poniedziałek, 6 czerwca 2016

Truskawiec - Perła Karpat

Truskawiec


Perła Karpat

Pierwszy raz Ukrainę (Lwów i Truskawiec) odwiedziłem w 2004 roku. Wtedy była to szkolna wycieczka organizowana przez nauczycielkę z mojego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie w ramach pomocy Polakom mieszkającym w okolicach Truskawca.

W czasie ostatniego pobytu na przełomie maja i czerwca postanowiłem ponownie wybrać się ze Lwowa do Truskawca na kilka godzin. Do Truskawca ze Lwowa dojedziemy z Dworca Autobusowego (AC-8) przy Dworcu Kolejowym na Placu Dworcowym. Bilety można zakupić w kasie w budynku Dworca Autobusowego lub też na niektóre kursy on-line na stronie: bus.com.ua (zakup biletów i rozkłady jazdy). Bilet w jedną stronie na trasie: Lwów-Truskawiec kosztuje 46 UAH (7.15 PLN). Czas przejazdu to około 2 godziny. Dworzec Autobusowy w Truskawcu znajduje się na ulicy Drohobyckiej 35 (вул. Дрогобицька 3). Bezpośrednio z Polski do Truskawca dojedziemy z takich miast jak: Bydgoszcz, Gdańsk, Jarosław, Lublin, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Stalowa Wola, Tomaszów Lubelski i Warszawa.

Z Lwowa do Truskawca dojedziemy też pociągiem a najszybciej nowoczesnym pociągiem kategorii "Intercity+", gdzie za bilet w drugiej klasie (C2) z gwarancją i możliwością wyboru miejsca zapłacimy 174.96 UAH (27.20 PLN) zaś w pierwszej klasie (C1) jest to 264 UAH (41 PLN) a czas przejazdu pociągu to 1 godz. 32 min. W ciągu dnia jest, co najmniej 2-3 inne pociągi, którymi dojedziemy do Truskawca z Lwowa a czas przejazdu to od około 2 godz. 15 min do około 3 godz.

Truskawiec to obecnie miasto w rejonie drohobyckim w obwodzie lwowskim. Leży u podnóża Gorganów (Karpaty Wschodnie). Miasto-kurort liczy około 29 tysięcy mieszkańców.

Uzdrowisko położone jest na obrzeżach wielkiego centrum naftowego Zagłębia Drohobycko-Borysławskiego i słynie z wody mineralnej „Naftusia”- wody o lekkim posmaku nafty, która ma za zadanie pobudzić układ immunologiczny kuracjusza do walki z chorobami: nerek, wątroby, żołądka, cukrzycy, nieżytów dróg oddechowych i układu pokarmowego oraz dolegliwościami jelitowymi.
W sezonie letnim truskawiecki kompleks kurortowy może przyjąć około 15.000 kuracjuszy. Ze względu na swoje położenie w części Karpat nazywany jest często „Perłą Karpat”.

Prócz słynnej wody "Naftusia" w Pijalni Wód Mineralnych możemy wypić wody ze źródeł o takich nazwach jak: "Józia", "Maria", "Sofia", "Bronisława". W Truskawcu jest aż 14 różnych źródeł, z których tryska zdrowa mineralna woda. W kurorcie do leczenia prócz wody używa się także ozokeryt (wosk ziemny). Popularnym zabiegiem jest też hydrokolonoterapia oraz leczenie pijawkami (hirudoterapia).

W Pijalni mamy do wyboru wody: Maria, Zofia, Bronisława i Naftusia. Pierwsze trzy z wymienionych źródeł są bardzo słone. Naftusia zaś ma zapach i smak ropy naftowej. Woda ta nie posiada na świecie analogów. Jest słabo zmineralizowana i zawiera za to ropopochodne substancje organiczne w korzystnych dla organizmu proporcjach. Skład chemiczny Naftusi powoduje, że jest to jedna z najskuteczniejszych wód mineralno-leczniczych. Co ważne opis i skład wód znajduje się także w języku polskim.

W Truskawcu znajdują się dwie Pijalnie Wód Mineralnych pierwsza to: Pijalnia Nr 1 (Бювет №1) przy Bulwarze Torosiewicza (бул. Торосевича 5) oraz druga to: Pijalnia Nr 2 (Бювет №2) przy ulicy Suhovolya 67 (улСуховоля 67). Oby dwie pijalnie otwarte są codziennie w godzinach: 07:00-10:00, 12:00-15:00, 17:00-20:00). Wejście do pijalni jak i picie wody jest całkowicie darmowe.

Przed II wojną światową Truskawiec był obok Krynicy najczęściej odwiedzanym i najdroższym polskim kurortem. W okresie II RP Truskawiec był najmłodszym i bardzo modnym uzdrowiskiem w Polsce. W okresie międzywojennym w Truskawcu zbudowano 286 wilii, hoteli i pensjonatów. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Truskawiec trzykrotnie otrzymał złoty medal, jako najlepsze uzdrowisko Polski.

W czasie świetności uzdrowiska w okresie, kiedy Truskawiec leżał w granicach Polski uzdrowisko odwiedzały takie znane osobistości jak: Józef Piłsudski, Leon Sapieha, Wincenty Witos, Stanisław Maczek, Ignacy Daszyński, Jan Kiepura, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Julian Tuwim, Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Bruno Schulz, Zofia Nałkowska, Hanka Ordonówna, Włodzimierz Tetmajer, Artur Grottger czy ukraiński poeta Iwan Franko. Uzdrowisko odwiedził też estoński prezydent Konstantin Päts w 1935 roku czy też ówczesny Ambasador USA.

Całe życie uzdrowiska toczy się na Bulwarze Torosiewicza tuż obok Pijalni Nr 1 oraz wejścia do Parku Zdrojowego (Park Centralny "Adamówka").

Warte uwagi są trzy muzea: Muzeum Historii Truskawca (Музей Історія Трускавця) przy Placu Strzelców Siczowych 2 (Майдан Січових Стрільців 2), Muzeum Diecezjalne (Єпархіальний Музей) przy ulicy Stefana Bandery 19 (вул. Бандери 19) oraz Muzeum Michała Bilasa (Музей Михайла Біласа) w pięknej przedwojennej Willi Goplana (Вілла Гопляна) wybudowana w latach 1925-1926 przy Placu Kobzaria 3 (Майдан Кобзаря 3).

Znajdziemy tutaj też: Pałac Kultury im. Tarasa Szewczenki (Палац Культури ім. Т. Г. Шевченка) z Pomnikiem Tarasa Szewczenki przy ulicy Stefana Bandery 8, Pomnik Adama Mickiewicza w Parku Zdrojowym, Pomnik Jana Pawła II, Pomnik Stefana Bandery, Pomnik Żołnierzy Radzieckich, Pomnik Nacjonalistów Wasyla Biłasa i Dmytro Danyłyszyna, Rzeźba "Chrystusa i Samarytanki" (Скульптура "Ісус Христос і Самаритянка").

W mieście znajduje się Kościół Rzymskokatolicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym stoi Pomnik Jana Pawła II.

W centrum warta uwagi jest Cerkiew Greckokatolicka Świętego Mikołaja (Церква Святого Миколая) przy ulicy Stebnyts'ka (вул. Стебницька) a tuż obok niej nowy Pomnik Andrzeja Szeptyckiego (Пам'ятник Андрея Шептицького). W Truskawcu w czasach radzieckich wybudowano kilkanaście sanatoriów, hosteli i pensjonatów jak choćby: "Kasztan", "Kryształowy Pałac", "Karpaty", "Genewa", "Wiosna" czy też "Dnipro-Beskid".

Z nowych atrakcji warte uwagi jest Delfinarium "Oskar" oferujący delfinoterapię. Możliwość pływania z delfinami w basenie oraz oglądania pokazów z delfinami w roli głównej. To dość droga rozrywka, bo 5 minut pływania kosztuje 800 UAH, zaś 100 minut to wydatek 1500 UAH, zaś pokaz z delfinami to 180 UAH.




Przydatne strony internetowe: http://truskavets-city.gov.ua/ http://bus.com.ua/ http://booking.uz.gov.ua/en/ http://www.delfinariumoskar.pl/





Znak "Truskawiec" (В'їзний Знак Курорту "Трускавець")
Willa "Goplana" (Вілла "Гопляна")
Muzeum Michaiła Biłasa (Художній Музей Михайла Біласа)
Muzeum Michaiła Biłasa (Художній Музей Михайла Біласа)
Muzeum Historii Truskawca (Музе́й Істо́рія Трускавця́)
Willa "Kluberga" (Вілла "Клюберг")
Pijalnia Wód Mineralnych Nr 1 (Бювет № 1)
Pijalnia Wód Mineralnych Nr 1 (Бювет № 1)
Pijalnia Wód Mineralnych Nr 1 (Бювет № 1)
Cerkiew Świętego Mikołaja (Церква Святого Миколая)
Cerkiew Świętego Mikołaja (Церква Святого Миколая)
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Костел Успіння Пресвятої Діви Марії)
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Pomnik Jana Pawła II (Костел Успіння Пресвятої Діви Марії та Пам'ятник Іван Павло II)
Bulwar Torosiewicza (Бульвар Торосевича)
Fontanna (Фонтан)
Altana (Альтана)
Źródło Nr 7 "Ferdynand" (Джерело № 7 "Фердина́нд")
Źródło Nr 6 "Edward" (Джерело № 6 "Эдвард")
Źródło "Józia" (Джерело № 11 "Юзя")
Statua Matki Boskiej w Parku Zdrojowym (Статуя Діви Марії в Курортному Парку)
Fontanna (Фонтан)
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Пам'ятник Радянським Воїнам)
Pałac Kultury im. Tarasa Szewczenki (Палац Культури ім. Т. Г. Шевченка)
Pomnik Tarasa Szewczenki (Пам'ятник Тарасу Шевченку)
Rzeźba "Chrystusa i Samarytanki" (Скульптура "Ісус Христос і Самаритянка")
Rzeźba (Скульптура)
Pomnik Andrzeja Szeptyckiego (Пам'ятник Андрея Шептицького)
Hotel "Dnipro-Beskid" (Готель "Днипро-Бескид"





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz