piątek, 5 sierpnia 2016

Augustów - Najmilsze Miasto

Augustów




Najmilsze Miasto

 

 

 



Do Augustowa możemy dojechać na przykład autobusem Żak Express z Warszawy. Z Suwał do Augustowa dojedziemy pociągiem Przewozów Regionalnych i PKP Intercity, autobusami firm: PKS Suwałki, Voyager Trans, Super PKS PKS Łomża, PKS Polonus, i Żak Express, Miasto nazywane było w dwudziestoleciu międzywojennym "Wenecją Północy". Taki przydomek otrzymał od organizatorów Szwajcarskich Międzynarodowych Targów Turystycznych w Lugano, gdzie rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepsze wykorzystanie walorów turystycznych, historycznych czy kulturowych miast.

Augustów otoczony jest przez sześć jezior z racji tego nazywany jest też jest stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej.

Augustów może pochwalić się też mianem "Najmilsze Miasto w Polsce". Miasto wybrało w 2014 roku II Edycję Akcji "Milka. Wybierzmy najmilsze miasto w Polsce!”.

O mieście i słynnym "Albatrosie" polscy artyści napisali kilka piosenek. Maria Koterbska nagrała w 1959 roku utwór „Augustowskie noce”, piosenkę z repertuaru Hanny Rek, znana stała się także wersja, którą w roku 1984 w nieco żartobliwej formie wykonał Lady Pank. O augustowskiej restauracji Albatros piosenkę „Beata z Albatrosa” śpiewa Janusz Laskowski.

Augustów to miasto w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim i siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów. Miasto położone w zachodniej części Równiny Augustowskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Litewskiego, nad rzeką Nettą, pomiędzy siedmioma jeziorami: Necko, Białym, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno.

W okresie letnim głównym deptakiem miejskim staje się ulica Mostowa, która z Rynku Zygmunta Augusta prowadzi aż do rzeki Netta, Portu Katamaranów a dalej ulicą Zarzecze lub Bulwarem Narodów Unii Europejskiej wzdłuż Netty dotrzemy do Jeziora Necko. Warto zatrzymać się przy położonym przy Bulwarach Molo Radiowej Trójki oraz Elektrycznym Wyciągu Nart Wodnych. Bulwar Narodów Unii Europejskie i Bulwar Związku Nauczycielstwa Polskiego ma łącznie ponad 4 kilometry długości i jest bardzo dobrym miejscem do spacerów i jazdy na rowerze.

 Najważniejszym zabytkiem Augustowa i regionu jest Kanał Augustowski, który powstał w latach 1824-1839. To droga wodna łącząca drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego i wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych od 2007 roku. Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W pobliżu Kanału Augustowskiego przy ulicy 29-ego Listopada znajduje się zabytkowy drewniany Budynek Zarządu Portu z 1829 roku, w którym obecnie mieści się Dział Historii Kanału Augustowskiego (Muzeum Ziemi Augustowskiej) a obok stoi eklektyczny pałacyk z 1903 roku a jest to Budynek Zarządu Wodnego. Współcześnie w budynku znajduje się Nadzór Wodny Augustów.

Idąc dalej w stronę Rynku Zygmunta Augusta w pobliżu Ronda Marconiego pod adresem Wybickiego 1 w (parku przy Starej Poczcie) znajduje się zabytkowy budynek Starej Poczty, która została wybudowana w 1829 według projektu Henryka Marconiego w stylu klasycystycznym. W 1979 w miejscu hotelu ulokowano Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Emila Młynarskiego, która działa tam do dnia dzisiejszego.

Dalej wchodzimy na ulicę 3-ego Maja i po lewej stronie zobaczymy Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został wybudowany w latach 1906-1911 w stylu eklektycznym. Na końcu ulicy 3-ego Maja znajduje się Rynek Zygmunta Augusta. W pobliżu Rynku znajdziemy budynek Poczty Polskiej, Informację Turystyczną, Fontannę i Kolumnę Zygmunta Augusta z 2007 roku.

Plac otoczony jest ciągiem niskich,  eklektycznych kamieniczek, z których najstarsza (pod nr 28), wybudowana w 1801 roku. Środek głównego placu zajmuje park z 1847 roku, zwany początkowo Ogrodem Saskim, a w okresie międzywojennym - Ogrodem Jagiellońskim. A na obrzeżach placu znajduje się mały Dworzec Autobusowy. 

Z miejsc wartych zobaczenia, których nie udało mi się odwiedzić jest między innymi: Cmentarz Parafialny z drewnianą Kaplicą Grobową Rodziny Truszkowskich, Cmentarz Wojskowy Żołnierzy Radzieckich i Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Zarzecze.

Poza tym warto wybrać się do Studzienicznej, która od 1973 roku stanowi część miasta Augustów. W Studzienicznej znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej (Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej). Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.




Przydatne strony internetowe: http://www.augustow.pl/pl/




Rynek Zygmunta Augusta
Kolumna Zygmunta Augusta
Fontanna w Parku Miejskim
Budynek Zarządu Wodnego
Budynek Zarządu Wodnego
Budynek Zarządu Portu (Muzeum Kanału Augustowskiego)
Stara Poczta (Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego)
Kamienica Halickiego (ul. 3 Maja 12)
Drewniany Dom Mieszkalny (ul. Mostowa 31)
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Restauracja "Albatros"
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski
Port Żeglugi Augustowskiej
Port Żeglugi Augustowskiej
Rzeka Netta
Kościół Miłosierdzia Bożego i Rzeka Netta
Rzeka Netta
Jezioro Necko
Jezioro Necko
Jezioro Necko
Statek Pasażerski "Sajno"
Katamaran "Swoboda"
Statek "Jaćwież"
Statek Pasażerski "Sajno" na Netcie
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Plaża Miejska z Molo "Radiowej Trójki"
Grążel Żółty na Jeziorze Necko
Kaczka Krzyżówka na Jeziorze Necko
Młody Łabędź Niemy
Wieże Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa i Rzeka Netta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz