czwartek, 3 lipca 2014

Słupsk - Paryż Północy

Słupsk

 

Paryż Północy

 

"Weekendowa Biletomania" wciąż trwa więc kolejny raz korzystamy i tym razem kierunek Słupsk a docelowo Rowy nad Bałtykiem, ale o tym w kolejnym poście. Wsiadamy w Krakowie do pociągu TLK "Ustronie" Kraków-Kołobrzeg po 17-tej i po 7-ej rano jesteśmy w Słupsku. Walizki zostawiamy w skrytkach bagażowych na dworcu i idziemy zwiedzać miasto. Wiedzieliśmy, że dopiero o 10:05 mamy autobus PKS Słupsk do Rowów. Mamy więc dwie godziny na szybkie zwiedzanie miasta co w sumie spokojnie wystarcza. Dworzec autobusowy znajduje się w bliskiej odległości od budynku dworca kolejowego (nawet jest widoczny z placu przed dworcem kolejowym).

Od dworca kolejowego biegnie główna arteria miasta z wytyczonym pośrodku deptakiem miejskim obsadzonym z obydwu stron drzewami.
Z obu stron zabudowana secesyjnymi kamienicami.

A dlaczego Słupsk nazywany był "Paryżem Północy"? Ze względu na secesyjne kamienice, ronda na skrzyżowaniach szerokich arterii komunikacyjnych oraz pas zieleni otaczający koncentrycznie śródmieście na początku XX wieku. Dziś po tym wszystkim zostało niewiele, wojna i czasy komunizmu zrobiły swoje. 

Z ciekawych zabytków w Słupsku warto zobaczyć: neogotycki Ratusz, Belwederek ("Mały Ratusz"), budynek Starostwa Powiatowego, Nową Bramę, Bramę Młyńską z fragmentami murów miejskich, Basztę Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, Kościół Świętego Jacka, Kościół Mariacki, gotycką Kaplicę Świętego Jerzego,  Kościół Świętego Mikołaja (Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej), Kamienice Mieszczańskie przy Starym Rynku, neogotycką Pocztę Główną, Dom Towarowy "Słowiniec" z działającą najstarszą w Europie drewnianą windą osobową, kamienice mieszkalne przy ulicy Henryka Sienkiewicza i ulicy Wojska Polskiego, poniemiecką dzielnicę willową Ryczewo, budynki Browaru Słupskiego, replikę słupskiego tramwaju przy ulicy Nowobramskiej.

W Słupsku znajdziemy: najstarszą działającą windę w Europie, najstarszą pizzerię w Polsce otwartą w 1974 roku przy ulicy Wojska Polskiego, secesyjne kamienice, dwie brytyjskie butki telefoniczne, "Krzywą Wieżę" (mowa o wieży Kościoła Mariackiego Najświętszej Marii Panny; jest ona o 89 centymetrów odchylona od pionu w kierunku zachodnim), stałą wystawę prac i pamiątek po Stanisławie Ignacym Witkiewiczu (Witkacym) w Muzeum Pomorza Środkowego.

Warto wejść do budynku Ratusza i na 56-cio metrową Wieżę Ratusza Miejskiego, gdzie znajduje się taras widokowy z którego zobaczymy panoramę miasta i Dolinę Słupi.

Nie wszystkie miejsca, które tu przedstawiłem zdążyliśmy zobaczyć, ale większość z nich znajduje się w centrum i są rozlokowane blisko siebie.



Budynek Dworca Kolejowego
Ulica Wojska Polskie z Deptakiem


Ratusz Miejski na Placu Zwycięstwa
Ratusz Miejski

Pomnik Henryka Sienkiewicza z 1960 roku

Fontanna

Nowa Brama (Galeria Sztuki Współczesnej)


Tranwaj


Tramwaj

Deptak i Starostwo Powiatowe


Budynek Starostwa Powiatowego z 1903 roku


Słupia

Słupia

Baszta Czarownic

Baszta Czarownic

Słupia, Zamek, Myn Zamkowy, Kościół Świętego Jacka
Brama Młyńska


Zakonnica

Brama Młyńska

Brama Młyńska



Zamek Książąt Pomorskich

Podominikański Kościół Świętego Jacka

Północna Pierzeja Starego Rynku z Fontanną i Kinem "Millenium"
Zabudowa Starego Rynku

Zachodnia Pierzeja Starego Rynku


Zabudowa Starego Rynku

Kościół Świętego Mikołaja (Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej)

Wieża Kościoła Mariackiego



Pomnik Nieznanego Żołnierza

Nowa Brama


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz