra zaznaczone są najważniejsze atrakcje, które znajdują się na danej stacji. W godzinach szczytu metro jest bardzo zatłoczone bywa tak, że nie można wejść do wagoniku. Tak samo zatłoczone przez turystów są najbardziej znane miejsca w mieście. Najlepiej zwiedzanie zaczynać wcześnie rano wtedy uda Nam zrobić lepsze zdjęcia i uniknąć tłumów. 

Z moich obserwacji w centrum miasta trudno znaleźć jakiś sklep czy mini market. W Rzymie nie znajdziemy na każdym roku jak w Polsce sklepów spożywczych i marketów na każdym niemal rogu. W centrum i w pobliżu atrakcji turystycznych restauracje i bary nastawione są tylko na turystów a ceny są wysokie. Im dalej oddalimy się od ścisłego centrum tym mamy szansę zjeść coś taniej, gdzie stołują się zwykli mieszkańcy Rzymu. 

O tym, co warto zobaczyć w Rzymie rozpisywał się tym razem nie będę. Wszystko o najważniejszych atrakcjach w Rzymie znajdziemy na wielu stronach w Internecie bez trudu. 

Wspomnę tutaj o Ustach Prawdy (Bocca della Verità), które znajdują się w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (Basilica di Santa Maria in Cosmedin). Usta Prawdy to nic innego jak okrągły marmurowy medalion. Medalion pełni funkcję wykrywacza kłamstw. Podejrzany wkłada dłoń w usta, które zamkną się, odgryzając kończynę, gdy ktoś kłamie. Z tym słynnym zabytkiem związany jest kadr z filmu „Rzymskie wakacje. Ten film chyba spopularyzował to miejsce i teraz żeby móc włożyć rękę w Usta Prawdy trzeba oddać kilkanaście minut w długiej kolejce. W Bazylice Santa Maria in Cosmedin znajdują się też relikwie Świętego Walentego (czaszka w przeszklonym relikwiarzu). Na Piazza della Bocca della Verità prócz wspomnianej Bazyliki Santa Maria in Cosmedin znajduje się jeszcze najstarszy rynek: Forum Boarium (Rynek Wołowy), Świątynia Herkulesa (Tempio di Ercole Vincitore), Świątynia Portunusa (Tempio di Portuno) i Łuk Janusa (Arco di Giano).

Z filmowych kadrów filmu "Gladiator" znane jest rzymskie Koloseum (Colosseo). Koloseum (Amfiteatr Flawiuszy) to tutaj odbywały się krwawe walki gladiatorów na śmierć i życie oraz mordowanie Chrześcijan. Nieopodal Koloseum stoi ogrodzony Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego. Łuk ten był inspiracją dla innych tego typu budowli między innymi dla Arc du Carrousel nieopodal Luwru w Paryżu.

Tuż obok Koloseum odnajdziemy starożytną święta droga Via Sacra, która przez Forum Romanum prowadziła na Wzgórze Kapitolińskie. Dalej idąc prosto Via dei Fori Imperiali możemy podziwiać ruiny starożytnego Rynku Rzymskiego z okresu Imperium Rzymskiego. Forum Romanum nazywane też Forum Magnum to polityczny, religijny i towarzyski ośrodek życia mieszkańców Rzymu.

Będąc w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie tradycją jest pogłaskanie stopy brązowego posągu Świętego Piotra w nawie głównej, której autorem jest Arnolfo di Cambio. Nie można też ominąć Kaplicy Piety, która znajduje się po prawej stronie tuż za wejściem za kuloodporną szybą Pieta Watykańska wykonana przez Michała Anioła w dwa lata. A Poczty Watykańskiej, która znajduje się na Placu Świętego Piotra obowiązkowo wysyłamy pocztówkę.

Kolejnym obowiązkowym punktem jest zobaczenia barokowej Fontanny Di Trevi na Piazza di Trevi. Zwyczajowo do fontanny wrzuca się monetę, aby móc ponownie wrócić do Rzymu. Fontanna od kilku miesięcy jest w renowacji, zasłonięta rusztowaniami, ale nie przeszkadza to całej masie turystów chodzić po specjalnie ustawionym tarasie i wrzucać monety do suchej niecki fontanny. Fontanna także została uwieczniona w kultowym amerykańskim filmie "Słodkie Życie". 

Wieczne Miasto było i jest inspiracją dla wielu pisarzy i reżyserów. Rzym stał się sceną dla filmów takich jak: „Zakochani w Rzymie”, "Rzymskie Wakacje” czy "Słodkie Życie" oraz miejscem akcji bestselleru „Anioły i Demony” Dana Browna.

W Rzymie znajdziemy, co może zdziwić Piramidę Cestiusza (Piramide di Caio Cestio) w stylu egipskim. Piramida wysoka na prawie 40 metrów i obłożona jasnym marmurem stanowi obecnie część Murów Aureliana tuż obok Porta San Paolo i Cmentarz Protestanckiego (Cimitero Acattolico). W komorze grobowej we wnętrzu piramidy pochowany został rzymski pretor Gajusz Cestiusz.

Monumentalnym obiektem i widzianym z wielu miejsc w Rzymie jest marmurowy Pomnik Wiktora Emanuela II nazywany Ołtarzem Ojczyzny (Altare della Patria/Il Vittoriano) przy Placu Weneckim. Dzięki swojemu kształtowi nazywany "Maszyną do Pisania". Budowla pełni funkcję Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie podobnie jak w Warszawie włoskie wojsko pełni wartę honorową. Ołtarz Ojczyzny zdobią statuy 16 regionów. Każda z nich została wyrzeźbiona przez innego artystę, pochodzącego z konkretnego regionu. Na cokole znajduje się Pomnik Wiktora Emanuela. Z tarasu na dachu Ołtarza Ojczyzny rozciąga się ciekawy widok na miasto w tym na Watykan. Na Placu Weneckim znajduje się też Pałac Wenecki (Palazzo Venezia), w którym po objęciu władzy przez Benito Mussoliniego znajdowała się jego rezydencja a z balkonu wygłaszał swoje przemówienia do Włochów licznie zgromadzonych na placu.

Dla miłośników architektury obowiązkowym punktem jest wizyta w Kościele Najświętszego Serca Jezusa potocznie nazywany Kościołem Il Gesù. Świątynia stanowi prototyp wielu barokowych kościołów jezuickich znajdujących się na terenie całej Europy (w tym również w Polsce). W kościele pochowany jest założyciel Zakonu Jezuitów - Ignacy Loyola. Polskim przykładem rzymskiego Kościoła Jezusa jest znajdujący się Kościół Piotra i Pawła na ulicy Grodzkiej w Krakowie.

Dwieście metrów od Kościoła Il Gesù znajduje się rzymski plac Largo di Torre Argentina, na którym znajdują się ruiny starożytnego kompleksu świątyń i miejsce zbierania się rzymskiego Senatu. Na tym placu dokonano słynnego morderstwa na osobie Juliusza Cezara. Miejsce upodobały sobie też gromady rzymskich kotów, ale ich tam nie spotkałem. 

Panteonie wzorowany był Kościół Świętego Aleksandra znajdujący się w Warszawie przy placu Trzech Krzyży. Panteon był największą budowlą kopułową na świecie przez około 1300 lat. Budynek Panteonu jest przykładem doskonałości i harmonii architektury starożytnej. Dziś to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Jedynym źródłem światła w obiekcie jest otwór w dachu o średnicy 9 metrów. Panteon pierwotnie służył kultowi pogańskiemu by potem z nieznacznymi zmianami zaczął służyć, jako świątynia chrześcijańska. Z rozebranych elementów Panteonu na zlecenie jednego z ówczesnych papieży wykonano baldachim stojący nad grobem Świętego Piotra oraz armaty dla Castel San Angelo. Przed świątynią znajduje się sześciometrowy obelisk pochodzący z czasów faraona Ramzesa II.

Miejsce godnym uwagi i związanym też z filmem "Rzymskie Wakacje" jest Plac Hiszpański (Piazza di Spagna) ze słynnymi Schodami Hiszpańskimi i stacją metra Spagna. Nazwa placu związana jest ze znajdującą się tutaj Ambasadą Hiszpanii. Słynne Hiszpańskie Schody to miejsce spotkań i przesiadywania na nich turystów i mieszkańców zwłaszcza wieczorem są tłumnie oblegane. Na nich także odbywają się coroczne pokazy mody. Na szczycie schodów znajduje się Kościół Świętej Trójcy (Trinità dei Monti). Na placu znajduje się Fontanna Łódeczki (Barcaccia).

Kolejny plac to Piazza Navona (Plac Navona). Na placu największą uwagę przykuwa Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi), która została skomponowana wokół egipskiego obelisku. Symbolizuje 4 wielkie rzeki z 4 kontynentów. Prócz niej na placu są jeszcze dwie inne fontanny: del Moro i del Nettuno. Na placu znajduje się tez Kościół Świętej Agnieszki (Sant’Agnese in Agone).

W pobliżu Placu Navona znajduje się też popularny Campo dei Fiori (Pole Kwiatów). Kiedyś plac miał charakter łąki a dziś sprzedaje się na nim kwiaty. Polskiej literaturze Campo dei Fiori kojarzy nam się z wierszem Czesława Miłosza.

Campo di Fiori
"W Rzymie na Campo di Fiori
Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów (...)"

Campo di Fiori w 1600 roku było miejscem tragicznego wydarzenia, jakim było spalenie na stosie dominikanina Giordano Bruno. Na środku placu znajduje się właśnie posąg włoskiego filozofa renesansowego Giordano Bruno.

Następny z placów - Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo), gdzie również na środku placu wznosi się egipski obelisk z fontanną (Fontana dell'Obelisco). Ponad to jest jeszcze Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno). Przy placu znajdują się dwa bliźniacze kościoły: Santa Maria di Montesanto i Santa Maria dei Miracoli. Z placu schodami powyżej fontanny Neptuna możemy wspiąć się na tak na prawdę ósme rzymskie wzgórze, jakim jest: Pincio, gdzie urządzono park oraz taras widokowy, z którego roztacza się jeden z piękniejszych widoków na Rzym.

 Rzym ma jedyną wyspę na Tybrze a jest nią  Wyspa Tyberyjska (Isola Tiberina). Wyspa połączona jest dwoma kamiennymi mostami ze stałym lądem. Pierwszy to Ponte Fabrizio (Most Fabrycjusza) tuż obok Wielkiej Synagogi (Tempio Maggiore di Roma). Drugi most, Ponte Cestio. Obok wyspy zachował się jeszcze jeden zabytek tego typu, Ponte Rotto (Przerwany Most). Pośrodku wyspy wznosi się San Bartolomeo all'Isola (Kościół Świętego Bartłomieja) z relikwiami Świętego Wojciecha i błogosławionych męczenników: Karoliny Kózki, Stanisława Starowieyskiego i księdza Jerzy Popiełuszki.

Przed Mostem Fabrycjusza po drugiej stronie zadrzewionej ulicy wznosi się Wielka Synagoga. Zbudowana została w latach 1901-1904 w stylu eklektycznym. Niewielki obszar wokół Synagogi utworzony przez kilka wąskich uliczek tworzy starą dzielnicę żydowską, gdzie dziś znajdziemy sklepy z pamiątkami, sklepy z koszernym jedzeniem oraz restauracje serwujące koszerne potrawy.

Bazylika Świętego Jana na Lateranie to jedna z czterech bazylik większych. Bazylika była częścią rezydencji kolejnych papieży wraz z Pałacem Laterańskim. Bazylika wraz z Pałacem Laterańskim ma status eksterytorialny i mimo, że leży na terenie Włoch należy prawnie do Watykanu. Na placu San Giovanni in Laterano znajduje się najwyższy z 13 egipskich obelisków. Przy Bazylice Świętego Jana na Lateranie w dawnej kaplicy papieskiej Sancta Sanctorum znajduje się obraz Chrystusa Acheiropoieton, do którego prowadzą Święte Schody (Scala Sancta). Zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu przez Świętą Helenę.  Schody liczą 28 stopni, które zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. Wierni wspinają się po schodach tylko na kolanach. 

Wartym uwagi zabytkiem położonym niedalekiej odległości od Watykanu jest Zamek Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo) nazywany też Mauzoleum Hadriana. Został zbudowany, jako grobowiec dla cesarza Hadriana. Do Zamku Świętego Anioła prowadzi pięcioprzęsłowy Most Świętego Anioła (Ponte San Angelo). Zamek Świętego Anioła połączony jest tajnym przejściem z Watykanem. Przejście nazywane jest Passetto di Borgo. Przejście używane było przez kilku papieży, jako droga ucieczki z Watykanu. Tajemne przejście udostępniane jest okazjonalnie dla zwiedzających. W fortecy znajduje się także najstarsza na świecie winda z 1513 roku wybudowana dla papieża Leona X. Temat tajemnego przejścia między Watykanem a Mauzoleum wykorzystany jest książce dana Browna "Anioły i Demony".

Z budynków administracji rządowej Republiki Włoskiej przy Piazza Madama w budynku Palazzo Madama swoją siedzibę ma Senat Republiki Włoskiej (Senato della Repubblica). Zaś przy Piazza Colonna swoją siedzibę w Palazzo Chigi ma Premier Republiki Włoskiej. Siedzibą Prezydenta Republiki Włoskiej jest Pałac Kwirynalski (Palazzo del Quirinale) przy Piazza del Quirinale i tutaj też w budynku na przeciwko mieści się Sąd Konstytucyjny Republiki Włoskiej w Palazzo della Consulta. Palazzo Montecitorio przy Piazza di Montecitorio to siedziba Izby Deputowanych.

Miejsca, których nie odwiedziłem, ze względu na ograniczone możliwości czasowe to: Ostia (nadmorska dzielnica Rzymu), Via Appia Antica i zabytkowy cmentarz Campo Verano. O Watykanie napisałem wcześniej osobny post, więc już tutaj nie będę go powtarzał. 



Przydatne strony internetowe: http://www.bbsmilehouse.com/ http://www.turismoroma.it/ http://www.agenziamobilita.roma.it/ https://www.adr.it/ciampino





Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Campo de' Fiori

Campo de' Fiori

Campo de' Fiori

Fontanna Di Trevi

Świątynia Portunusa

Świątynia Portunusa

Świątynia Herkulesa

Łuk Tytusa

Świątynia Saturna

Świątynia Kastora i Polluksa

Forum Romanum

Łuk Septymiusza Sewera

Forum Romanum

Forum Romanum

Łuk Tytusa

Largo di Torre Argentina

Largo di Torre Argentina

Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego

Warta Honorowa przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Ołtarz Ojczyzny

Pomnik Wiktora Emanuela II

Panteon

Obelisk z Fontanną przy Panteonie


Piramida Cestiusza

Fontanna z Maurem na Placu Navona

Plac Navona

Kościół Świętej Agnieszki Rzymianki na Placu Navona

Fontanna z Neptunem na Placu Navona

Fontanna Czterech Rzek z Obeliskiem na Placu Navona

Fontanna Czterech Rzek z Obeliskiem na Placu Navona

Plac Navona z Kościołem Świętej Agnieszki

Dwa Kościoły Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria di Montesanto na Piazza del Popolo

Fontanna Neptuna na Placu Wszystkich Ludzi

Egipski Obelisk Ramzesa II na Placu Wszystkich Ludzi

Fontanna Neptuna na Placu Wszystkich Ludzi

Egipski Obelisk Ramzesa II, Kościoły Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria di Montesanto na Piazza del Popolo

Egipski Obelisk Ramzesa II, Kościoły Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria di Montesanto na Piazza del Popolo

Pomnik Jana Pawła II przy Dworcu Termini

Most Fabrycjusza

Most Fabrycjusza na Wyspę Tyberyjską

Most Fabrycjusza

Brama Świętego Pawła w Murach Aureliana

Fontanna Łódeczki na Placu Hiszpańskim

Hiszpańskie Schody i Kościół Trójcy Świętej na Placu Hiszpańskim

Kościół Trójcy Świętej na Placu Hiszpańskim

Plac Hiszpański

Dzielnica Żydowska

Wielka Synagoga

Wielka Synagoga

Teatr Marcellusa

Świątynia Apollo Sosianus

Teatr Marcellusa

Termy Karakalli

Tybr

Kopuła Bazyliki Świętego Piotra

Kopuła Bazyliki Świętego Piotra

Most Świętego Anioła i Bazylika Świętego Piotra


Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra i Pałac Apostolski

Most Świętego Anioła i Zamek Świętego Anioła

Mauzoleum Hadriana

Most Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła

Pałac Wenecki na Placu Weneckim

Pałac Konserwatystów (Muzeum Kapitolińskie)

Pałac Kwirynalski (Pałac Prezydencki)

Żołnierz przed Pałacem Kwirynalskim

Pałac Kwirynalski na Kwirynale

Pałac Madama (Siedziba Senatu Republiki Włoskiej)

Pałac Sprawiedliwości (Siedziba Sądu Kasacyjnego i Sądowej Biblioteki Publicznej)

Pałac Trybunalski (Siedziba Sądu Konstytucyjnego Republiki Włoskiej)

Kolumna Marka Aureliusza i Pałac Wedekind na Placu Colonna

Palazzo Chigi (Siedziba Prezesa Rady Ministrów Republiki Włoskiej)

Bazylika Matki Bożej Większej

Usta Prawdy

Bazylika Santa Maria in Cosmedin

Kościół Świętego Andrzeja della Valle przy Piazza Vidoni

Kościół Świętego Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej

Kościół Najświętszego Imienia Jezus (Il Gesù)

Bazylika Świętego Jana na Lateranie

Sanktuarium Świętych Schodów

Święte Schody

Pałac Laterański

Bazylika Laterańska

Obelisk Laterański (Obelisk Totmesa IV)

Pałac Palazzo Montecitorio (Siedziba Włoskiej Izby Deputowanych)

Kościół Matki Boskiej Loretańskiej

Kolumna Trajana

Kościół Matki Boskiej Loretańskiej, Kościół Najświętszego Imienia Maryi i Kolumna Trajana

Bazylika Pawła za Murami

Kościół Grzegorza Wielkiego

Lewitujący Hindus

Flaga Włoch

Flaga Unii Europejskiej





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz