środa, 1 października 2014

Staniątki - Opactwo Mniszek Benedyktynek

Staniątki

 

Opactwo Mniszek Benedyktynek



Tym razem jesteśmy w Staniątkach. Wieś położona jest w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Leży około dwadzieścia dwa kilometry od Krakowa i pięć kilometrów od Niepołomic, w sąsiedztwie Puszczy Niepołomickiej.

Do Staniątek dojedziemy busem z Krakowa lub pociągiem Regio z Tarnowa, Brzeska, Bochni czy Krakowa. Ze stacji kolejowej do Klasztoru Benedyktynek dojedziemy w koło 15 minut (ponad kilometr). My dotarliśmy do Staniątek pieszo z Niepołomic w około godzinę. 

W miejscowości znajduje się Klasztor Mniszek Zakonu Świętego Benedykta (Klasztor Benedyktynek) i jest najstarszym klasztorem Benedyktynek w Polsce. Zgromadzenie w Staniątkach liczy osiemnaście mniszek.

Powstanie nazwy wsi legenda wiąże z osobą Świętego Wojciecha, który w 997 roku miał tędy wędrować do Krakowa i dalej do Prus celem nawracania pogan. Tu zatrzymał swój orszak na odpoczynek czeskimi słowami: "Udielamy tady staniatky".

Opactwo według tradycji ufundowany w 1228 roku przez Klemensa z Brzeźnicy z rodu Gryfitów i jego żonę Racławę. W 1253 przywileje klasztorne zostały potwierdzone bullą papieża Innocentego IV. Z zabudowaniami klasztornym połączony jest Kościół Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha, którego budowę zakończono w 1238 roku. Jest to jedna z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce, a najstarsza typu halowego. Konstrukcja o krótkiej, trójprzęsłowej nawie z dwuprzęsłowym prezbiterium, w XVII wieku przebudowana w stylu barokowym. Do najważniejszych dzieł sztuki w kościele należą rzeźby Madonn z XIV wieku, rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku z warsztatu Wita Stwosza i obraz Matki Boskiej Bolesnej z XVI wieku. Klasztor posiada muzeum i bibliotekę, a w nich bogate zbiory sprzętów liturgicznych, ksiąg, rękopisów oraz dokumentów. 

Zwiedzanie muzeum jest możliwe w każdą niedzielę po Świętej, która zaczyna się o godzinie 11.00 lub po wcześniejszym zgłoszeniu na furcie lub przez telefon.

W obrębie klasztoru działa również  Dom Gości i znajduje się w obrębie murów klasztornych w budynku dawnej szkoły i dlatego dodatkową atrakcją dla przybywających tutaj jest możliwość zagłębienia się w zabytkowym ogrodzie zakonnym. Do dyspozycji gości jest pięć dwuosobowych pokoi z własnymi łazienkami oraz szesnaście pokoi 3-6 osobowych z łazienkami na korytarzu. Istniej możliwość skorzystania z wyżywienia z klasztornej kuchni.

Barokowy w formie klasztor ma plan czworoboku, ze sklepionymi krzyżowo krużgankami, obiegającymi na parterze prostokątny wirydarz.

Specyficzną pamiątką są pociski artyleryjskie wbite w północny mur kościoła pochodzące z działań wojennych w 1914 roku.

 Benedyktynki to katolicki żeński zakon kontemplacyjny, należący do rodziny benedyktyńskiej. Pełna nazwa zakonu "Mniszki Zakonu Świętego Benedykta" (Moniales Ordinis Sancti Benedicti) (O.S.B.). Reguła Benedyktynek wywodzi się z reguł Świętego Benedykta, której dewizą stały się słowa "Ora et Labora" - "Módl się i Pracuj", oraz zakłada harmonijne łączenie wspólnej modlitwy z pracą fizyczną i umysłową.

Dla pasjonatów gier przygodowych i tych chcących w nietypowy sposób poznać historię opactwa udostępniona została interaktywna gra na urządzenia mobilne: "Misja. Opactwo w Staniątkach". Jest do bezpłatnego pobrania z Google Play (Android), AppStore (iOS) oraz  w wersji na Windows 8.0/8.1.

Wielopoziomowa gra, dzięki wartkiemu scenariuszowi i wyrafinowanej, oddziałującej na wyobraźnię plastyce pozwala przenieść się graczowi w czasy polskiego średniowiecza, kiedy powstawało opactwo. Gra zawiera również kompendium wiedzy o historii najstarszego nieprzerwanie trwającego klasztoru benedyktynek w Polsce. Gracz wciela się w bezimiennego, zabłąkanego rycerza, którego kolejne „misje” w różnych epokach mają służyć klasztorowi: ratować go przed zniszczeniem, obrabowaniem, nieść pomoc w odbudowaniu i codziennej benedyktyńskiej pracy.

Siostry Benedyktynki mają również swój własny fanpage na Facebooku, skrzynkę e-mailową i telefon komórkowy, więc i w murach klasztoru zawitała nowoczesność.  Przy furcie mniszki prowadzą też mały sklepik z własnymi wyrobami i pamiątkami. 






Brama Klasztorna

Brama Klasztorna

Klasztor Benedyktynek
Stawy Klasztorne

Zabudowania Klasztorne

Figura Chrystuna

Krzyż

Dzwonnica

Kościół Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha

Klasztor Sióstr Benedyktynek i Kościół Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha

Dworek

Furta

Opactwo Benedyktynek

Malowidła Ścienne z Wnętrza Kościoła

Malowidła Ścienne z Wnętrza Kościoła

Organy i Malowidła Ścienne z Wnętrza Kościoła



         
Malowidła z Wnętrza Kościoła          



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz