Wiedeń
Poza Utartym Szlakiem
Śmiało mogę powiedzieć, że Wiedeń to moja miłość. Wracam tutaj z ogromnym sentymentem. Tym razem o kilku może mniej znanych miejscach, które warto zobaczyć w stolicy Austrii.
Na początek wspomnę o Leopoldsberg-u (Wzgórze Leopolda), który jest tuż obok słynnego Kalhlenberg-u (Łysej Góry). Na Leopoldsberg dojedziemy autobusem 38A z przystanku przy Heiligenstadt S+U. Autobus 38A kończy swoja trasę na Kahlenbergu, ale średnio, co 30 minut kurs autobusu ma swój koniec na Leopoldsberg-u. Czas przejazdu na górę to 36 minut. Wzgórze ma 425 metrów a na jego szczycie wznosi się Kościół Świętego Leopolda (Leopoldskirche). Ze wzgórza roztacza się równie piękny widok na Wiedeń, jak ze sąsiedniego Kahlenbergu. Do tego roztacza ciekawy widok na znajdujące się niedaleko miasteczko Klosterneuburg. Do kościoła przynależą też budynki zamku, który został wybudowany przez Leopolda III-ego. Do tego znajdziemy tutaj Pomnik Ukraińskich Kozaków (Denkmal für die ukrainischen Kosaken), którzy brali udział w wyzwoleniu Wiednia przez Turków. Dawne zabudowania zamku służyły, jako klasztor. Od 2007 roku obiektu nie można zwiedzać, ale trwają prace nad ponownym otwarciu obiektu.
Drugim miejscem poza utartym szlakiem jest Buddyjska Pagoda Pokoju (Buddhistische Friedenspagode) nad brzegiem Dunaju przy ulicy Hafenzufahrtsstraße. Dojedziemy tam autobusem 79A lub 79B jadącym w kierunku Kaiserebersdorf Münnichplatz z przystanku przy stacji metra Donaumarina (U2). Wysiadamy z autobusu na przystanku "Grünhaufenbrücke" i kierujemy się w kierunku "Dammhaufen F", gdzie po chwili ujrzymy białą buddyjską świątynię (stupę). To jedna z 80-ciu pagód pokojowych na świecie i została uroczyście otwarta w 1983 roku. Stupa ma 26 metrów wysokości i centralną postacią Buddy i siedmioma reliefami, na których ukazano sceny z życia od narodzin aż do śmierci.
Trzecim miejscem jest Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marxer Friedhof) przy Leberstraße 6-8. Założony w 1784 roku a zamknięty w 1874 roku. Cmentarz Świętego Marka (St. Marx Friedhof) to jeden z nielicznych cmentarzy okresu Biedermeierowskiego i jeden z najbardziej idyllicznych cmentarzy Wiednia. Został zamknięty ze względu na otwarty niedaleko Cmentarz Centralny (Zentralfriedhof). Obecnie odwiedzany przez wiele osób z całego świata ze względu grób Mozarta. Mozart zmarł w 1791 roku i został pochowany w grobie dla nędzarzy na tym cmentarzu. Przez wiele lat miejsce pochówku "Mistrza" nie było znane, aż do 1855 roku. Kiedy to "najprawdopodobniej" odnaleziono pierwotne miejsce pochówku Mozarta. W późniejszych latach szczątki Mozarta zostały przeniesione na Cmentarz Centralny.
Na uwagę zasługują schody Strudlhofstiege, które otwarto w 1910 roku w stylu wiedeńskiej secesji według projektu Johann Theodor Jaegera i łączą ulicę Strudlhofgasse z Liechtensteinstrasse.
Niespełna 200 metrów od secesyjnych schodów zlokalizowany jest Park Liechtenstein z ogrodowym pałacem Gartenpalais Liechtenstein przy Fürstengasse 1. Zaprojektowany w stylu barokowym, jako letni Belweder. Obecnie pałac wykorzystywany jest, jako miejsce licznych imprez oraz galeria sztuki. Prywatna kolekcja sztuki książąt Liechtensteinu obejmuje mistrzowskie dzieła sztuki od czasów wczesnego renesansu po okres biedermeierowski. Można tu podziwiać jeden z największych zbiorów Rubensa, prace van Dycka, Lucasa Cranacha i Rafaela, jak i dzieła Rembrandta, van Ruysdaela i Hamiltona. Oprócz tego znajduje się tu wspaniała porcelana, bogata kolekcja przedmiotów z brązu oraz jedna z najpiękniejszych, zachowanych do dzisiaj okazałych francuskich dorożek.
Kolejne miejsca warte uwagi znajdziemy w pobliżu stacji metra Simmering (końcowa stacja linii U3). Po wyjściu ujrzymy w ciągu budynku Rumuńską Cerkiew Prawosławną Zmartwychwstania (Simmeringer Hauptstraße 161). Tuż obok nieco z tyłu za cerkwią stoi katolicki Kościół Świętego Wawrzyńca (Altsimmeringer Pfarrkirche/Sankt Laurenz-Kirche) przy Kobelgasse. Uważany jest za jedną z najstarszych budowli sakralnych w Wiedniu, kościół w obecnej formie został zbudowany w XVIII wieku. Kościół znajduje się na wzgórzu w centrum starego Simmeringu, w pobliżu głównej ulicy Simmeringer Hauptstrasse.
Na północ od kościoła zlokalizowany jest cmentarz Simmeringer Friedhof. Znajduje się tutaj Pomnik Ofiar I i II Wojny Światowej. Na uwagę zasługuje odrestaurowana w latach 2011-2012 neogotycka kaplica grobowa rodziny Rinnböck (Rinnböck-Kapelle), którą została zbudowana w 1869 roku.
Niespełna 3 kilometry od stacji metra Simmering znajduje się manierystyczny Zamek Neugebäude (Schloss Neugebäude) przy Otmar-Brix-Gasse 1. Dojedziemy tam autobusem linii 73A. Wsiadając na przystanku "Simmering S+U" a wysiadamy po 6 minutach na przystanku "Schloss Neugebäude" ("Zamek Nowy Budynek"). Zamek Neugebäude wybudowany przez cesarza Maksymiliana II. Według legendy, został zbudowany w miejscu, gdzie podczas pierwszego tureckiego oblężenia Wiednia w 1529 roku był namiot Sułtan Sulejmana. Pomimo, że jest w dość opłakanym stanie zamek jest jednym z największych i najbardziej znaczących rezydencji w stylu manieryzmu na północ od Alp.
Wracamy teraz do centrum. Najpierw na plac Ballhausplatz. Słowo "Ballhausplatz" jest metonimią austriackiego rządu federalnego. Porównywalnie do znaczenia Downing Street w Londynie. Nazwa placu pochodzi od słowa, „ballhaus”, które oznacza budynek specjalnej konstrukcji używany do gry w starą francuską grę sportową - "jeu de paume", która była prekursorem tenisa. Dziś Ballhausplatz to polityczny ośrodek władzy w Austrii, bo mieszczą się na nim instytucje, takie jak: Kancelaria Federalna i Federalny Urząd Prezydenta Austrii (Bundeskanzleramt und Bundespräsidentschaftskanzlei). Pod adresem Ballhausplatz 2 mieści się Kancelaria Federalna (Bundeskanzleramt).
W barokowym "Skrzydle Leopolda" ("Leopoldinischer Trakt"), które jest integralną częścią cesarskiego Hofburgu zlokalizowana jest oficjalna siedziba prezydenta Austrii (Präsidentschaftskanzlei).
Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej (Spanische Hofreitschule) to najstarsza istniejąca nieprzerwanie (od renesansu) szkoła jeździecka na świecie. Siwe ogiery (konie rasy lipicańskiej) występujące w pokazach szkoły pochodzą obecnie z austriackiej państwowej stadniny. Hiszpańska Szkoła Jazdy daje, co roku ponad 70 pokazów. Najtańszy bilet na pokaz kupimy za około 30 euro a najdroższy za około 200 euro. Budynek szkoły jazdy znajduje w północnym skrzydle Hofburga nazywanym "Skrzydłem Michała" (Michaelertrakt) na placu Michaelerplatz 1. Michaelerplatz uważany jest przez wielu za jedno z najpiękniejszych miejsc w Wiedniu.
Pospacerować warto też nad brzegiem Kanału Dunajskiego (Donaukanal). Docieramy metrem na stację "Schwedenplatz" (Plac Szwedzki) (U1/U3) i kierujemy się nad kanał. Przy okazji zwróćmy uwagę na kilka nowoczesnych wieżowców choćby na Design Tower (Uniqa Hotel und Geschäftsgebäude/Nouvel-Tower/Uniqa Tower) przy Untere Donaustraße 25 czy na Stilwerk Wien przy Praterstraße 1. A na kawę czy lunch można zajrzeć do "Motto am Fluss" to połączenie kawiarni i restauracji położonej nad kanałem. Wspomnę tylko, że miejsce poleca Conchita Wurst.
Wspomnę jeszcze o Herrengasse (ul. Pańska), na której do naszych czasów zachowało się wiele arystokratycznych pałaców jak choćby mój ulubiony: Palais Ferstel (z pasażem handlowym), Palais Batthyány czy Palais Harrach i kilka innych wartych uwagi. W Pałacu Rodziny Harrach odnowiono i ponownie otwarto piękną Kaplicę Niepokalanego Poczęcia (Maria-Empfängnis-Kapelle). Kilka kroków dalej stoi barokowy Pałac Kinskich (Palais Daun-Kinsky), w którym urodził się książę Józef Poniatowski i Kościół Szkocki (Schottenkirche) wraz z Klasztorem Szkockim (Schottenstift).
Przy okazji ostatniej wizyty w połowie listopada miałem okazję odwiedzić dwa Jarmarki Bożonarodzeniowe (Christkindlmarkt). Pierwszy znajduje się tradycyjnie w parku przy Ratuszu (Rathausplatz) i jest chyba największym jarmarkiem w Wiedniu. Jak co roku alejki parkowe zmieniają się w tor do jazdy na łyżwach. A blisko 150 stoisk z bożonarodzeniowymi ozdobami i tradycyjnym jedzeniem jest bardzo oblegane zwłaszcza w weekendy. Dużym zainteresowaniem cieszy się gorący poncz (grzane wino) za kubek napoju 4 EUR plus 2 EUR kaucji za okazjonalny kubeczek ceramiczny. Do tego na terenie miasta działają dwie wioski świąteczne jedna przy placu Maria-Theresien-Platz druga zaś na terenie Starej Kliniki (Altes AKH). Inne miejsca to: przy placu Karlsplatz, przy pałacu Schloss Belveder, przy placu Stephansplatz i w kilku jeszcze innych miejscach. Jarmarki działają od połowy listopada (pierwsze otwierane są 12.11) a zamykane są 23.12 lub nawet 26.12.
Przydatne strony internetowe: https://www.wien.info/pl http://www.wienerlinien.at/ http://www.peacepagoda.net/ https://www.palaisliechtenstein.com/ http://www.friedhoefewien.at/ http://www.schlossneugebaeude.at/ http://www.srs.at/ https://www.bka.gv.at/ https://www.bundeskanzleramt.at/ http://www.weihnachtsdorf.at/ http://wienerweihnachtstraum.at/
Pałac Liechtenstein (Gartenpalais Liechtenstein) |
Pałac Liechtenstein (Gartenpalais Liechtenstein) |
Pałac Liechtenstein (Gartenpalais Liechtenstein) |
Fontanna w Parku Liechtenstein (Lichtenstein Park) |
Drzewko Cytrynowe (Zitronenbaum) |
Drzewko Cytrynowe (Zitronenbaum) |
Secesyjne Strudlhofskie Schody (Strudlhofstiege) |
Kościół Szkocki (Schottenkirche) |
Kaplicę Niepokalanego Poczęcia (Maria-Empfängnis-Kapelle) |
Kaplicę Niepokalanego Poczęcia (Maria-Empfängnis-Kapelle) |
Pomnik Ferdynanda Raimunda (Ferdinand Raimund Denkmal) |
Pomnik Johanna Andreasa von Liebenberga (Johann Andreas von Liebenberg Denkmal) |
Stary Biedermeierowski Dom z 1781 roku przy Liechtensteinstrasse 28 (Biedermaierhaus in der Liechtensteinstraße 28) |
Kawiarnia i Restauracja "Motto am Fluss" (Café & Restaurant "Motto am Fluss") |
Kanał Dunajski (Donaukanal) |
Raiffeisen Bank (Raiffeisen Zentralbank Österreich) |
Raiffeisen Bank (Raiffeisen Zentralbank Österreich) |
Pałac Trautson (Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości) (Bundesministerium für Justiz im Palais Trautson) |
Teatr Ludowy (Projekt Hermann Helmer & Ferdinand Fellner) (Volkstheater) |
Peron Głównego Dworca Kolejowego (Wien Hauptbahnhof) |
Stajnia Hiszpańskiej Szkoły Jazdy (Spanische Hofreitschule) |
Stajnia Hiszpańskiej Szkoły Jazdy (Spanische Hofreitschule) |
Stajnia Hiszpańskiej Szkoły Jazdy (Spanische Hofreitschule) |
Fiakier (Fiaker) |
Fiakier (Fiaker) |
Kancelaria Federalna (Bundeskanzleramt) |
Kancelaria Federalna (Bundeskanzleramt) |
Federalny Urząd Prezydenta Austrii (Bundespräsidentschaftskanzlei) |
Skrzydło Leopolda (Leopoldinischer Trakt) |
Buddyjska Pagoda Pokoju (Buddhistische Friedenspagode) |
Buddyjska Pagoda Pokoju (Buddhistische Friedenspagode) |
Buddyjska Pagoda Pokoju (Buddhistische Friedenspagode) |
Buddyjska Pagoda Pokoju (Buddhistische Friedenspagode) |
Buddyjska Pagoda Pokoju (Buddhistische Friedenspagode) |
Zamek Neugebäude (Schloss Neugebäude) |
Kościół Świętego Wawrzyńca (Altsimmeringer Pfarrkirche) |
Kościół Świętego Wawrzyńca (Sankt Laurenz-Kirche) |
Cmentarz Przykościelny przy Kościele Świętego Wawrzyńca (Friedhof an der Kirche St. Laurenz) |
Kaplica Grobowa Rodziny Rinnböck (Rinnböck-Kapelle) |
Grobowiec Wendelina Potza na Simmeringowskim Cmentarzu (Grabmal des Steinmetzmeisters Wendelin Potz) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta na Cmentarzu Świętego Marka (Grabmal Wolfgang Amadeus Mozart am Sankt Marxer Friedhof) |
Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta na Cmentarzu Świętego Marka (Grabmal Wolfgang Amadeus Mozart am Sankt Marxer Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Cmentarz Świętego Marka (Sankt Marx Friedhof) |
Pomnik Ukraińskich Kozaków (Denkmal für die Ukrainischen Kosaken) |
Widok z Góry Leopolda (Blick vom Leopoldsberg) |
Widok z Góry Leopolda (Blick vom Leopoldsberg) |
Widok na Wiedeń z Leopoldsbergu (Blick auf Wien vom Leopoldsberg) |
Widok z Leopoldsbergu na Kompleks Opactwa w Klosterneuburgu (Blick auf Stift Klosterneuburg vom Leopoldsberg) |
Widok na Wiedeń z Leopoldsbergu (Blick auf die Donau und Wien vom Leopoldsberg) |
Widok na Wiedeń z Leopoldsbergu (Blick auf Wien vom Leopoldsberg) |
Widok na Dunaj i Klosterneuburg (Blick vom Leopoldsberg auf die Donau und Klosterneuburg) |
Góra Leopolda (Leopoldsberg) |
Góra Leopolda (Leopoldsberg) |
Dunaj (Donau) |
Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz) |
Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz) |
Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz) |
Lodowisko na Wiedeńskim Placu Ratuszowym (Eistraum am Wiener Rathausplatz) |
Lodowisko na Wiedeńskim Placu Ratuszowym (Eistraum am Wiener Rathausplatz) |
Lodowisko na Wiedeńskim Placu Ratuszowym (Eistraum am Wiener Rathausplatz) |
Flaga Republiki Austrii (Flagge der Republik Österreich) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz