czwartek, 10 września 2015

Chęciny - Zamek Królewski

Chęciny


Zamek Królewski

 

 

Przy okazji kolejnych promocji Lux Express po raz kolejny wybrałem się do Kielc, ale tym razem cele wycieczki były Chęciny i Jaskinia Raj.

Z Dworca Autobusowego przy ulicy Czarnowskiej idziemy na Dworzec Bus przy ulicy Żelaznej. Z tego dworca średnio, co 30 minut jedzie coś w kierunku Chęcin. Dobrzączka to część miasta Chęciny. Leży 3 kilometry przed Chęcinami przy trasie DW762. Z przystanku, który jest obok wielkiego betonowego słupa informującego o jaskini skręcamy w prawo i idziemy cały czas prosto przez niespełna kilometr i dochodzimy do Centrum Neandertalczyka i samej Jaskini Raj.

Wejście do jaskini prowadzi przez pawilon wejściowy, w którym mieszczą się kasy biletowe, kawiarnia i niewielkie muzeum. Wystawa muzealna przedstawia geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji jaskini przez ekipy naukowców.

Bilety do Jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka można zarezerwować przez specjalną stronę internetową. Sam bilet na zwiedzanie Jaskini Raj z przewodnikiem w grupie kosztuje 19 złotych. W sezonie warto wcześniej zarezerwować sobie wcześniej wejście na konkretny dzień i konkretną godzinę, aby mieć pewność, że będzie możliwość wejścia na zwiedzanie.

Zwiedzanie trawa około 45 minut. W jaskini panuje stała temperatura 9 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza około 95%. Długość trasy wycieczkowej to 180 metrów. Niestety w czasie zwiedzania nie ma możliwości robienia zdjęć. Mimo, że wydaje mi się, że 19 złotych za bilet to trochę dużo to, choć raz warto je odwiedzić i na własne oczy zobaczyć Jaskinię Raj.

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa. 

Z Jaskini Raj wracam do głównej trasy i na tym samym przystanku, na którym wysiadałem wsiadam w busa jadącego do Chęcin.

Chęciny znane są przede wszystkim z górujących nad miastem ruin Zamku Królewskiego. Miasteczko leży 15 kilometrów od Kielc. Liczy około 4300 mieszkańców i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Chęciny. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1325 roku.

Z zabytków związanych z chęcińskimi Żydami odnajdziemy na ulicy Szkolnej dawną mykwę (żydowską łaźnię rytualną) a dalej idąc przy ulicy Długiej 21 stoi późnorenesansowa synagoga, którą obecnie jest domem kultury. Przy ulicy Radkowskiej na zboczu Góry Zamkowej kryje się też cmentarz żydowski (kirkut) o powierzchni około 4 hektarów, ale niestety nie udało mi się odnaleźć tego cmentarza. W kilku bramach, odrzwiach znajdziemy zagłębienia po znajdujących się tam kiedyś mezuzach (np. przy ul. Małogoskiej 7 oraz ul. Staszica 1).

Trafiam na Plac 2 Czerwca, który pełni rolę rynku. Główny plac w miasteczku nazwano tak w 2012 roku w hołdzie zamordowanym tam 2 czerwca 1944 roku przez Niemców. Przy placu w budynkiem z zegarem (ratusz) znajduje się Urząd Miasta i Gminy wzniesiona 1837 roku. Plac w ostatnim czasie przeszedł gruntowną renowację. Znajduje się na nim miejska studnia, fontanna, ławeczki.

Warte uwagi są też dwa zespoły klasztorne. Pierwszy to barokowy klasztor Klarysek (od 1930 roku) Sióstr Bernardynek. Drugi to dawny zespół klasztorny Ojców Franciszkanów z gotyckim kościołem i kaplicą Branickich.

Warta uwagi jest też renesansowa kamienica "Niemczówka" z 1570 roku, w której znajduje się Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny.

Nad Placem 2 Czerwca w drodze na Zamek Królewski znajduje się późnogotycki Kościół Świętego Bartłomieja.

Teraz trochę o najważniejszej budowli w mieście, jaką są ruiny Zamku Królewskiego na Górze Zamkowej. Zamek powstał najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku. A już w XVI wieku zamek zaczął popadać w ruinę.

Zamek dzieli się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się między dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą, którą dobudowano w XV wieku. Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej przez zwodzony most i wysuniętą przed basztę bramę zabezpieczoną żelazną kratą (tzw. broną), opuszczaną na noc.

Brama przylegała do wieży, która podnosiła obronność tego punktu. Z drugiej strony baszty bramnej przylega sklepione pomieszczenie, w którym według tradycji mieścić się miała kaplica zamkowa. Przy murze północnym znajdują się ruiny budynku mieszkalnego z zachowanymi otworami okiennymi oraz sklepionymi piwnicami. Druga z okrągłych baszt służyła za ostatni punkt oporu w razie oblężenia.

Zamek dolny pełnił funkcje gospodarcze. Pośrodku jego dziedzińca znajduje się otwór po studni, wykutej w skale na głębokość 100 metrów. Prawdopodobnie przez nią i podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła utrzymywano łączność w czasie oblężenia - znalazło to odbicie w legendzie mówiącej, jakoby zamek posiadał połączenie z kościołem na Karczówce.

Według innych legend, w podziemnych lochach znajdują się jeszcze skarby pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, a także na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu.

Ciekawostka jest fakt, iż w latach 60-tych XX wieku w scenerii zamku nakręcono film „Pan Wołodyjowski", w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Wejście na teren zamku jest płatne a bilety dostępne są w dwóch kasach przy zamku. Bilet normalny 12 złotych a ulgowy 9 złotych. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy.



Przydatne strony internetowe: http://www.checiny.pl/ http://jaskiniaraj.pl/pl/ http://zamekcheciny.pl/




Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Zamek Królewski
Ratusz
Studnia Miejska
Ratusz i Studnia Miejska
Plac 2 Czerwca
Plac 2 Czerwca ze Studnią Miejską
Plac 2 Czerwca
Synagoga
Mykwa (Żydowska Łaźnia Rytualna)
Kościół Klasztorny Ojców Franciszkanów
Kościół Świętego Bartłomieja
Kościół Świętego Bartłomieja
Klasztor Sióstr Bernardynek
Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz