piątek, 5 sierpnia 2016

Augustów - Najmilsze Miasto

Augustów




Najmilsze Miasto

 

 

 



Do Augustowa możemy dojechać na przykład autobusem Żak Express z Warszawy. Z Suwał do Augustowa dojedziemy pociągiem Przewozów Regionalnych i PKP Intercity, autobusami firm: PKS Suwałki, Voyager Trans, Super PKS PKS Łomża, PKS Polonus, i Żak Express, Miasto nazywane było w dwudziestoleciu międzywojennym "Wenecją Północy". Taki przydomek otrzymał od organizatorów Szwajcarskich Międzynarodowych Targów Turystycznych w Lugano, gdzie rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepsze wykorzystanie walorów turystycznych, historycznych czy kulturowych miast.

Augustów otoczony jest przez sześć jezior z racji tego nazywany jest też jest stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej.

Augustów może pochwalić się też mianem "Najmilsze Miasto w Polsce". Miasto wybrało w 2014 roku II Edycję Akcji "Milka. Wybierzmy najmilsze miasto w Polsce!”.

O mieście i słynnym "Albatrosie" polscy artyści napisali kilka piosenek. Maria Koterbska nagrała w 1959 roku utwór „Augustowskie noce”, piosenkę z repertuaru Hanny Rek, znana stała się także wersja, którą w roku 1984 w nieco żartobliwej formie wykonał Lady Pank. O augustowskiej restauracji Albatros piosenkę „Beata z Albatrosa” śpiewa Janusz Laskowski.

Augustów to miasto w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim i siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów. Miasto położone w zachodniej części Równiny Augustowskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Litewskiego, nad rzeką Nettą, pomiędzy siedmioma jeziorami: Necko, Białym, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno.

W okresie letnim głównym deptakiem miejskim staje się ulica Mostowa, która z Rynku Zygmunta Augusta prowadzi aż do rzeki Netta, Portu Katamaranów a dalej ulicą Zarzecze lub Bulwarem Narodów Unii Europejskiej wzdłuż Netty dotrzemy do Jeziora Necko. Warto zatrzymać się przy położonym przy Bulwarach Molo Radiowej Trójki oraz Elektrycznym Wyciągu Nart Wodnych. Bulwar Narodów Unii Europejskie i Bulwar Związku Nauczycielstwa Polskiego ma łącznie ponad 4 kilometry długości i jest bardzo dobrym miejscem do spacerów i jazdy na rowerze.

 Najważniejszym zabytkiem Augustowa i regionu jest Kanał Augustowski, który powstał w latach 1824-1839. To droga wodna łącząca drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego i wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych od 2007 roku. Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W pobliżu Kanału Augustowskiego przy ulicy 29-ego Listopada znajduje się zabytkowy drewniany Budynek Zarządu Portu z 1829 roku, w którym obecnie mieści się Dział Historii Kanału Augustowskiego (Muzeum Ziemi Augustowskiej) a obok stoi eklektyczny pałacyk z 1903 roku a jest to Budynek Zarządu Wodnego. Współcześnie w budynku znajduje się Nadzór Wodny Augustów.

Idąc dalej w stronę Rynku Zygmunta Augusta w pobliżu Ronda Marconiego pod adresem Wybickiego 1 w (parku przy Starej Poczcie) znajduje się zabytkowy budynek Starej Poczty, która została wybudowana w 1829 według projektu Henryka Marconiego w stylu klasycystycznym. W 1979 w miejscu hotelu ulokowano Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Emila Młynarskiego, która działa tam do dnia dzisiejszego.

Dalej wchodzimy na ulicę 3-ego Maja i po lewej stronie zobaczymy Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został wybudowany w latach 1906-1911 w stylu eklektycznym. Na końcu ulicy 3-ego Maja znajduje się Rynek Zygmunta Augusta. W pobliżu Rynku znajdziemy budynek Poczty Polskiej, Informację Turystyczną, Fontannę i Kolumnę Zygmunta Augusta z 2007 roku.

Plac otoczony jest ciągiem niskich,  eklektycznych kamieniczek, z których najstarsza (pod nr 28), wybudowana w 1801 roku. Środek głównego placu zajmuje park z 1847 roku, zwany początkowo Ogrodem Saskim, a w okresie międzywojennym - Ogrodem Jagiellońskim. A na obrzeżach placu znajduje się mały Dworzec Autobusowy. 

Z miejsc wartych zobaczenia, których nie udało mi się odwiedzić jest między innymi: Cmentarz Parafialny z drewnianą Kaplicą Grobową Rodziny Truszkowskich, Cmentarz Wojskowy Żołnierzy Radzieckich i Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Zarzecze.

Poza tym warto wybrać się do Studzienicznej, która od 1973 roku stanowi część miasta Augustów. W Studzienicznej znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej (Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej). Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.




Przydatne strony internetowe: http://www.augustow.pl/pl/




Rynek Zygmunta Augusta
Kolumna Zygmunta Augusta
Fontanna w Parku Miejskim
Budynek Zarządu Wodnego
Budynek Zarządu Wodnego
Budynek Zarządu Portu (Muzeum Kanału Augustowskiego)
Stara Poczta (Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego)
Kamienica Halickiego (ul. 3 Maja 12)
Drewniany Dom Mieszkalny (ul. Mostowa 31)
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Restauracja "Albatros"
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski
Port Żeglugi Augustowskiej
Port Żeglugi Augustowskiej
Rzeka Netta
Kościół Miłosierdzia Bożego i Rzeka Netta
Rzeka Netta
Jezioro Necko
Jezioro Necko
Jezioro Necko
Statek Pasażerski "Sajno"
Katamaran "Swoboda"
Statek "Jaćwież"
Statek Pasażerski "Sajno" na Netcie
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Grążel Żółty na Jeziorze Necko
Kaczka Krzyżówka na Jeziorze Necko
Młody Łabędź Niemy
Wieże Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa i Rzeka Netta

środa, 3 sierpnia 2016

Suwałki - Polski Biegun Zimna

Suwałki



Polski Biegun Zimna



Tym razem trafiłem do Suwałk. Myśląc "Suwałki" od razu przychodzi na myśl "Polski Biegun Zimna”, bo za takie potocznie uważa się to miasto. Obecnie miasto promuje się sloganem "Pogodne Suwałki".

Za przejazd na trasie: Kraków-Warszawa i Warszawa-Suwałki zapłaciłem łącznie zawrotne 8 złotych i przejechałem 607 kilometrów. Do Suwałk i przy okazji Augustowa wybrałem się dzięki uruchomionej współpracy Polskiego Busa z podlaską firmą Żak Express. Dzięki czemu firma również sprzedaje bilety na swoich trasach od 1 PLN. Najpierw z Krakowa dojeżdżam tradycyjnie na "Metro Wilanowska" następnie transfer metrem do stacji "Metro Centrum" i tam mam 2 godziny na przesiadkę. Autobus Warszawa-Suwałki firmy Żak Express ma swój przystanek na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki przy placu Defilad. A że blisko stąd do hotelu Novotel Warszawa Centrum to tam postanowiłem poczekać w hotelowym holu niecałe 2 godziny na mój autobus do Suwałk. Autobus odjeżdża z tego przystanku o 00:05. W zasadzie autobus startuje z lotniska Modlin a w Warszawie ma jeszcze przystanek przy lotnisku Chopina, na Dworcu Zachodnim i jeszcze trzy inne przystanki w stolicy. Następnie zatrzymuje się w Łomży, Grajewie, Ełku, Augustowie i końcowy przystanek w Suwałkach na Dworcu PKS przy ulicy Utrata 1B. Niestety autobus był w ponad 70% zajęty, ale przez większość trasy udało mi się mieć dla siebie dwa wolne siedzenia. Choć w rzędzie przed mną wracała ekipa "Polaczków" na wakacje w rodzinne strony z Islandii, gdzie oczywiście głowa rodziny był tak piany (na szczęście wysiedli w Ełku) robił pełno szumu i  nie bardzo dało się jak spać, choć tutaj z pomocą przyszły zatyczki do uszu. Na Dworzec PKS w Suwałkach dojechaliśmy około 5 rano. Pierwsze kroki skierowałem do Domu Studenta PWSZ, gdzie miałem rezerwacje na 2 najbliższe noce. Choć zameldowanie jest możliwe dopiero od 14:00 pracownicy na recepcji byli tak mili, że zgodzili się abym zameldował się już o 6:00 i mogłem pójść spać i trochę odpocząć. Recepcja czynna całą dobę, płatność możliwa tylko gotówką a nocleg w trzyosobowym pokoju z łazienką do wykorzystania na dwa pokoje zapłaciłem tylko 32.80 PLN za osobę i pokój miałem na wyłączność, choć w razie braku innych miejsc, mogłem mieć dokwaterowaną osobę do swojego pokoju, ale nie było takiej potrzeby. Z Domu Studenta PWSZ przy ulicy Szkolnej 2 do Dworca PKS jest niespełna 650 metrów zaś do Dworca PKP jest 1700 metrów a do Placu Marii Konopnickiej tylko 800 metrów.

Suwałki to miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone nad rzeką Czarna Hańcza. Siedziba władz powiatu suwalskiego. W latach 1975-1998 siedziba władz województwa suwalskiego.

Zwiedzanie Suwałk najlepiej rozpocząć od Placu im. Marii Konopnickiej, który możemy nazwać suwalskim Rynkiem. Z Domu Studenta PWSZ dotrzemy tutaj prosto idąc ulicą Sejneńską. Obrzeża placu zabudowane są eklektycznymi i klasycystycznymi kamienicami. W 2010 roku na placu postawiono nowy Pomnik Marii Konopnickiej wykonany z brązu a obok pomnika ustawiono czarną granitową "grającą ławkę", która "recytuje" wierszyk Konopnickiej. Widać, że w ostatnich latach plac przeszedł znaczną przebudowę. W obrębie placu ustawiono mały plac zabaw, fontannę oraz liczne ławki.

Głównym deptakiem miejskim jest ulica Chłodna, która w całości wyłączona jest z ruchu samochodowego.

Najdłuższą ulicą i jedną z najważniejszych w mieście jest ulica Tadeusza Kościuszki z klasycystyczną zabudową. Przy ulicy znajdują się takie obiekty jak: Ratusz Miejski, Muzeum Okręgowe i Park Konstytucji 3 Maja.

W Parku Konstytucji 3 Maja, który utrzymany jest w stylu angielskim znajdziemy fontannę, zabytkowy zegar słoneczny, amfiteatr. Na obrzeżach parku stoi zabytkowy Kościół Najświętszego Serca Jezusa, który pierwotnie został zbudowany w latach 1838-1840 jako świątynia prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, ale w 1923 roku przebudowany i przekazany katolikom.

Na rogu ulicy Adama Mickiewicza i ulicy Tadeusza Kościuszki mieści się suwalski Ratusz, który składa się z dwóch budynków wybudowanych w stylu klasycystycznym: odwachu wybudowanego w 1834 oraz właściwego ratusza zbudowanego w 1844 według projektu Karola Majerskiego.

Przy Placu Józefa Piłsudskiego prócz Pomnika Marszałka Piłsudskiego stoi monumentalna Katedra Świętego Aleksandra, która została zbudowana w stylu  klasycystycznym w 1825 roku według projektu Piotra Aignera a przebudowana około 1845 roku przez Henryka Marconiego.

Zaś przy ulicy Tadeusza Kościuszki 19 (na rogu ul. Kościuszki i ul. Wigierskiej) mieści się ewangelicki Kościół Trójcy Świętej, który służy suwalskim luteranom. Zbór wybudowany w latach 1838-1841 według projektu Wacława Ritschla i Karola Majerskiego w stylu klasycystycznym.

Przy ulicy Tadeusza Kościuszki pod numerem 31 stoi dom, w którym mieszkała Maria Konopnicka a obecnie jest to Muzeum im. Marii Konopnickiej, w którym prezentowana jest wystawa stała pod tytułem: "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu." oraz wystawy czasowe.

Maria Konopnicka urodziła się w 1842 roku w Suwałkach w domu, który obecnie mieści muzeum jej imienia. Zaś zmarła w 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na słynnym Cmentarzu Łyczakowskim. Drugie muzeum poetki działa w Żarnowcu w województwie podkarpackim, które też miałem okazję odwiedzić kilka lat temu będąc w okolicach Krosna.

Przed wejściem do budynku umieszczono dwa małe krasnale a na chodniku stoi też Ławka-Pomnik Marii Konopnickiej to drugi pomnik tej poetki w Suwałkach. Jak się okazuje w Suwałkach umieszczono aż 10 takich krasnali a pomysł zapewne zaczerpnięto z Wrocławia (Wrocławskie Krasnale). Dziesięciu bohaterów baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i Sierotce Marysi” można spotkać w mieście a figurki zostały wykonane według znakomitych ilustracji Jana Marcina Szancera przez wytwórnię rzeźby Piotra Makały we Wrocławiu. Spacer szlakiem turystycznym im. Marii Konopnickiej pod nazwą „Krasnoludki są na świecie” to jednocześnie okazja do poznania najciekawszych miejsc w Suwałkach.

Zaś pod numerem 45 w budynku Dawnej Poczty obecnie mieści się Oddział Muzeum Okręgowego - Centrum Sztuki Współczesnej i Galerii Andrzeja Strumiłły.

Na ulicy Kościuszki warte uwagi są jeszcze między innymi takie budynki jak: "Dom pod Kolumnami" pod numerem 62, "Dom Gubernatora" pod numerem 71 oraz „Resursa Obywatelska”, która został wzniesiony w latach 1912-1913, jako lokal Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego.

Zabytkiem samym w sobie jest też Dworzec PKP w Suwałkach przy ulicy Kolejowej, której budynek został oddany do użytku w 1899 roku o bryle typowej dla obiektów tego typu na terenie byłej Kongresówki.

Ciekawym obiektem, który obecnie pełni zupełnie inną funkcję jest byłe Więzienie Carskie, którego obudowę rozpoczęto w 1903 roku z ukazu cara Aleksandra I. Obecnie budynki byłego więzienia stały się częścią kompleksu handlowego "Suwałki Plaza" przy ulicy Dwernickiego 17. Kompleks pełnił rolę więzienia w okresie zaboru rosyjskiego, okresie międzywojennym, jak i w czasie II wojny światowej jak i długie lata w czasach PRL-u.
Miejscem wartym odwiedzenia jest Zespół Cmentarzy przy ulicy Zarzecze nazywany też Cmentarze Siedmiu Wyznań. Suwalska nekropolia jest wyjątkowa, bo obok siebie spoczywają, bowiem wierni siedmiu wyznań. Są tu groby katolików, ewangelików, prawosławnych, staroobrzędowców, Żydów i muzułmanów (choć tych ostatnich do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne groby). Cmentarz to najdobitniejsze świadectwo wielokulturowej przeszłości Suwałk. Obecnie w Suwałkach żyją: katolicy, prawosławni, ewangelicy i staroobrzędowcy.

Cmentarz rzymskokatolicki został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w przeszłości, tak i dziś, jest największą suwalską nekropolią. Pośrodku najstarszej części, w 1853 roku wystawiono neogotycką kaplicę Przemienienia Pańskiego, która jest dziełem architekta Karola Majerskiego. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki z XIX wieku oraz pomniki i mogiły wojskowe, w tym pomnik członków Polskiej Organizacji Wojskowej, poległych w 1919 roku w walkach o niepodległość. Na cmentarzu pochowanych jest wielu znanych suwałczan między innymi: Edward Szczepanik (ostatni premier rządu polskiego na uchodźstwie), Wawrzyniec Gałaj (prezydent Suwałk), Teofil Noniewicz (lekarz i społecznik).

Cmentarz ewangelicki mieści groby ewangelików dwóch wyznań: ewangelicko-augsburskiego (luteranie) i ewangelicko-reformowanego (kalwini). Groby kalwińskie zajmują niewielką, południowo-zachodnią część cmentarza.

Cmentarz wyznawców Kościoła Prawosławnego. Na cmentarzu znajduje się drewniana Cerkiew Wszystkich Świętych, która została wybudowana w latach 1891-1892 w stylu rusko-bizantyńskim, na planie krzyża greckiego. Wewnątrz świątyni skromny, jednorzędowy ikonostas ozdobiony ikonami w stylu akademickim.

Cmentarz Staroobrzędowców znajduje się w południowo-zachodniej części Cmentarza Prawosławnego. To mniejszość religijna pochodzenia rosyjskiego, która nie uznała reformy liturgicznej przeprowadzonej w Kościele Prawosławnym w latach 1652-1656.Tutaj warto wspomnieć, że Molenna suwalskich staroobrzędowców znajduje się przy ul. Sejneńskiej 37A. Molenna zbudowana została w latach 1910-1912. Budynek drewniany, o konstrukcji zrębowej, orientowana, salowa, z kruchtą. Przy wejściu zadaszony ganek. Nad kruchtą dwukondygnacyjna wieża z dachem namiotowym zwieńczonym baniastym hełmem. Nad nawą blaszany dach z wieżyczką zwieńczoną cebulastym hełmem.

Cmentarz Żydowski (Kirkut), który został założony w 1825. Ostatni znany pochówek odbył się w 2010 i 2012 roku. Podczas II Wojny Światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 3,8 ha zachowało się około 20 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1856 roku. Z fragmentów odzyskanych macew wybudowano lapidarium.

Na obiad warto wybrać się do Baru Mlecznego "Pod Śliwą" przy ulicy Adama Mickiewicza 5, gdzie codziennie proponowany jest inny zestaw dnia. A zupa i danie mięsne to koszt 11 złotych, zaś zupa plus danie jarskie to koszt 8.50 zł. W barze miałem okazje skosztować suwalskich cepelinów z mięsem. W suwalskich lokalach gastronomicznych bez trudu skosztujemy cepelinów, babki ziemniaczanej czy soczewiaków sejneńskich. 

Znane osoby urodzone w Suwałkach to między innymi: poetka Maria Konopnicka (1842), izraelski polityk i "ojciec" izraelskiej gospodarki Pinchas Sapir (1906), poeta i założyciel radykalnej syjonistycznej organizacji "Lechi" Abraham Stern (1907), polski skrzypek żydowskiego pochodzenia Henryk Kowalski (1911), polski skrzypek żydowskiego pochodzenia Józef Chasyd (Joseph Hassid) (1923) i choćby Andrzej Wajda (1926).

Suwałki posiadają własną aplikację mobilną, która dostępna jest dla smartfonów działających pod systemami: Android, iOS oraz Windows Phone.


Więcej informacji o aplikacji mobilnej pod linkiem: http://um.suwalki.pl/dla-turysty/mobilny-przewodnik-po-suwalkach/








Pomnik Marii Konopnickiej na Placu Marii Konopnickiej
Fontanna na Placu Marii Konopnickiej
Plac Marii Konopnickiej
Fontanna na Placu Marii Konopnickiej
Fontanna na Placu Marii Konopnickiej
Pomnik Marii Konopnickiej na Placu Marii Konopnickiej
Zabytkowy Dom z poł. XIX wieku (ul. Krótka 10)
Zabytkowa Kamienica (ul. Adama Mickiewicza 5)
Ratusz Miejski
Amfiteatr w Parku Konstytucji 3 Maja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Konkatedra Świętego Aleksandra
Protestancki Kościół Świętej Trójcy
Deptak (ul. Chłodna)
Park Konstytucji 3 Maja
Fontanna w Parku Konstytucji 3 Maja
Fontanna w Parku Konstytucji 3 Maja
Altana w Parku Konstytucji 3 Maja
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Zegar Słoneczny w Parku Konstytucji 3 Maja
Muzeum im. Marii Konopnickiej
Ławka-Pomnik Marii Konopnickiej
Suwalskie Krasnale "Pakuła i Mikuła"
Suwalskie Krasnale "Pakuła i Mikuła"
Ławka-Pomnik Marii Konopnickiej
Suwalskie Krasnale " Król Błystek i Kocie Oczko"
Dworzec Kolejowy
Dworzec Kolejowy
Dawne Więzienie Carskie (Suwałki Plaza)
Dawne Więzienie Carskie (Suwałki Plaza)
Dawne Więzienie Carskie (Suwałki Plaza)
Czarna Hańcza
Neogotycka Kaplica Cmentarna Przemienienia Pańskiego
Prawosławna Cerkiew Wszystkich Świętych
Prawosławna Cerkiew Wszystkich Świętych
Prawosławna Cerkiew Wszystkich Świętych na Cmentarzu Prawosławnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Prawosławna Cerkiew Wszystkich Świętych
Zabytkowy Nagrobek na Rzymskokatolickim Cmentarzu Parafialnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Zabytkowy Nagrobek na Rzymskokatolickim Cmentarzu Parafialnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Zabytkowy Nagrobek na Rzymskokatolickim Cmentarzu Parafialnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Zabytkowy Nagrobek na Rzymskokatolickim Cmentarzu Parafialnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Pomnik Edwarda Szczepanika
Zabytkowa Stela i Żeliwny Krzyż na Cmentarzu Protestanckim (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Zabytkowy Pomnik Nagrobny na Cmentarzu Protestanckim (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Pomnik Nagrobny na Cmentarzu Prawosławnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Pomnik Nagrobny na Cmentarzu Prawosławnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Cmentarz Prawosławny (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Kaplica Nagrobna na Cmentarzu Prawosławnym (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Pomnik na Cmentarzu Żydowskim (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Lapidarium na Cmentarzu Żydowskim (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Lapidarium na Cmentarzu Żydowskim (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Cmentarz Żydowski (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Cmentarz Żydowski (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Cmentarz Żydowski (Cmentarz Siedmiu Wyznań)
Cmentarz Żydowski (Cmentarz Siedmiu Wyznań)