poniedziałek, 7 lipca 2014

Rowy - Polska Riwiera

Rowy 

 

Polska Riwiera

 



W poprzednim poście było o Słupsku i o tym, co warto w wolnej chwili zobaczyć w tym mieście. W tym będzie o naszym docelowym punkcie wyjazdu a mianowicie o Rowach. Ze Słupska do Rowów dojedziemy autobusem PKS Słupsk w około 40 minut. 

Rowy to mała nadmorska wieś letniskowa (osada rybacka) w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka.

Rowy to port bałtycki położony na Mierzei Gardnieńskiej pomiędzy morzem a jeziorem Gardno, na zachodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego. Osada leży lewym brzegu rzeki Łupawy, która przepływając przez Gardno, znajduje tu ujście do morza, stanowiąc jednocześnie wejście do portu Rowy.

W miejscowości znajduję się kilkadziesiąt różnego rodzaju miejsc noclegowych, barów, kawiarni, lodziarni, knajp, restauracji, smażalni ryb. My sporo przed wyjazdem znaleźliśmy ciekawą ofertę na polskim grouponie. "Pensjonat Balaton" (500 metrów od centrum wsi i około 1000 metrów od plaży). Opisy i zdjęcia pensjonatu znajdują się na stronie internetowej "Balatonu".

Rowy to przede wszystkim szerokie i jak na polskie wybrzeże czyste plaże. Warto zobaczyć port rybacki, neoromański kościół z 1849 roku, dawne wzgórze cmentarne za kościołem, jezioro Gardno i Słowiński Park Narodowy. Poza tym trzeba wybrać się nad jeziora: Gardno, Dołgie Małe, Dołgie Duże i Jezioro Łebsko (każde z jezioro ma drewniany kilkunastometrowy pomost a ostatnie dodatkowo drewnianą wieże widokową). Szlak pieszy i rowerowy prowadzi przez Słowiński Park Narodowy do Smołdzina, Czołpina i Kluk, więc polecam zabranie ze sobą rowerów lub wynajęcie ich na miejscu za 25 złotych za cały dzień w jednej z wypożyczalni rowerów. Następnie warto udać się,  żeby zobaczyć: Czołpino (25-cio metrowa latarnia morska z 1875 roku i opuszczona osada latarników, Wydma Czołpińska), Smołdzino (Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, kościół, elektrownia wodna, wieża widokowa na Wzgórzu Rowokół, stary park pałacowy), Kluki (zabytkowy cmentarz słowiński, Muzeum i Skansen Wsi Słowińskiej i jezioro Łebsko).
 
Na przysłowiową "rybkę" w przystępnych cenach warto wybrać się do Smażalni Ryb "Przystań" przy porcie rybackim lub na obiad do restauracji "Chłopska".

W kolejnym poście napisze trochę o okolicy (Smołdzino, Czołpino, Kluki)


Przydatne strony internetowe:  http://www.rowy.pl/  http://www.rowy-balaton.pl/ http://pks.slupsk.pl/



Plaża

Plaża

Plaża

Falochron

Plaża

Plaża

Plaża

Plaża

Falochron i Plaża

Port Rybacki

Kuter Rybacki

Kuter Rybacki

Kuter Rybacki

Kuter Rybacki

Port Rybacki

Port Rybacki

Znak Informacyjny Słowińskiego Parku Narodowego

Drewniana Figura Diabła

Neoromański Kościół


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz