wtorek, 14 października 2014

Kłodzko - Miasto Twierdza

Kłodzko

 

Miasto Twierdza  

 

Ten post będzie o Kłodzku. To miasto i gmina w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu kłodzkiego i wiejskiej gminy Kłodzko. Miasto leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką.

Do Kłodzka z Wrocławia dojedziemy busem z ulicy Dawida przy Dworcu PKS jak i z samego Dworca PKS oraz pociągiem z Dworca Wrocław Główny. Ze stolicy Dolnego Śląska do Kłodzka dojedziemy autobusem czy pociągiem w około godzinę i czterdzieści pięć minut. Do samego Kłodzka dojedziemy też autobusami pośpiesznymi z Tarnowa czy Krakowa.

Z Dworca PKS do Starego Miasto to niespełna 500 metrów.

Kłodzko zachowało doskonale ukształtowany, kompletny i oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego, który jest ściśle dostosowany do ukształtowania terenu i podporządkowany obronnej roli zamku, a później twierdzy. Najstarsza część miasta leży na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, na wysokiej terasie, u stóp Fortecznej Góry. Powoduje to, że na terenie starego miasta występują znaczne różnice wysokości, wynoszące około 20 metrów w przypadku rynku i rzeki, a pomiędzy twierdzą a rzeką aż około 60 metrów. Stąd też duża liczba ulic jest stromych, a nawet biegnie po stopniach, jak w przypadku ulicy Spadzistej, co nadaje tej części miasta malowniczość. Obszar starówki oddzielony jest od pozostałych części miasta przez parki, które przybierają formę plantów, skwerów i zieleńców.

Nieco nowsza jest część Kłodzka położona na wyspie Piasek, utworzonej przez Młynówkę. Dominantą całego zespołu miejskiego jest potężna twierdza bastionowa położona na Fortecznej Górze i nieco mniejsza twierdza pomocnicza na Owczej Górze. Miasto ma nietypowe ukształtowanie, ponieważ całkowicie wypełniło wąską dolinę rzeczną pomiędzy oboma wzniesieniami, wykorzystując strategiczne położenie tego miejsca.

Z zabytków, które warto w Kłodzku zobaczyć jest na pewno: Most Świętego Jana, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Brama z Grupą Rzeźbiarską, Posąg Świętego Jana Nepomucena, Zespół Klasztorny Franciszkanów, Zespół Klasztorny Franciszkanek, Kolumna Wotywna Najświętszej Maryi Panny, Cmentarz Żydowski, Twierdza Kłodzka, Mury Obronne, Zespół Magazynów Koszarowych, Neorenesansowy Ratusz, Podziemna Trasa Turystyczna, domy przy ulicach Armii Krajowej, Czeskiej, Gierymskich i placach Bolesława Chrobrego, Jagiełły.

Pierwszym zabytkiem, na który natrafimy idąc od strony Dworca PKS i Dworca PKP Kłodzko-Miasto to gotycki Most Świętego Jana (Brücktorbrücke, Steinerne Brücke) to zabytkowy kamienny most nad rzeką Młynówką, który łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z Rynkiem i Twierdzą. Na moście znajdują się następujące barokowe rzeźby: Ukrzyżowanie Chrystusa, grupa rzeźb Trójca Święta i Ukoronowanie NMP, Święty Wacław, Pieta i Święty Jan Nepomucen. Most porównywany jest do praskiego Mostu Świętego Karola w Pradze, w przeszłości nazywany "Kamiennym Mostem".

Tuż za mostem stoi Kościół Matki Bożej Różańcowej z zespołem klasztornym przy placu Franciszkańskim, na Wyspie Piasek. Kościół ma układ bazyliki trójnawowej, orientowanej i murowanej z półkoliście zamkniętym prezbiterium wyodrębnionym z jego bryły. Dwie wieże stoją w fasadzie zachodniej.

Kolejnym ważnym zabytkiem jest neorenesansowy Ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego. Został zbudowany w latach 1887-1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Pierwotnie mieścił magistrat miasta Kłodzka, następnie oddział PKO. Od 1990 roku jest siedzibą Burmistrza Kłodzka, Rady Miejskiej, wydziałów Urzędu Miejskiej i straży miejskiej. Na parterze mieści się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz trzy kawiarnie i informacja turystyczna. W ratuszu mieści się również Studio Kłodzko Polskiego Radia Wrocław.

Plac Bolesława Chrobrego to średniowieczny plac targowy w Kłodzku. Kształtem zbliżony jest do prostokąta o wymiarach: około 100 metrów długości i 60 metrów szerokości. Charakterystyczną cechą dla placu jest znaczny spadek terenu, w szczególności wzdłuż obu ścian krótszych. Z jego narożników wybiega osiem ulic, z każdego po dwie - narożnik południowo-zachodni: ulica Spadzista i ulica Armii Krajowej, południowo-wschodni: ulica Wodna i ulica Wita Stwosza, północno-wschodni: ulica Łukasińskiego i ulica Stroma, północno-zachodni: ulica Czeska i ulica Grodzisko.

Na placu z Ratuszem warte uwagi są otaczające plac kamienice i ponad to jeszcze:

Kolumna Najświętszej Maryi Panny znajduje się po zachodniej stronie ratusza; wykonana przez Jana Adama Beyerhoffa w 1680 roku. Ufundowana przez mieszczan dla odwrócenia zarazy, jaka nawiedziła miasto.

Studnia Miejska znajduje się przed północno-wschodnim narożnikiem ratusza. Zbudowana w formie kwadratowej cysterny z półkolistymi apsydami. W środku cysterny z piaskowca wznosi się duża koncha wsparta na czterech delfinach, z pysków, których tryskają strumienie wody. Nad konchą umieszczony jest figura lewa czeskiego z koroną na głowie wspartego na tarczy herbowej. Obecna studnia pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku.

W dalszej odległości od Ratusza znajduje się Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół farny stanowi najwspanialszy zabytek sakralny Kłodzka znajduje na środku placu Kościelnego. Przy wejściu do kościoła znajduje się barokowa brama z grupą rzeźbiarską z figurami świętych pochodząca z 1703 roku. Nazywana jest "Czarną Bramą". Na naczółku stoją figury trzech jezuickich świętych: Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego i Franciszka Borgiasza. Przy Kościele NMP na placu Kościelnym stoi też barokowy posąg Świętego Jana Nepomucena pochodzący z około 1720 roku.

Kościół Świętego Jerzego i Świętego Wojciecha wraz z klasztorem ulokowany w dzielnicy Przedmieście Ząbkowickie, przy ul. Waleriana Łukasińskiego 36. Kościół jest jednonawową budowlą z rzędem kaplic od północy, zbudowaną w stylu późnobarokowym z elementami gotyckimi. Na południe od kościoła usytuowany jest barokowy budynek klasztoru, wniesiony w latach 1664-1665 przez Bernardynów. Jest to czworoboczny budynek z wewnętrznym wirydarzem, nakryty dachami dwuspadowymi, z elewacjami dzielonymi lizenami. Obecnie w klasztorze mieszkają Klaryski od Wieczystej Adoracji.

Twierdza Kłodzko (Festung Glatz) to dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów. W czasie II wojny światowej, w latach 1940-1943 twierdza była filią obozu Gross-Rosen. W 1970 na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu "Czterej pancerni i pies". Obecnie dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej. Twierdza nazywana jest żartobliwie "Wielkim Kleszczem".

Zespół magazynów koszarowych wybudowany w latach 1748-1751 to kompleks pruskie budynki magazynowo koszarowe u podnóża Twierdzy Kłodzko. Dawniej, w zespole mieściły się: koszary, magazyny i szpital wojskowy. Długie, trzykondygnacyjne budynki, w większości nakryte są jeszcze oryginalnymi dachami dwuspadowymi i mają układ dwutraktowy. Zachowały cechy architektury późnobarokowo-klasycystycznej.

Fort Owcza Góra to oddalony fort pomocniczy Twierdzy Kłodzko, będący systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Jedna z legend mówi, że gdy Napoleon przejeżdżał na koniu przez Kłodzko spadła mu z głowy czapka, a w miejscu, gdzie upadła, Prusacy ufundowali obelisk kamienny z wyraźnie wytłoczoną czapką. Stoi on do dzisiaj i był uważany przez Prusaków za znak, który przepowiadał upadek cesarza. Jest jednak nieprawdziwa, Napoleon nie maszerował przez Kłodzko a w czasie kapitulacji twierdzy dowodził w bitwie pod Frydlandem.

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego to udostępniona do zwiedzania część podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta. Wejście do podziemi jest w okolicach ulicy Zawiszy Czarnego. Trasa prowadzi pod placem Kościelnym, a następnie pod ulicami: Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską. Pawilon wyjściowy ulokowano u podnóża udostępnionej do zwiedzania twierdzy, co jest logicznym połączeniem dwóch głównych ciągów spacerowych dla turystów zwiedzających Kłodzko. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Są tam zaprezentowane między innymi: naczynia apteczne, narzędzia katowskie, pralnia, piec piekarski, karczma i kantor kupiecki. Na trasie jest zainstalowany interaktywny system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy. Poza tym z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów.

Kłodzki Kirkut jest położony przy ul. Bohaterów Getta 18. Powstał w 1825 roku. Tuż obok komisariatu policji i wiezienia. Na kirkucie spoczywają przedstawiciele kłodzkiej elity przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się tu zbiorowa mogiła 32 Żydów, zamordowanych w Kłodzku pod koniec II Wojny Światowej. Niestety brama wejściowa jest zamknięta na kłódkę i nigdzie nie znajduje się informacja, gdzie można uzyskać klucz do bramy.

Na pewno w Kłodzko trzeba odwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, która liczy około 600 metrów. Zwiedzanie rozpoczynamy od ul. Zawiszy Czarnego, a kończymy u podnóża Twierdzy Kłodzkiej przy ul. Czeskiej. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne bez przewodnika.

Będąc już pod Twierdzą Kłodzką warto wybrać się na zwiedzanie obiektu wraz z przewodnikiem i tylko takie zwiedzanie jest możliwe. Część górną i podziemne labirynty zwiedzamy w około 2,5 godziny, część górna w około 1,5 godziny (w okresie zimowym godzinę), podziemne labirynty w około godzinę. Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C. Istnieje również możliwość nocnego zwiedzania po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Ponad to można wybrać się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej przy ulicy Łukasiewicza 4. Na wystawach stałych muzeum prezentuje: "Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej" i "Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I połowy XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej" oraz liczne wystawy czasowe.

Miasto możemy zobaczyć na szybko w niespełna godzinę. Kłodzko możemy potraktować tez, jako dobry punkt przesiadkowy w podróży do kłodzkich uzdrowisk (Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój czy Duszniki Zdrój. 




Przydatne strony internetowe: www.klodzko.pl/ http://muzeum.klodzko.pl/ www.podziemia.klodzko.pl/ http://www.twierdza.klodzko.pl/ http://www.kleszcz.klodzko.pl/ http://www.citywalk.info/ http://www.centrumftp.nazwa.pl/


Kamienny Most Świętego Jana i Kościół Matki Bożej Różańcowej z Klasztorem Franciszkanów
Panorama Kłodzka

Kamienny Most Świętego Jana i Kościół Matki Bożej Różańcowej z Klasztorem Franciszkanów

ulica Artura Grottgera

ulica Wita Stwosza

Gotycki Most Świętego Jana

Kamienny Most Świętego Jana i Kościół Matki Bożej Różańcowej z Klasztorem Franciszkanów

Most na Nysie Kłodzkiej

Neorenesansowy Ratusz

Neorenesansowy Ratusz

Barokowa Studnia z Fontanną

Późnobarokowa Kolumna Wotywna Najświętszej Maryi Panny

Barokowa Brama z Figurami Świętych ("Czarna Brama")

Przejście przy placu Kościelnym

Barokowy Posąg Świętego Jana Nepomucena

Wieża Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Marmurowy Pomnik Arnoszta z Pardubic z 1864 roku

Kościół Farny od strony ulicy Zawiszy Czarnego

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego

Twierdza Kłodzka ("Wielki Kleszcz")


Twierdza Kłodzka

Twierdza Kłodzka

Twierdza Kłodzka
Widok na Stare Miasto z Twierdzy Kłodzkiej

Pijalnia Wód Mineralnych w Park im. Romualda Traugutta (Parku Strażackim)

Pijalnia Wód Mineralnych w Park im. Romualda Traugutta (Parku Strażackim)

Kamień Napoleona

Obelisk Upamiętniający Synagogę

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz