wtorek, 18 sierpnia 2015

Kielce - Stolica Sabatu Czarownic

 

Kielce


Stolica Sabatu Czarownic

 

 

Całkiem niedawno do Tarnowa zawitał estoński przewoźnik Lux Express, który oferuje przejazdy z Tarnowa przez Kielce do Warszawy dwa razy dziennie. Tak właśnie nadarzyła się okazja w sumie dwóch jednodniowych wypadów do Kielc. Region kielecki kojarzy mi się z takim dość znanym powiedzeniem: "Wieje jak w Kieleckim".

Z tarnowskiego dworca autobusowego do Kielc jedziemy Lux Expressem rozkładowo 2 godzin, ale często ze względu na remonty i korki na trasie przejazd wydłuża się nawet o 40 minut.

Sam Dworzec PKS w Kielcach przy ulicy Czarnowskiej to jedyny w swoim rodzaju budynek przypominający statek kosmiczny UFO. Budynek to przykład architektury czasów PRL. Wybudowany w latach 1975-1984. Budynek wpisany jest na świętokrzyską listę zabytków. Sam obiekt jest w dość złym stanie i od dawna przydałby mu się porządny remont.

Tuż obok dworca stoi duży neogotycki Kościół Świętego Krzyża wybudowany w latach 1904-1913. Wychodzimy z terenu dworca i idziemy nieco ponad 200 metrów w stronę Dworca PKP, bo tutaj swój koniec ma główna ulica w Kielcach a mianowicie ulica Henryka Sienkiewicza. Przez "lokalsów" nazywana "Sienkiewką". Ulica ciągnie się od Dworca PKP Kielce przez Plac Niepodległości aż do Placu Moniuszki. Ulica ma niecałe 1300 metrów.

Na ulicy Henryka Sienkiewicza warte uwagi jest kilka budynków: secesyjny Gmach Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (Bank BGŻ BNP Paribas) z 1912 roku, Hotel Bristol (najstarszy hotel w Kielcach) z 102 roku, dawny Hotel Bristol z 1909 roku, Teatr im. Stefana Żeromskiego i Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy z 1837 roku. Kościół jest najwyżej położonym budynkiem przy ulicy Henryka Sienkiewicza.

Na rogu ulicy Henryka Sienkiewicza i ulicy Hipotecznej znajduje się budynek popularnie nazywany "Hipoteką" z 1825 roku. Dalej za ewangelickim zborem jest już Plac Wolności mieści się Muzeum Zabawek i Zabawy. Muzeum mieści się w dawnym XIX-wieczny budynku zabytkowych hal targowych. W 2014 roku na placu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu. A dalej jest Plac Moniuszki, przy którym mieści się Kieleckie Centrum Kultury oraz w 2010 roku odsłonięto tam pomnik Henryka Sienkiewicza, który jest dziełem Gustawa Zemły. Na cokole pomnika umieszczono napis: "Quo Vadis" oraz "Wszyscyśmy Bracia".

Ulica Henryka Sienkiewicza ma też most na rzece Sinicy. Można go nawet nie zauważyć, bo jest to szeroki fragment deptaku. Długość mostu jest dużo mniejsza, niż jego szerokość a do tego miejsce uważane jest na symboliczny środek "Sienkiewki" oraz jej najniższy punkt. 

Tutaj znajduje się Ławeczka-Pomnik Jana Karskiego odsłonięty w 2005 roku. Idziemy dalej i trafiamy po prawej stronie na Plac Artystów z Kaskadą wodną i napisem: "Civitas Kielcensis" z 2006 roku. To miejsce wystaw w przestrzeni publicznej, imprez plenerowych, kiermaszów i koncertów muzycznych.

Z Placu Moniuszki idziemy na najważniejszy plac w mieście, jakim jest kielecki Rynek nazywany "Kielecką Starówką". W czasach PRL-u Rynek nosił nazwę Placu Partyzantów. Zabudowę rynku stanowią budynki z XIX i XX wieku. Rynek ma kształt nieregularnego wieloboku. W zachodniej pierzei stoi Ratusz (Urząd Miasta Kielce). W 2011 roku Rynek zmienił swój wygląd po dwuletnim remoncie. Zaznaczono na nim kontur byłego ratusza oraz średniowiecznych traktów prowadzących z Bodzentyna do Krakowa i z Piotrkowa Trybunalskiego do Bodzentyna. W części wschodniej rynku znajduje się pręgierz, w północnej studnia. Obecnie w wyniku przekształceń własnościowych, przebudowy i remontu w latach 2010 -2011 rynek otacza osiemnaście kamienic.

W północno-wschodniej części Rynku, na skwerku pomiędzy obecną ul. Warszawską i Bodzentyńską stoi figura Świętej Tekli z 1765 roku, przy której jest postój taksówek. 

Z Rynku idziemy ulicą Bodzentyńską dochodzimy do Placu Świętego Wojciecha, na którym stoi barkowy Kościół Świętego Wojciecha z 1763 roku.

Z Placu Świętego Wojciecha idziemy Aleją IX Wieków i po dwustu metrach ujrzymy biały budynek dawnej kieleckiej Synagogi, która znajduje się przy ulicy Warszawskiej 17. Wybudowana w latach 1903-1909. Budynek na planie prostokąta pierwotnie w stylu mauretańsko-neoromańskim. 

Przy okazji wspomnę tutaj o kieleckim cmentarzu żydowskim, który znajduje się przy ulicy Pakosz Dolny. Cmentarz ma powierzchnię ponad 3 hektarów i na jego terenie zachowało się 330 macew, z czego ze 150 utworzono lapidarium niedaleko głównej bramy. Niestety nie ma możliwości wejścia na teren cmentarza, bo główna brama jest zamknięta a teren ogrodzony wysokim ogrodzeniem.

Następnie ulicą Warszawską wracamy na Rynek a następnie ulicą Duża dochodzimy do Placu Najświętszej Maryi Panny, na którym znajduje się barokowa z elementami romańskimi Bazylika Najświętszej Marii Panny na Wzgórzu Zamkowym.

Na Wzgórzu Zamkowym prócz kieleckiej bazyliki katedralnej znajdziemy też były Pałac Biskupów Kieleckich a obecnie siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach. Pałac uważany jest za najlepiej zachowaną oryginalną wczesnobarokową rezydencję pałacową z 1 poł. XVII wieku w Polsce. Wybudowany w latach 1637-1641. W 2005 roku otwarto zrekonstruowany. Wejście na teren Ogrodów Włoskich jest darmowy i od tej strony ładnie prezentuje się bryła pałacu.

Sam Wzgórze Zamkowe nazywane też Wzgórzem Katedralnym wznosi się 280 m n.p.m. Poniżej rozciąga się Park Miejski im. Stanisława Staszica.

Przy ulicy Zamkowej 5 znajduje się neogotycki Pałac Tomasza Zielińskiego z 1856 roku. Obecnie to siedziba Domu Środowisk Twórczych.

Z Placu Najświętszej Maryi Panny idziemy ulicą Jana Pawła II i po prawej stronie stoi mały drewniany Dworek Laszczyków, w której mieści się siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej. Kolejny budynek po lewej stronie to niebieski pałacyk z przełomu XIX/XX wieku. Po lewej stronie ulicy mieści się: Muzeum Narodowe w Kielcach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego a dalej Wyższe Seminarium Duchowne z Kościołem Świętej Trójcy.

Wracamy na Wzgórze Zamkowe i schodzimy do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica, którym dojdziemy do Skweru Pamięci Ofiar Katynia a dalej znajduje się Rezerwat Przyrody Kadzielnia z Amfiteatrem Kadzielnia w którym co roku organizowany jest Sabat Czarownic.

Kadzielnia to wzgórze, które postało naturalnie z wapieni górnodewońskich i ma wysokości 295 m n.p.m. Wcześniej teren był kamieniołomem. Rezerwat ma obecnie obszar 0,6 hektara i został utworzony w 1962 roku. Kadzielnia stanowi największe skupisko grot i jaskiń na Kielecczyźnie (jest ich tu aż 26). Rezerwat wchodzi w skład Geoparku Kielce.

Miejsce wartym uwagi jest najstarszy w mieście Cmentarz Stary przy ulicy Ściegiennego, który został otwarty w okresie 1801-1805. Na cmentarzu w początkowych latach jego istnienia wydzielono kwatery wyznaniowe: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Znajduje się tutaj też Cmentarz Partyzantów, Cmentarz Wojsk Polskich i Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.

Drugim miejsce wartym uwagi jest znajdujący się poza centrum Klasztor z Kościołem Świętego Karola Boromeusza na Wzgórzu Karczówka. Wybudowany w latach 1624-1628. Wzgórze Karczówka wznosi się na 340 m n.p.m.

Na obiad polecam restaurację w amerykańskim stylu "American Home" po "Kuchennych Rewolucjach" Magdy Gessler przy ulicy Henryka Sienkiewicza 25.



Przydatne strony internetowe: http://www.um.kielce.pl/ http://www.muzeumzabawek.eu/ http://zeromski.mnki.pl/ http://mnki.pl/ http://mwk.com.pl/ http://amfiteatr-kadzielnia.pl/
www.geopark-kielce.pl/


Pałac Biskupów Kieleckich (Muzeum Narodowe)
Pałac Biskupów Kieleckich (Muzeum Narodowe)
Pałac Biskupów Kieleckich (Muzeum Narodowe)
Dworek Laszczyków (Muzeum Wsi Kieleckiej)
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Dzwonnica Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Ratusz
Rynek z Ratuszem
Rynek z Ratuszem
Kamienica Tomkiewiczów na Rynku
Kościół Świętego Wojciecha
Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy
Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy
Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne na Kadzielni
Pomnik Henryka Sienkiewicza na Placu Moniuszki
Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności
Pomnik Jana Karskiego
Gmach Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (Bank BGŻ BNP Paribas)
Ulica Henryka Sienkiewicza
Synagoga
Lapidarium na Cmentarzu Żydowskim
Prawosławna Kaplica Cmentarna na Cmentarzu Starym
Fontanna w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica
Amfiteatr na Kadzielni
Rezerwat Przyrody Kadzielnia
Rezerwat Przyrody Kadzielnia
Dworzec PKS
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz