Podhorce
Podolski Wersal
Trzynaście kilometrów od Oleskiego Zamku we wsi Podhorce wznosi się jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich na Ukrainie i dawnych Kresów Rzeczpospolitej a jest nim Pałac Koniecpolskich nazywany też Zamkiem.
Pałac został wzniesiony w I połowie XVII wieku w stylu barokowym dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Zamek został wybudowany w ciągu pięciu lat, choć niektórzy twierdzą, że powstał w 3 lata. Wzorem dla Koniecpolskiego był zamek Château de Rosny-sur-Seine we Francji.
Pałac posiada cechy obronne i stanowi przykład "palazzo in fortezza". Innym przykładem tego typu obiektem jest na przykład: Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu.
Zamek lokalizowano na wysokiej skarpie nad Styrem i otoczono fosą oraz fortyfikacjami z czterema bastionami. Zespół zamkowy w Podhorcach obejmuje pałac, kościół Świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ogrody pałacowe. Uważa się, że pałac zaprojektował włoski architekt Andrea dell'Aqua.
Pierwszym właścicielem byli Koniecpolscy potem kolejno przechodził w ręce Sobieskich, Rzewuskich i Sanguszków.
Po wybuchu II Wojny Światowej ostatni właściciel książę Roman Sanguszko ewakuował część zbiorów z Podhorców i tarnowskich Gumnisk przez Rumunię aż do Sao Paulo w Brazylii, gdzie znajdują się w rękach rodu Sanguszków. Zbiory znajdują się pod opieką fundacji kulturalnej "Sociedade Sanguszko de Beneficência". Ocalały zbiór z pałacu jest rozproszony i znajduje się między innymi w Muzeum Okręgowy w Tarnowie, w Lwowskiej Galerii Sztuki. Niektóre obrazy pochodzące z tej galerii znajdują się w innych muzeach lwowskich (Lwowskie Muzeum Historii Religii, Lwowskie Muzeum Historyczne) i polskich (Muzeum Narodowe w Krakowie i w Warszawie), kilka jest własnością prywatną.
W pałacu gościli między innymi: Jan III Sobieski, Maria Kazimiera d’Arquien, Wilhelm II Hohenzollern, Karol I Habsburg.
Każdy szanujący się pałac czy zamek ma swojego duch nie inaczej jest w podhoreckim zamku. Pojawia się tam "Biała Panna" - duch Marii Rzewuskiej.
W czasach ZSRR w pałacu istniał szpital gruźliczy.
W latach 1973-1974 w pałacu kręcono sceny do filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana pod tytułem "Potop".
W 1997 roku został przejęty przez Lwowską Galerię Sztuki i stanowi jej filię.
W 2008 roku pałac znalazł się na nowojorskiej liście World Monuments Watch, jako jeden ze stu cennych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.
Przy bramie do pałacu po prawej stronie stoi mały pomnik Armii Radzieckiej.
Na uwagę zasługuje też późnobarokowo-klasycystyczny Kościół Świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w latach 1752-1766 z fundacji hetmana Wacława Rzewuskiego. Wybudowany według projektu włoskiego architekta i rzeźbiarza Bernardino Zanobi de Giannotisa. Kościół położony jest na osi bramy wjazdowej do zamku, w odległości 300 metrów i stanowi integralną część założenia zamkowego. Świątynia swoim kształtem nawiązuje do Basilica Santa Maria di Superga w Turynie. Kościół przez lata popadał w ruinę, ale obecnie mozolnie jest remontowany i będzie służył społeczności greckokatolickiej.
Ponad kolumnadą kościoła na fasadzie widnieje łacińska sentencja: "In cultum Domini Dei nostri exodi" ("W chwaleniu Pana Boga nasza ucieczka"). Fasadę ozdabiają rzeźby przedstawiające świętych – patronów rodu Rzewuskich – dzieła Sebastiana Fesingera. Wnętrze świątyni zdobili znani polscy malarze Łukasz Smuglewicz i Szymon Czechowicz. Kościół będący typową świątynią pałacową stał się jednocześnie mauzoleum Rzewuskich.
Obok kościoła przy drodze prowadzącej do zamku stoją dwie XVIII wieczne figury na korynckich kolumnach: Matki Boskiej Niepokalanej oraz Świętego Józefa.
Trochę dalej od zamku i kościoła znajduje się Cerkiew Świętego Onufrego z Klasztorem Ojców Bazylianów z "Świętym Źródełkiem". Zbudowany z fundacji Ignacego Miączyńskiego w XVIII wieku w stylu barokowym na planie krzyża łacińskiego.
W Podhorcach odkryto też dawny gród Rusi Halickiej tak zwane "Pleśnisko" z kurhanem z X wieku. Prawdopodobne miejsce urodzenia księżnej Olgi Kijowskiej.
We wsi znajduje się też jedna z najstarszych lip na Ukrainie a jej wiek szacowny jest na około 500 lat i jest pomnikiem przyrody.
Podhorce leża 85 kilometrów od Lwowa. Najlepiej dojechać do nich trasą E40 (M06) Lwów-Kijów. Z Lwowa do Podhorców można dostać się marszrutą numer 279. Trzeba wysiąść na przystanku Podhorce i pokonać pieszo około 3-kilometrową drogę do zamku.
Niestety w poniedziałki i wtorki nie ma żadnej możliwości zwiedzania ani dostania się na teren ogrodów pałacowych.
Przydatne strony internetowe: http://549940.astrawes.web.hosting-test.net/ http://www.p-castle.narod.ru/CastleEng.html
Pałac Koniecpolskich |
Podhorecki Zamek |
Pałac w Podhorcach |
Kościół Świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego |
Kościół Świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego i Figura Matki Boskiej Niepokalanej |
Kościół Świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego |
Kopuła Kościoła Świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego |
Radziecki Pomnik |
Kapliczka w Klasztorze Ojców Bazylianów |
Cerkiew Świętego Onufrego z Klasztorem Ojców Bazylianów |
Cerkiew Ojców Bazylianów |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz