czwartek, 6 sierpnia 2015

Warszawa - Stolica Polski

Warszawa

Stolica Polski

 

Po raz kolejny wybrałem się do Warszawy. Tym razem już prosto z Tarnowa do Warszawy dojechałem na pokładzie dość luksusowego jak na polskie warunki autobusu estońskiej firmy przewozowej Lux Express. Na tą chwilę estoński przewoźnik oferuje dwa połączenia dziennie na trasie Tarnów-Warszawa z przystankiem w Kielcach a czas przyjazdu na przystanek końcowy przy Metrze Marymont to rozkładowo 5 godzin.

Bardzo chciałem zwiedzić nowe Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, więc wyjazd do Warszawy zaplanowałem na czwartek tak, aby móc zwiedzić owe muzeum w dniu darmowego wejścia, które w tym muzeum ustalone jest na każdy czwartek.

Ze stacji Metro Marymont na początek udaję się do mojego hotelu Ibis Budget Reduta przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. 16.  na warszawskiej Ochocie. W sąsiednim budynku znajduje się Ibis Reduta. Ibis Budget Reduta oddalony jest trochę od centrum Warszawy, ale na przeciwko hotelu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, z których w nieskomplikowany sposób dostaniemy się do centrum. Ja przy każdej wizycie w Warszawie w zasadzie nie korzystam z komunikacji miejskie tylko poruszam się korzystając z Ubera. Tym razem jednak korzystałem również z warszawskiej komunikacji miejskiej głównie z metra. Najlepiej, więc zaopatrzyć się w bilet dobowy zakupiony w automacie lub aplikacji mobilnej (np. moBILET) za 15 złotych.

Porównując dwa znajdujące się w Warszawie Ibisy Budget (Centrum i Reduta) lepsze położenie ma Ibis Budget Centrum zaś Ibis Budget Reduta trochę bardziej mi się podobał.

Na początek zamawiam Ubera i jadę na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", które znajduje się na Muranowie a niespełna kilometr od muzeum znajduje się stacja Metra Ratusz Arsenał. Sama bryła muzeum ma bardzo ciekawą formę w stylu postmodernistycznym. Budynek powstał w latach 2009-2013 i został zaprojektowany przez zespół fińskich architektów. Wystawa stała w tym muzeum została otwarta w październiku 2014 roku, więc muzeum nie ma jeszcze roku. Po wejściu do budynku musimy przejść przez bramkę z wykrywaczem metali (kontrolę bezpieczeństwa) a potem już możemy udać się na zwiedzanie, bo w czwartki nie potrzebny jest żaden bilet, bo w tym dniu zwiedzanie jest bezpłatne. Niesamowite wrażenie robi już sam hol wewnątrz budynku. Uwagę przykuwają ściany krzywoliniowe holu to największa konstrukcja tego typu zrealizowana metodą torkretu w Europie. Cała wystawa obejmuje wszystkie wieki historii Żydów na ziemiach Rzeczpospolitej od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych. Najciekawszą częścią całej wystawy według mnie jest miejsce, gdzie możemy podziwiać zrekonstruowane sklepienie i bimę synagogi z Gwoźdźca oraz galeria "Na żydowskiej ulicy".

Drugim miejscem, które możemy zwiedzić nieodpłatnie w czwartek w Warszawie jest Muzeum Pałac w Wilanowie. Jedynie trzeba pobrać z kasy darmowe wejściówki na określoną godzinę. Osobny bilet na wejście do pałacowych ogrodów i osobny na zwiedzanie wystawy stałej w pałacu.

Pałac w Wilanowie to rezydencja barokowa wybudowana dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Do 1945 roku pałac był własnością prywatną a ostatnim jego właścicielem był Adam Branicki. W 1938 roku w pałacu na świat przyszła znana aktorka Beata Tyszkiewicz. 

Niedaleko od wejścia do Pałacu w Wilanowie i w stronę parkingu i peli autobusowej stoi Kościół Świętej Anny.

Trzecim miejscem, które w czwartek udało mi się odwiedzić za darmo była Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta". W "Zachęcie" prezentowana jest sztuka współczesna. Wybudowana w latach 1898-1900. 16 grudnia 1922 roku w pałacu Zachęty został zamordowany pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz.
 Na placu Małachowskiego prócz Galeria Zachęta znajduje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy, który jest powojenną rekonstrukcją wybudowaną w latach 1949-1957.

Z placu Małachowskiego idziemy na znajdujący się obok plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski. W 1925 w trzech środkowych arkadach pałacu Saskiego wzniesiono Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający bohaterów poległych bezimiennie o wolność Polski. Na drugim końcu placu stoi Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W obrębie placu stoi też Hotel Sofitel Viktoria i Biurowiec Metropolitan.

Z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego idziemy na Krakowskie Przedmieście. Przy ulicy Krakowskie Przedmieście mieszczą się takie znane i warte uwagi obiekty jak: Bazylika Świętego Krzyża, Pałac Czapskich (Pałac Krasińskich, Pałac Raczyńskich), Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, Dom Bez Kantów, Hotel Europejski, Pałac Potockich (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Polski Instytut Sztuki Filmowej, Pałac Wesslów (Prokuratura Apelacyjna), Kamienica Kestnerów, Kamienica Garskich, Kamienica Cymbaurowska, Kamienica Roeslera i Hurtiga, Kamienica Kurowskiego, Kamienica Roesena, Kamienica Duponta, Kamienica Prażmowskich, Kamienica Johna, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pałac Staszica, Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego z Kampusem, Kościół Sióstr Wizytek z Pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego, Pomnik Księdza Jana Twardowskiego, Pomnik Bolesława Prusa, Hotel Bristol, Pałac Prezydencki (Pałac Namiestnikowski) z Pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca, Pomnik Adam Mickiewicza, Figura Matki Boskiej Pasawskiej, Pałac Kazanowskich i Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Resursa Obywatelska, Centralna Biblioteka Rolnicza i Kościół Świętej Anny.

Tak po przejściu całego Krakowskiego Przedmieścia znaleźliśmy się na placu Zamkowym, na którym stoi Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta III Wazy. Z placu Zamkowego kierujemy się na Rynek Starego Miasta, na którym na cokole umieszczona jest rzeźba warszawskiej Syrenki.

Z Rynku Starego miasta idziemy na pobliski Rynek Nowego Miasta, przy którym znajduje się między innymi barokowy Kościół Świętego Kazimierza i Zespół Klasztorny Sakramentek.

Z tyłu za Rynkiem Nowego miasta stoi Kościół Świętego Benona a dalej  Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny a przy jego murach stoi trochę dziwny i nieudolny Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej.

Schodząc ścieżką od pomnika na ulicę Rybaki, przy której rozmieszczony jest pokaźnych rozmiarów Multimedialny Park Fontann i Pomnik Williama Heerleina Lindleya. Z Wybrzeża Gdańskiego jest dość ciekawy widok na Podzamcze z Zamkiem Królewskim i Stare Miasto.

Z Podzamcza wzdłuż Wybrzeża Gdańskiego i Wybrzeża Kościuszkowskiego idziemy do stacji Metro Centrum nauki Kopernik i tam wsiadamy w M2 i wysiadamy na stacji Dworzec Wileński. Po wyjściu z metra ujrzymy prawosławny Sobór Metropolitarny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Ciekawostką jest, że w soborze 1-ego czerwca 1930 roku wzięli ślub Konstanty Ildefons Gałczyński i Natalia Awałow.

Z placu Wileńskiego idziemy do Bazylika Katedralnej Świętych Michała i Florian. W swoim zamyśle bazylika miała stanowić przeciwwagę dla znajdującej się niedaleko prawosławnej cerkwi Świętej Marii Magdaleny. Z placu Wileńskiego mamy też niedaleko do warszawskiego ZOO (Miejskiego Ogrodu Zoologicznego). Obecnie jego powierzchnia to 32 hektary a został otwarty w 1928 roku. Ogród zoologiczny wraz z Parkiem Praskim wpisany jest do rejestru zabytku.

Na obiad w godzinach lunchu polecam wybrać się restauracji "Socjal" przy ulicy Foksal 18 (boczna od ulicy Nowy Świat. Na śniadanie zdecydowanie warto zajść do Baru "Prasowy" przy ulicy Marszałkowska 10/16.


Przydatne strony internetowe: http://www.warsawtour.pl/ http://www.ztm.waw.pl/  http://www.metro.waw.pl/ http://www.polin.pl/ http://www.wilanow-palac.pl/ http://www.zacheta.art.pl/ https://www.zamek-krolewski.pl/



Kamienice na Rynku Starego Miasta

Kamienice na Rynku Starego Miasta

Syrenka i Kamienice na Rynku Starego Miasta

Rynek Starego Miasta

Kolumna Zygmunta III Wazy

Zamek Królewski

Zamek Królewski

Zamek Królewski (Fasada Saska)

Zamek Królewski (Fasada Saska)

Hotel Bristol

Rynek Nowego Miasta

Kościół Świętego Kazimierza i Zespół Klasztorny Sakramentek

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Skarpie Wiślanej

Pałac Prezydencki z Pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego

Pałac Prezydencki (Pałac Namiestnikowski)

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

Plac Małachowskiego z Narodową Galerią Sztuki i Kościół Świętej Trójcy

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Brama Główna Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Park Wilanowski

Oranżeria w Parku Wilanowskim

Jezioro Wilanowskie

Kaczka w Parku Wilanowskim

Wiewiórka w Parku Wilanowskim

Wiewiórka w Parku Wilanowskim

Kościół Świętej Anny na Wilanowie

Kościół Świętego Krzyża

Kościół Wizytek

Bazylika Katedralna Świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła

Sobór Metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny

Sobór Metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny

Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy

Świątynia Opatrzności Bożej

Stadion Narodowy (PGE Narodowy)

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Hall Główny Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Zrekonstruowane Sklepienie i Bima Synagogi w Gwoźdźcu

Rekonstrukcja Sklepienie Synagogi w Gwoźdźcu

Galeria "Na Żydowskiej Ulicy" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

XVIII Wieczna Księga Rodzaju z Ruin Warszawskiego Getta

Wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Fontanna na Skwerze Batalionu Harcerskiego AK "Wigry"

Multimedialny Park Fontann

Multimedialny Park Fontann

Fontanna w Parku Saskim

Sztuczna Palma na Rondzie Gen. Charles’a de Gaulle’a

Pomnik Mikołaja Kopernika przed Pałacem Staszica

Ławeczka Jana Karskiego przed Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Ławeczka Księdza Jana Twardowskiego

Pomnik Bolesława Prusa

Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik Warszawskiej Syrenki na Rynku Starego Miasta

Warszawska Syrenka

Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej

Ławeczka Williama Heerleina Lindleya

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Pomnik Generała Charles’a de Gaulle’a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz