poniedziałek, 1 grudnia 2014

Wiedeń - Stolica Walca (cz. II)

Wiedeń

 

Stolica Walca

 

cz. II

 

Drugą część zwiedzanie zacznijmy od Kahlenberg-u. Dojedziemy tam autobusem z przystanku przy ostatniej ze stacji metra U4 - Heiligenstadt. Wsiadamy w autobus 38A i wysiadamy na przystanku: Kahlenberg (w części rozkładu jest to ostatni przystanek a niektóre kursy wykonywane przez Kahlenberg do przystanku Leopoldsberg). Wysiadamy na pętli autobusowej z dużym parkingiem i kilkadziesiąt metrów dalej zobaczymy już Kościół Świętego Józefa (Josefskirche), który prowadzony jest przez polskich księży Zmartwychwstańców. Łysa Góra, bo tak nazywa się po polsku wzgórze ma 484 m n.p.m. Z tego miejsca w 1683 roku król polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Z Kahlenbergu roztacza się panorama na Wiedeń z tarasu widokowego. Na Kahlenbergu znajduje się również 165-metrowej wysokości maszt radiowo-telewizyjny i drugi punkt widokowy powyżej kościoła. Wieża Widokowa im. Stefanii (Stefaniewarte) została otwarta w 1887 a zaprojektowana przez słynne wiedeńskie biuro projektowe Atelier Fellner&Helmer. W latach 1872-1919 funkcjonowała linia kolei zębatej (Nussdorf-Kahlenberg). Na zboczach wzgórza znajdują się wiedeńskie. W wracając autobusem warto jeszcze na chwilę wysiąść na przystanku: Cobenzl Parkplatz. Reisenberg (Am Cobenzl) mające 382 m.n.p.m., z którego też roztacza się ładny widok na rozciągający się poniżej Wiedeń. Wsiadamy z powrotem do autobusu 38A i kolejny raz wysiadamy z autobusu tym razem na przystanku: Grinzing. Dziś to jedna z dzielnic Wiednia kiedyś osobne miasteczko, które zachowało swój wyjątkowy charakter. Grinzing jest celem wypraw do tradycyjnych Heurigerów (charakterystycznych winiarni z przywilejem wyszynku młodego wina). Na Grinzing-u znajduje się też Kościół Świętego Krzyża (Grinzinger Pfarrkirche).

Z Grinzing-u tramwajem 38 dojedziemy do stacji metra Schottentor (U2). W pobliżu Schottentor-u znajdują się budynek, Uniwersytetu Wiedeńskiego (Universität Wien), Palais Ephrussi, budynek dawnego banku Creditanstalt-Bankverein. Niespełna 400 metrów od Schottentor-u dzieli Nas od kolejnego wartego zobaczenia zabytku, jakim jest: neogotycki Kościół Wotywny (Votivkirche) przy Placu Roosevelta.

Kościół Wotywny Został zbudowany w latach 1855-1879 według projektu Heinricha von Ferstel-a. W latach 186-1918 był kościołem garnizonowym.  Kościół Wotywny to trójnawowa bazylika z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwuwieżową fasadą. Kościół ozdobiony został bardzo bogatym detalem architektonicznym: sterczynami, pinaklami, kwiatonami, szczytami, maswerkami i łukami odporowymi. Kościół nakryty jest wysokimi dachami dwuspadowymi pokrytymi glazurowaną kolorową dachówką. Ma dwie strzeliste wieże, zwieńczone ażurowymi hełmami. Wewnątrz wart uwagi jest marmurowy pomnik nagrobny hrabiego Niklasa Salma oraz XV-wieczny, późnogotycki ołtarz w formie tryptyku.

Z Kościoła Wotywnego kierujemy się do wiedeńskiego Ratusza (Wiener Rathaus). Od początku swego istnienia pełni funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta. Obecnie swą siedzibę ma tutaj zarówno burmistrz jak i Rada Miejska Wiednia a jednocześnie jest to siedziba kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń. Budynek w stylu neogotyckim został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Jego budowa miała miejsce w latach 1872-1883. Przed ratuszem rozciąga się Plac Ratuszowy, który w okresie przedświątecznym zamienia się w Jarmark Bożonarodzeniowy a przyległe alejki parkowe w okresie zimowym stają się lodowiskiem. Nad całością budowli górują dwie potężne wieże, na szczycie jednej z nich znajduje się posąg Rathausmann. W Parku Ratuszowym (Rathauspark) znajduje się Fontanna (Brunnen im Rathauspark) oraz kilkanaście pomników.

Na przeciwko Ratusza widzimy budynek Teatru Zamkowego (Burgtheater) wybudowany w stylu włoskiego renesansu. 

Spod Ratusza idziemy kolejne 400 metrów i dochodzimy do budynku Austriackiego Parlamentu, w którym prowadzone są obrady dwóch izb parlamentu Austrii: Rady Narodowej i Rady Federalnej. Budynek został zaprojektowany przez duńskiego architekta Theophila Hansena i wybudowany w latach 1874-1883 w nurcie historyzmu. Parlament znajduje się pomiędzy Rathauspark-iem, Grete-Rehor-Park-iem a Volksgarden-em.

Wchodzimy do Volksgarden, który znajduje się na przeciwko Parlamentu W parku stoi neoklasycystyczna Świątynia Tezeusza (Theseustempel) zaprojektowana przez Pietro di Nobile i ukończona w 1821 roku. Ogród, który jest częścią pałacu Hofburg, został założony przez Ludwiga Remy w 1821 roku Volksgarten otwarty publicznie w 1823 roku. W Volksgarten znajdują się dwie fontanny. Pierwsza to Fontanna Triton i Nimfa została zbudowana w 1880 roku przez Wiktora Tilgner-a. Druga to Fontanna Volksgarten została wzniesiona w 1866 roku przez Antona Dominika Fernkorn-a. W parku znajdziemy też pomniki: Księżniczki Elżbiety Bawarskiej wykonany przez Hansa Bitterlich-a i Friedricha Ohmann-a i Franza Grillparzer-a wykonany przez Carla Kundmann-a.
Z Volksgarden kierujemy się wprost do Hofburgu. W skrzydle Leopolda w Hofburgu obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. Co roku w Sylwestra organizowany jest Wielki Bal Carski (Kaiserball).

Spod Hofburgu przez Heldenplatz (Plac Bohaterów) i Bramę Burgtor (Heldentor), która stanowi pomnik ku czci bohaterów narodowych Austrii z czasów wojny 1914-1918 idziemy w kierunku Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum Wien) i stojącego na przeciwko Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum Wien). Na Placu Marii Teresy (Maria-Theresien-Platz) między dwoma budynkami stoi sporej wielkości Pomnik Cesarzowej Marii Teresy (Maria-Theresien-Denkmal). W Muzeum Historii Sztuki (KHM) to jedna z największych na świecie galerii, posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej. W jej zbiorach znajdują się zbiory między innymi takich artystów jak: Pietera Bruegela Starszego, Petera Paula Rubensa, Rafaela Santi, Caravaggio czy Rembrandta. Zaś Muzeum Historii Naturalnej (NHM) to jedno z najważniejszych muzeów historii naturalnej na świecie. W zbiorach tego muzeum znajdziemy takie eksponaty jak: Wenus z Willendorfu czy zbiór największych i najstarszych meteorytów świata. Na zwiedzanie obydwu muzeum myślę, że trzeba poświęcić dobre kilka godzin, ale bez wątpienia warte są swojej uwagi. Pamiętam, że na mnie osobiście duże wrażenie zrobił obraz Bruegel-a "Wieża Babel", który wcześniej oglądałem w jedynie w książkach.

Parę kroków od placu z Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej znajduje się kolejne muzeum:  Museums Quartier (MQ). Przestrzeń tworząca MQ to połączenie stylu postmodernistycznego, czego przykładem są fasady Muzeum Sztuki Współczesnej i Leopold Museum oraz architektury barokowej, w jakiej wybudowane zostały stajnie cesarskie. Cały kompleks składa się z muzeów, galerii, restauracji, kawiarni i sklepów. Całość łączy motyw sztuki. Galerie posiadają obszerne kolekcje dzieł, księgarnie na terenie MQ w swojej ofercie prezentują przede wszystkim książki o sztuce, zaś w barach i kawiarniach można posłuchać recytacji wierszy lub muzyki współczesnej tworzonej przez didżejów. W skład kompleksu wchodzi: Muzeum Leopoldów (Leopold Museum) (zbiory prac: Gustava Klimta, Oskara Kokoschka czy Richard Gerstl), Muzeum Sztuki Współczesnej (Mumok, Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien), Kunsthalle Wien, Tanzquartier, Centrum Architektury (Architekturzentrum) i Muzeum ZOOM (ZOOM Kindermuseum).

Od Museums Quartier zaczyna się lub jak kto woli kończy się znana ulica handlowa: Mariahilfer Straße. Na drugim końcu ulicy jest dworzec kolejowy i stacja metra: Westbahnhof. Wzdłuż całej ulicy znajduje się cała masa rozmaitych sklepów, butików, księgarni i restauracji. Znajdują się tutaj też dwa kościoły: Stiftskirche (Kolegiata Świętego Krzyża, Kościół Garnizonowy) i Mariahilfer Kirche (Sanktuarium Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Kościół Barnabitów).

Teraz jedziemy zobaczyć Pałac i Park Schönbrunn. Ze stacji metra Westbahnhof (Dworzec Zachodni) wsiadamy w U6 w kierunku: Alterlaa i wysiadamy na stacji: Längenfeldgasse tam przesiadamy się na linię metra U4 w kierunku: Hütteldorf i wysiadamy na: Schönbrunn. Wychodzimy ze stacji metra i idziemy w kierunku Schloss Schönbrunn. Pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na polecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi. Sam teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym znajduje się Palmiarnia. Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń, wzniesiona została Glorietta, która poświęcona jest, jako pomnik sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju. Poniżej wzgórza znajduje się Fontanna Neptuna. Ze wzgórza, na którym stoi Glorietta roztacza się ładny widok na miasto.

Tiergarten Schönbrunn (Zoo Wien) to ogród zoologiczny położony na terenie Parku Schönbrunn, na południowy zachód od zespołu pałacowego, w sąsiedztwie Palmiarni. Ma powierzchnię 17 ha i można w nim zobaczyć około 4600 przedstawicieli 480 gatunków zwierząt.

Wracamy na stację metra: Schönbrunn (U4) i jedziemy w kierunku: Heiligenstadt a wysiadamy na stacji: Stadtpark. Po wyjściu z stacji metra kierujemy się do Parku Miejskiego (Stadtpark). Park ma łącznie 28 hektarów powierzchni, jest naturalnie podzielony przez rzekę Wienfluss na dwie części. Po parku rozproszone są posągi słynnych wiedeńskich artystów, pisarzy i kompozytorów w tym najbardziej znany pomnik Johanna Straussa II-ego poza tym: Hansa Canona, Emila Jakoba Schindlera, Franza Schuberta czy Antona Brucknera. Stadtpark to park z największą liczbą pomników i rzeźb w Wiedniu.

Na tym skończyłbym post o najważniejszych zabytkach i miejscach wartych uwagi, które możemy spokojnie zobaczyć w trzy dni. 

Na obiad, jeśli ktoś lubi kuchnię pakistańską (całkiem podobna do kuchni indyjskiej) powinien wybrać się do: Der Wiener Deewan przy Liechtensteinstraße 10. Restauracja w stylu jesz ile chcesz i płacisz ile chcesz. Lokal znajduje się w pobliżu Kościoła Wotywnego, Uniwersytetu Wiedeńskiego i budynków byłych koszarów Rossauer Kaserne, w których obecnie mieści się Austriackie Federalne Ministerstwo Obrony (Österreichischen Bundesministeriums für Landesverteidigung). W pobliżu znajdują się stacje metra: Schottentor, Schottenring i Rathaus.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia szczególnie na niesamowity widok (szczególnie wieczorem) i swoją lokalizację jest: Sky Cafe Restaurant Bar przy Kärntner Straße 19. Danie główne od 10 euro. Dania smaczne. Sugeruję wcześniejszą rezerwację, jeśli chce się zająć jakieś dobre miejsce z dobrym widokiem na miasto. Dodatkowo płatna obowiązkowa szatnia (2 euro).

Na lampkę austriackiego czy wina z przypadku trafiliśmy do: H12 Bar (Radisson Blu Style Hotel Vienna) przy Herrengasse 12. Poza austriackimi winami w karcie są wina włoskie, szeroki wybór drinków, koktajli, brandy i drobnych przekąsek. Lampka wina od około 5 euro. Miła obsługa, ciekawe i stylowe wnętrze, cicho i spokojnie.

Na kawę i coś słodkiego trzeba iść do słynnej: Café Central przy Herrengasse 14. To tradycyjna wiedeńska kawiarnia, która w ofercie ma szeroki wybór kaw i różnego rodzaju ciastek i słodkich przekąsek. Ciastko od ok. 4 euro. Ciastko z kawą to wydatek około 10 euro. Proponuję też wcześniejszą rezerwację. Kawiarnia znajduje się w Palais Ferstela, która został zaprojektowany przez Heinricha von Ferstel-a. Kawiarnia była kluczowym miejscem spotkań wiedeńskiej sceny intelektualnej. Stałymi bywalcami lokalu byli: Peter Altenberg, Theodor Herzl, Alfred Adler, Egon Friedell, Hugo von Hofmannsthal, Anton Kuh, Adolf Loos, Leo Perutz, Alfred Polgar i Lew Trocki. Gościli tu również: Josip Broz Tito, Zygmunt Freud, Adolf Hitler, Włodzimierz Lenin

Będąc na Grinzingu na śniadanie lub lokalne wiedeńskie wino zajrzeć można do Pucco's przy
Cobenzlgasse 6. Podają tam typowe wiedeńskie śniadania, lokalne wiedeńskie winna i inne dania. Lampka wina od niespełna 2 euro.

Na kanapkę do Baru Trześniewski. Bary z kanapkami Trześniewskiego reklamowane w Austrii są, jako "Niewypowiedzianie smaczne". W Wiedniu znajdziemy osiem barów. Między innymi przy Dorotheergasse 1 i przy Mariahilfer Straße 95. Kanapka ma wymiar: 8 cm na 4,5 cm a pieczywo na specjalne zamówienie dostarcza piekarnia "Der Mann". Kanapki serwowane są w ponad dwudziestu kombinacjach po 1,20 euro za sztukę.

Darmowe punkty widokowe: Kahlenberg, Gloriette w Schlosspark Schönbrunn.



Przydatne strony internetowe: http://www.wien.info/pl http://www.wiedenczycy.info/ http://www.wien.gv.at/ http://www.wienerlinien.at/





Kościół Świętego Józefa na Łysej Górze (Josefskirche am Kahlenberg)

Kościół Świętego Józefa na Łysej Górze (Josefskirche am Kahlenberg)

Wieża Widokowa im. Stefanii na Łysej Górze (Stefaniewarte)

Winnica w Cobenzl (Weinberg)

Grinzing

Grinzing

Grinzing

Przystanek Tramwajowy na Grinzingu (Straßenbahnhaltestelle in Grinzing)

Grinzing

Grinzing

Grinzing

Grinzing i Kościół Świętego Krzyża (Grinzing und Grinzinger Pfarrkirche)
Grinzing i Kościół Świętego Krzyża (Grinzing und Grinzinger Pfarrkirche)

Kościół Wotywny (Votivkirche)

Kościół Wotywny (Votivkirche)

Detale Architektoniczne Kościoła Wotywnego

Wnętrze Kościoła Wotywnego

Ołtarz Główny w Kościele Wotywnym

Wnętrze Kościoła Wotywnego

Wnętrze Kościoła Wotywnego

Ołtarz Główny w Kościele Wotywnym
Ratusz na Placu Ratuszowym (Wiener Rathaus am Rathausplatz)

Ratusz na Placu Ratuszowym (Wiener Rathaus am Rathausplatz)

Wiedeński Ratusz (Wiener Rathaus)
Teatr Zamkowy (Burgtheater)

Budynek Parlamentu Republiki Austrii i Fontanna Bogini Ateny (Parlamentsgebäude und Pallas-Athene-Brunnen)

Budynek Dwuizbowego Parlamentu Republiki Austrii i Fontanna Bogini Ateny (Parlamentsgebäude und Pallas-Athene-Brunnen)

Budynek Parlamentu Republiki Austrii (Parlamentsgebäude)
Ogród Ludowy (Volksgarden)

Świątynia Tezeusza w Parku Ludowym (Theseustempel im Volksgarten)

Świątynia Tezeusza w Parku Ludowym (Theseustempel im Volksgarten)

Świątynia Tezeusza w Parku Ludowym (Theseustempel im Volksgarten)

Rzeźba Młodego Atlety przed Świątynią Tezeusza w Parku Ludowy Autorstwa Josefa Müllnera

Pomnik Austriackiego Dramatopisarza i Prozaika Franza Grillparzera (Franz-Grillparzer-Denkmal)

Hofburg

Hofburg
Pomnik Karola Ludwika Habsburga (Erzherzog-Karl-Denkmal)
Brama Zamkowa (Burgtor)

Brama Zamkowa (Burgtor)

Pomnik Cesarzowej Marii Teresy (Maria-Theresien-Denkmal)
Museums Quartier
Mariahilfer Straße

Mariahilfer Straße

Mariahilfer Straße

Kolegiata Świętego Krzyża na Mariahilferstrasse (Stiftskirche)

Mariahilfer Straße

Kościół Barnabitów na Mariahilfer Strasse (Mariahilfer Kirche)






Brama Główna Pałacu Schönbrunn
Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)
Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)
Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)
Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)
Park Pałacowy (Schlosspark)
Barokowa Glorieta (Gloriette im Schlosspark Schönbrunn)
Glorieta i Fontanna Neptuna
Obelisk z Fontanną w Parku Pałacowym
Park Pałacowy (Schlosspark)
Punkt Widokowy z Gloriety
Punkt Widokowy z Gloriety
Punkt Widokowy z Gloriety
Punkt Widokowy z Gloriety


Pomnik Johanna Straussa Syna w Parku Miejskim (Johann-Strauß-Denkmal im Stadtpark)
Pomnik Johanna Straussa Syna w Wiedeńskim Parku Miejskim (Johann-Strauß-Denkmal im Stadtpark)
Stacja Pogodowa w Parku Miejskim (Wetterhäuschen im Stadtpark)
Popiersie Węgierskiego Kompozytora Franza Lehára w Parku Miejskim (Franz-Lehar-Denkmal im Wiener Stadtpark)
Pomnik Austriackiego Malarza Emila Jakoba Schindlera w Parku Miejskim (Schindler-Denkmal im Wiener Stadtpark)
a
Popiersie Doktora Andreasa Zelinka w Parku Miejskim (Andreas-Zelinka-Denkmal)
Brunnenmarkt
Brunnenmarkt
Plac Targowy (Markt)
Budynek Stacji Metra U6 Josefstädter Strasse (U-Bahn-Station Josefstädter Straße)
Budynek Stacji Metra U4 Schönbrunn (U-Bahn-Station Schönbrunn)
Wiedeński Tramwaj Linii 2 (Wiener Strassenbahn)
Metro Linia U6 (U-Bahn U6)
Metro (U-Bahn)
Stacja Metra U3 (U-Bahn-Station)
Stacja Kolejowa Wiedeń Rennweg (Haltestelle Wien Rennweg)
Wejście do Stacji Metra U1 Vorgartenstrasse (U-Bahn-Eingang Vorgartenstraße)
Przystanek Autobusowy Straż Pożarna Grinzing (Haltestelle Feuerwache Grinzing)
Waga (Waage)
Skrzynka Pocztowa (Briefkasten)
Gazety (Zeitungen)
Flaga Austrii z Godłem (Flagge Österreichs)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz