środa, 23 lipca 2014

Smołdzino - Wieś pod Rowokołem

Smołdzino

 

Pod Rowokołem

 

W drodze do Kluków przejeżdżamy przez Smołdzino. Duża wieś i siedziba gminy Smołdzino oraz siedziba dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego. W miejscowości znajduje się Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego. Ekspozycja prezentuje przyrodę najważniejszych ekosystemów Słowińskiego Parku Narodowego: morza, plaży, wydm, lasów i jezior. W Muzeum znajdują się również eksponaty archeologiczne, m.in. narzędzia i naczynia, jakimi posługiwała się ludność zamieszkująca Pomorze w odległych epokach archeologicznych.

Smołdzino leży nad rzeką Łupawą, u podnóża wzgórza Rowokół, w sąsiedztwie Bałtyku, kilku przymorskich jezior (Gardno, Łebsko, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe), w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego. W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR) Smołdzino.

W miejscowości znajdziemy zabytkowy kościół z XVII wieku oraz w jego otoczeniu pozostałości po ewangelickim cmentarzu. Ciekawym obiektem we wsi jest pomnik ku czci żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie wsi. Znajduję się też zabytkowy park dworski, w którym kiedyś stał dwór. Na terenie gminy znajduję się również polodowcowe wzgórze Rowokół (114,8 m n.p.m.). Wzgórze to żeglarski punkt nawigacyjny bardzo dobrze widoczny z morza. Rowokół to święta góra dla Kaszubów. W przeszłości na burze wieściło się średniowieczne grodzisko a w późniejszym czasie również Sanktuarium Maryjne. W okresie Wielkanocy ma miejsce Misterium Ukrzyżowania Chrystusa. Dziś na górze znajduje się wieża widokowa.

Na obiad polecam "Gościniec pod Rowokołem u Bernackich". Bardzo dobre, duże, ręcznie robione pierogi podawane w drewnianej misce w sam raz dla dwóch osób.



Przydatne strony internetowe: http://www.smoldzino.com.pl/ http://pomorskie.travel/ http://slowinskipn.pl/pl/ http://www.ubernackich.pl/





Trasa Rowerowa Rowy-Smołdzino

Trasa Rowerowa Rowy-Smołdzino

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Radziecki Pomnik Upamiętniający Żołnierzy Armii Czerwonej 

Pomnik Radziecki

Kościół Świętej Trójcy z XVII wieku

Drewniane Figury przed Gościńcem u Bernackich

Drewniane Figury przed Gościńcem pod Rowokołem u Bernackich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz