niedziela, 28 grudnia 2014

Szymbark - Kasztel Gładyszów

Szymbark

 

Kasztel Gładyszów

 

Przy okazji wizyty w Gorlicach czy w drodze do Wysowej Zdrój warto zajrzeć do oddalonego o sześć kilometrów Szymbarku przy drodze krajowej nr 28.

Szymbark leży województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, gminie Gorlice, północno-zachodniej części Beskidu Niskiego, zwanej Górami Grybowskimi. Położony jest w dolinie Ropy, pomiędzy masywami Suchego Wierchu i Bartniej Góry na południu oraz rozległym masywem Maślanej Góry na północy.

Przy samej drodze na nowym kościele a szkołą znajduje się Skansen Wsi Pogórzańskiej (Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa) a poniżej niego wyłania się biało-szarawy budynek dworu obronnego rodziny Gładyszów.

Skansen jak i Kasztel Gładyszów są Filią Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w skład, którego wchodzi jeszcze Dwór Karwacjanów, Zagroda Maziarska w Łosiu oraz Cerkiew Greckokatolicka Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem.

W skansenie znajduje się obecnie 14 obiektów, w tym: cztery chałupy (z Gródka, Moszczenicy, Siar, Szymbarku), trzy budynki gospodarcze - obora i stodoła ze Stróżnej oraz wolno stojąca stodoła plebańska z Zagórzan, a także olejarnia z Gródka, kuźnia z Turzy, dwa wiatraki (z Krygu, Ropy), przykłady małej architektury wiejskiej - ule i kapliczki.

Wejście na teren skansenu płatne 7 złotych bilet normalny i 4 złote bilet ulgowy, w poniedziałki wstęp bezpłatny. Wejście do Kasztelu jest bezpłatne. 

 Zapewne najciekawszą budowlą w Szymbarku jest renesansowy Kasztel Gładyszów, który uważany jest za najlepszy przykład kasztelu polskiego. Kasztel był dawną siedzibą rodu Gładyszów. Wznoszono go w dwóch etapach. Budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XVI wieku, a zakończono w latach 1585-1590. Zbudowany jest z miejscowego kamienia łamanego z dodatkiem cegły. W drugiej fazie budowy bryłę dworu zwieńczono attyką arkadową, na elementach, której umieszczono sgraffito z motywami geometrycznymi, przeplatanymi fantastycznymi maskami. Okna obiektu posiadają bogato profilowaną renesansową kamieniarkę. Kasztel zbudowany jest na planie prostokąta o bokach długości 20 i 13 metrów. Posiada cztery narożne baszty alkierzowe, których piętra wystają poza lico murów i wsparte są na kamiennych kroksztynach. W budynku znajdują się trzy kondygnacje - piwnice, parter, piętro.

Kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Po Gładyszach przechodził kolejno we władanie Strońskich, Siedleckich, Bronikowskich, Rogoyskich, Sękiewiczów i Kuźniarskich. W XIX wieku mieściła się w nim gorzelnia i magazyn zbożowy. Pod koniec XIX stulecia i jeszcze w okresie międzywojennym na parterze funkcjonowała kuchnia dla czeladzi dworskiej oraz kurnik. Dwór pełnił też funkcję lamusa, w którym przechowywano niepotrzebne sprzęty. W latach międzywojennych dwór był własnością Zbigniewa Sękiewicza, który mieszkał w stojącym tuż obok modrzewiowym dworku.

Od stycznia 2011 roku budowla wraz z przylegającą do niej oficyną dworską z końca XVIII wieku, funkcjonuje, jako Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”, oddział "Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów" w Gorlicach. Do zespołu zabytków istniejących na terenie dawnego „Majątku Zamek”, należy także przeniesiony z Gorlic drewniany dworek z 1920 r. Zastąpił on całkowicie zrujnowany przez konserwatorów dawnych PKZ-ów modrzewiowy dworek Sękowskich.

W Szymbarku znajdziemy jeszcze drewniany późnobarokowy Kościół Świętego Wojciecha a w przysiółku Doliny (Wólka) drewniana Cerkiew Greckokatolicka Narodzenia Bogarodzicy (obecnie kościół filialny).

W Szymbarku na stoku Jeleniej Góry utworzony został florystyczny Rezerwat Przyrody Jelenia Góra (około 13 hektarów rezerwatu ścisłego). W pobliżu rezerwatu na zboczu Maślanej Góry znajduje się ciekawe jezioro osuwiskowe nazywane Beskidzkim Morskim Okiem.

Na terenie wsi znajduje się też trzy Cmentarze Wojenne z okresu I Wojny Światowej o numerach: 73, 74 i 75.

Cmentarz Wojskowy Nr 73 znajduje się w przysiółku Łęgi. Cmentarz zaprojektował Hans Mayr. Pochowano na nim 46 Austriaków, 28 Niemców i 5 Rosjan.

Cmentarz Wojskowy Nr 74 to kwatera również zaprojektowana przez Hansa Mayra i wydzielona z cmentarza parafialnego w Szymbarku. W tej kwaterze spoczywa 16 Austriaków i 21 Niemców  oraz jest to miejsce pochówku 4 żołnierzy polskich poległych w 1939 roku.

Cmentarz Wojskowy Nr 75 znajduje się w przysiółku Dół i tak jak dwa poprzednie zaprojektowany przez Hansa Mayra, na którym pochowano prawdopodobnie 32 żołnierzy, w tym 4 rosyjskich.

Ciekawym obiektem jest też drewniana Willa Perełka w typie budownictwa uzdrowiskowego, w której w lecie 1933 roku przebywała pisarka Maria Dąbrowska.

W zespole szkół tuż obok skansenu mieści się szkolne muzeum regionalne „Gryf.

Szymbarku znajdziemy jeszcze trzy inne dwory: modrzewiowy dwór Groblewskich w Bystrzycy (obecnie Stacja Naukowa Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk), murowany dwór Groblewskich na Łęgach (dziś Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka) oraz klasycystyczny dwór drewniany, otynkowany w przysiółku Rojowszczyzna.



Przydatne strony internetowe: http://www.muzeum.gorlice.pl/ www.szymbark.info/ http://www.kasztelszymbark.pl/ http://www.willa-perelka.pl/


Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Kasztel Gładyszów

Drewniany Dworek Mieszczański

Drewniany Dworek Mieszczański

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej

Pomnik Romana Reinfussa w Skansenie Wsi Pogórzańskiej

Willa "Perełka"

Willa "Perełka"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz